IPO: Přijde v prvním pololetí 2020 oživení na trhu?

V roce 2019 klesl nejen počet primárních veřejných emisí, ale i jejich celkové výnosy. Jasnou letošní jedničkou je se 263 primárními úpisy o celkovém objemu 62,8 miliardy amerických dolarů odvětví technologií. Především v prvním pololetí 2020 se přitom očekává intenzivnější aktivita.

Situace na trhu s primárními veřejnými úpisy akcií (IPO) byla v roce 2019 (data v článku do 4. prosince 2019) nepříznivě ovlivněna geopolitickou nejistotou a napětím v mezinárodním obchodu. Podle studie EY Global IPO Trends: Q4 2019, která mapuje globální trh IPO, klesl jejich počet oproti loňsku o 19 % a celkové výnosy se snížily o 4 %.

Výhled na rok 2020 je však optimističtější. Díky uvolňování napětí v obchodních vztazích mezi USA, Čínou a Evropskou unií se očekává oživení trhu s IPO. Přispějí k tomu nepochybně i menší obavy ze slabého ekonomického růstu a vyřešení geopolitických problémů, jako jsou brexit nebo nepokoje v Hongkongu. Příznivý výhled se týká především prvního pololetí, protože v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami v USA se volatilita na trzích bude nejspíše opět zvyšovat.

Asijské trhy oslabily v letošním roce jen mírně (počet IPO o 1 %, výnosy o 8 %), a udržely si tak postavení globální jedničky. Na pomyslném druhém místě v obou ukazatelích skončil region EMEIA (Evropa, Blízký východ, Indie a Afrika) a na třetím americký kontinent. Pokud jde o odvětví, primárním úpisům v roce 2019 jednoznačně dominovaly technologie, kde proběhlo 263 IPO v celkové hodnotě 62,8 miliardy dolarů. Co do počtu emisí byly aktivní také firmy zabývající se péčí o zdraví (174 IPO) a průmyslové podniky (147 IPO). Největší výnosy vedle technologického sektoru zaznamenala energetika (32 miliard dolarů) a zdravotní péče (22,5 miliardy amerických dolarů).

Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím 2018 sice letos klesl počet primárních úpisů o 5 % (na 353 IPO), ale výnosy díky dvěma velkým IPO vzrostly o více než polovinu (53 %) na 84,5 miliardy amerických dolarů.

Region EMEIA byl úspěšný díky výborným výsledkům ve 4Q2019

V regionu EMEIA sice počet úpisů realizovaných v letošním roce (234) ve srovnání s rokem 2018 rovněž klesl, a to bezmála o polovinu (47 %), ale výnosy vzrostly o 14 % (na 54,2 miliardy dolarů). EMEIA je tak jediným regionem, kterému se letos podařilo výnosy zvýšit. Úspěšně si vedly i zdejší burzy, do první desítky podle výnosů realizovaných emisí se dostaly tři (Saúdská Arábie, Spojené království, Německo). A také zde proběhly čtyři z první desítky největších letošních úpisů.

Hlavní zásluhu na dobrých výsledcích regionu EMEIA má čtvrté čtvrtletí, kdy výnosy meziročně stouply o 174 %, ačkoli počet realizovaných úpisů klesl téměř o polovinu (45 %). Důvodem jsou čtyři megatransakce (přes miliardu dolar§) v čele s IPO Saudi Aramco.

Vstup na pražskou burzu plánuje Česká zbrojovka. Získané prostředky chce použít na financování továrny, kterou staví ve Spojených státech. Zájem o primární emisi ale mají podle informací od klientů EY i další firmy, ať už na pražské burze, nebo na burzách v západní Evropě, nejčastěji v Londýně. Také trh START pražské burzy, který je určený pro menší společnosti, vykázal letos intenzivnější aktivitu. V říjnu na něj vstoupil nový emitent, společnost KARO Invest, jejíž emise vynesla 40 milionů Kč.

V Americe letos proběhlo 213 primárních úpisů v celkové hodnotě 53,9 miliardy dolarů (meziročně -20 %, respektive -10 %). Jasnou jedničkou byly opět USA, na které připadly tři čtvrtiny IPO realizovaných na americkém kontinentu, včetně 24 emisí takzvaných jednorožců.

Na dvou nejvýznamnějších kanadských burzách, na torontské a na Venture Exchange, proběhlo letos 18 IPO. Tyto úpisy emitentům vynesly celkem 295 milionů amerických dolarů. Brazilská B3 hlásí 5 IPO v hodnotě 2,3 miliardy dolarů, v Chile se uskutečnily dvě primární emise v objemu celkem 1,1 miliardy dolarů.

Asie nadále v pozici globálního lídra

Region Asie a Tichomoří byl I letos hlavním centrem primárních emisí. Z desítky největších světových burz podle počtu realizovaných IPO se jich sedm nachází právě v této oblasti. Pokud vezmeme jako kritérium výnosy, je v první desítce pět tamních burz. Nicméně v obou kategoriích došlo letos k poklesu, počet IPO (668) se meziročně snížil o 1 %, výnosy o 8 % na 89,9 miliardy dolarů.

Na japonských burzách bylo letos umístěno 89 primárních emisí, o 9 % méně než v roce 2018. Ovšem propad výnosů je podstatně větší, letos se emitentům podařilo získat pouze 3,6 miliardy dolarů (-87 %). Naproti tomu Čína vykázala ve čtvrtém čtvrtletí meziročně výrazně lepší výsledky, což je především zásluha šanghajského kapitálového trhu STAR. Počet primárních úpisů za celý rok 2019 se tak v Číně zvýšil o 89 % (na 197) a výnosy o 69 % (na 35,7 miliardy dolarů). Hongkongská burza se letos propadla o čtvrtinu na 154 IPO, přesto byly výnosy (37,9 miliardy dolarů) o 4 % vyšší než v roce 2018.

V roce 2020, především v jeho druhé polovině, EY očekává zpomalení aktivity na trhu primárních emisí v Asii kvůli nepříznivé geopolitické situaci, obchodnímu napětí a většímu skepticismu investorů.

Výhled na rok 2020

Obecně je na prahu roku 2020 naděje, že odezní některé nejistoty, respektive že se vyřeší některé problémy, které v poslední době trh s primárními úpisy sužovaly. Především se to týká obchodního napětí mezi USA, Čínou a Evropskou unií, odchodu Británie z EU a nestability některých evropských ekonomik. Všechny tyto změny by měly pozitivně přispět k oživení zájmu o primární emise.

V současnosti se na primární úpis připravuje řada kvalitních společností, a pokud se na trhu vytvoří příznivé podmínky, transakcí přibude ve všech regionech. Především to ale platí pro ten americký, protože v USA se v prvním pololetí očekává několik IPO velkých jednorožců. Díky tomu by trh s IPO měl oproti roku 2019 celkově vzrůst.

Zdroj:
EY
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Regiony
Přestat sledovat
Výhled na rok 2020
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
4. 4. 2021 19:01
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Ohlédnutí za prvním kvartálem a detailní rozbor kauzy Archegos…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat