Jak investovat po případné legalizaci marihuany?

O legalizaci "trávy" se diskutuje v mnoha zemích včetně České republiky. Téma je aktuální i za oceánem, kde by případné 50procentní zdanění drogy mohlo přinést až 1,2 miliardy dolarů do rozpočtu samotné Kalifornie. Z údajů o „příbuzném“ zdanění alkoholu vyplývá, že by Spojené státy mohly na legalizaci marihuany jen na daních vydělat až 14 miliard dolarů ročně. Nemusíte však spravovat stát, ani sázet konopí doma na balkóně. Na legalizaci této lehké drogy můžete vydělat i na burze.

Marihuana má řadu výhod. Například se nejlépe pěstuje pod střechou a pod lampou, což ji odlišuje od řady zemědělských plodin, které ohrozí tak obyčejná věc, jako je počasí.

Sami jistě vymyslíte další, ale pro začátek nabízíme 9 tipů. Mohly by fungovat alespoň do doby, než si nakoupíte standardní futures na Marihuana Producers Index nebo SPDR Ganja Trust.

1. Prodejte akcie výrobců zbraní

Například na hranicích mezi Spojenými státy a Mexikem probíhá velice živý a nebezpečný obchod s drogami. Pašeráci jsou velice dobře vyzbrojeni. V případě, že by došlo k legalizaci kterékoli pašované drogy, dalo by se vsadit na pokles poptávky po ručních zbraních. V takovém případě by mohly klesnout například akcie společnosti Smith and Wesson.

2. Prodejte akcie Solvay Pharmaceuticals

Že tuto firmu naznáte? Nevadí. Jde o výrobce preparátu Marinol, který obsahuje látky podporující chuť k jídlu, které jsou i v THC. Marinol pomáhá i proti nevolnosti a zvedání žaludku.

3. Kupujte akcie výrobců cigaret

Tabákové koncerny vědí, jak "to správně ubalit", a jistě by brzy po legalizaci marihuany zaplavily trh "zdravě" ofiltrovanými jointy. "Zelená Marlbora" by se brzy stala běžnou objednávkou v nejbližší trafice.

Kdo s tím nemá morální problém, může vsadit i na další "hříšné akcie"

4. Kupujte zlato

Ano, zlato funguje skutečně ve všech prostředích, a zřejmě by tomu tak bylo i v případě zákonného přístupu k lehkým drogám. Paranoia, vedlejší účinek dlouhodobého kouření marihuany, by mohla zvýšit poptávku po "bezpečných přístavech". Proč ne zlato, tak zní otázka, a to jsme ještě "nepožili".

5. Prodávejte akcie výrobců alkoholu

Již dnes je řada lidí, kteří dávají přednost marihuanové cigaretě před ranní alkoholovou "opičkou". Legální joint znamená méně vypitých piv a panáků.

6. Kupujte akcie výrobců her

"Huliči" si rádi hrají, a videohry jsou nad ránem příjemná prevence "vytuhnutí". Další varianta je televize, takže kromě Nintenda a Electronic Arts neváhejte nakupovat třeba i akcie CME nebo Time Warner.

7. Prodejte akcie Eli Lilly

Proč? Vždyť tato farmaceutická firma patří k oporám řady portfolií?! Háček je v tom, že legální marihuana na předpis, která je k sehnání například v Kalifornii, a pomáhá léčit deprese, bude najednou legální. A když nebudete potřebovat předpis na léky obsahující "uklidňující materiál", jako je například Prozac od Eli Lilly, tak tato firma přijde o pěkných pár milionů na tržbách.

8. Kupujte RJ Reynolds

I Češi znají cigarety s velbloudem. Camelky vyrábí právě firma méně zvučného jména, než má například konkurenční Philips Morris. Čím je firma zajímavá? Vlastní obrovské množství zemědělské půdy v Severní a Jižní Karolíně. A její hodnota jistě stoupne, když budou pěstitelé shánět půdu pro "semínka z Holandska". Ze stejného důvodu má smysl vrazit peníze do realit v těchto oblastech, třeba si tam nějaký zemědělec bude potřebovat udělat kancelář.

9. Kupujte akcie fastfoodových řetězců

"Chce to nějakou pořádnou chálku!" Takovou větu slýcháme, když se jdeme v noci projít kolem Národního divadla v Praze a zabloudíme až "na Národní". Kouření marihuany podporuje chuť k jídlu, a ti, kdo si dají jointa v rámci večerní zábavy, se musejí uprostřed noci někde najíst. A co "je nejvíc"? Hambáč nebo pikantní křidýlka. A zapijeme to colou. Takže KFC, McDonald's, Pepsico, Coca-Cola. Kdybyste jejich akcie nekupovali doteď, tráva vás přesvědčí.

Kromě zmíněných tipů také můžete s případně legalizovanou marihuanou vesele obchodovat a vydělat na rozdílu produkční (nebo nákupní) ceny a ceny prodejní. Zkrátka zapojit selský rozum. A na něj pamatují i ti největší světoví investoři.

Zdroj:
Business Insider
Světové akcie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Marihuana
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat