Má akciový trh v USA vnitřní sílu? Tradeři by se měli mít na pozoru

Akciové trhy měřené nejvýznamnějšími indexy (respektive ETF certifikáty) jsou na úrovních svých jarních maxim. Rad bych poukázal na tři zajímavé grafy, které by měly tradery přimět k opatrnosti. Na intradenních cenových grafech jsou patrné známky slabosti trhu jako celku, na růstu cen akcií v posledních týdnech se podílí stále méně titulů.

Jednou z možností, jak měřit sílu trhu a to, zda je růst silný, tedy zdravý, s perspektivou dalšího růstu, nebo spíše slabý s perspektivou poklesu, je využití market breadth indikátorů. Ty jsou vytvořené ne z jednoho indexu, ale ze skupiny akcií (většinou indexu nebo sektoru).

Indikátory v grafu jsou vypočteny ze skupiny zhruba 200 cyklických amerických akcií. Prostřední indikátory berou v úvahu počet akcií s klesající cenou, rostoucí cenou a počet akcií na nových maximech ceny, respektive na nových minimech. Z těchto ukazatelů jsou indikátory vypočteny. Spodní indikátory ukazují zase objemové tendence – sečítají objem spojený s růstem ceny u skupiny akcií a od tohoto ukazatele odečítají objem spojený s poklesy ceny. Tyto ukazatele jsou vyhlazeny klouzavými průměry.

Výsledek je v grafu. Jsou patrné jednotlivé nákupní a prodejní vlny v minulých měsících. Maxima indikátorů ukazují maximum nákupní aktivity, minima pak maximum prodejů. Vyplývá z toho, že lidé nejvíce nakupují ve zcela nevhodný okamžik – před cenovými vrcholy. Proto také většina investorů pravidelně prodělává. U významnějších cenových vrcholů se však objevují takzvané negativní divergence, kdy cena vytváří nové maximum, ale indikátory již nikoli. Je to signál o tom, že se na růstu trhu podílí relativně málo akcií. Domnívám se, že taková situace se začíná vyvíjet i u těchto indikátorů v grafu. Zatím však rostou společně s cenou a tradeři sledující tyto signály trhu mohou být relativně v klidu. Ale jen relativně, jak ukáží další grafy.

Druhý graf ukazuje situaci stejného ETF SPY (S&P 500), ovšem na dvouhodinových cenových grafech. Nahoře jsou vidět objemové indikátory, uprostřed ty cenové (opak předchozího grafu). Vývoj není zdaleka tak pozitivní jako u denního časového rámce. Trh je slabý. Prostřední indikátory jsou v záporné oblasti zhruba od 15. srpna, tedy doby, kdy indexy stále rostly.

Rally je fajn, ale vybírejte pečlivě, akcií na maximech ubývá
Index S&P 500 je zpátky na několikaletých maximech, býci se tedy radují. Ovšem opatrnost je na místě - například defenzivní sektor utilit minulý týden klesal ve všech pěti obchodních seancích. Navíc klesá počet titulů, které překonávají svá maxima. Zatímco na přelomu března a dubna to bylo až 78 akcií, minulý pátek jich bylo již jen 42. Rally je tažena velkými rybami typu Applu. V každém případě investoři musejí poctivě vybírat, na které akcie vsadí, navíc technická analýza naznačuje brzkou rychlou korekci.

Jiný pohled – tříhodinové časové rámce: Na grafu je zachycen pouze objemový indikátor. Vypovídá o tomtéž jako předchozí graf. Úroveň 144 USD je navíc významná cenová rezistence podle jiné metody (technické analýzy) – jde o významnou Fibonacciho úroveň.

Závěr

Trh je v růstovém trendu podporován akcemi centrálních bank, které se snaží snížit hodnotu amerického dolaru i japonského jenu. O přetrvávající snaze centrálních bank svědčí mimo jiné minulou středu zveřejněný zápis z jednání Fedu, podle kterého je centrální banka připravena trhy podpořit dalšími stimuly, když to bude potřeba.

Akciové indexy jsou vysoko, u jarních cenových maxim. Cenové růsty byly podporovány poklesem ceny futures u USD, JPY i amerických vládních dluhopisů. Vnitřně je však trh slabý, což ukazují intradenní market breadth indikátory. Tradeři by si tedy měli dát pozor na možné cenové poklesy, pokud by se index S&P 500 dostal v krátkodobém horizontu na úrovně 1 440 až 1 450 bodů.

Doug Kass varuje: Akcie se propadnou, extrémně nízký VIX se o to postará
Legendární investor Doug Kass ze Seabreeze Partners považuje rally na americkém akciovém trhu, která 21. srpna vyvrcholila překonáním několikaletých maxim, za odpískanou. Extrémně nízké hodnoty indexu volatility VIX totiž v posledních měsících zpravidla spolehlivě předznamenaly pokles trhů (a prudký růst VIX).

Top Class: Kdo má co říci k trhům a jaké grafy k tomu používá?
Úspěšný investor musí umět číst grafy. Otázkou je, které grafy, kdy a jak používat. Tady jsou odpovědi nejvlivnějších světových analytiků, ekonomů, šéfů hedgeových fondů a obchodníků na otázku, na které grafy se nikdy nezapomenou podívat. Jde o velmi různorodou směs názorů - jedni sledují zisky společností z indexu S&P 500, jiní se dívají na vývoj demografické situace ve Spojených státech nebo evropské výnosy z dluhopisů.

Ekonomické a tržní indikátory
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat