Šéf Pegasu Nonwovens Řezáč: Dividendu navýšíme, uvažujeme o další lince

Generální ředitel společnosti Pegas Nonwovens František Řezáč mluví v rozhovoru pro Investiční web o dividendové politice i další expanzi společnosti. O té ještě není rozhodnuto, zvažuje se však stavba další linky v Egyptě, případně v Evropě. Letos by se však firma měla stabilizovat, a tak žádné velké investice v roce 2014 neplánuje.

Deklarovali jste, že i přes pokles zisku v loňském roce chcete pokračovat v progresivní dividendové politice. Budete tedy zvyšovat dividendu?

Pokles čistého zisku byl loni zapříčiněn zejména nerealizovanými kurzovými ztrátami, které s výjimkou dopadu na daň z příjmů právnických osob nemají vliv na hotovostní pozici a peněžní toky společnosti. V progresivní dividendové politice chceme pokračovat, ale je to samozřejmě podmíněno dosahováním dobrých hospodářských výsledků a absencí jiných zajímavých investičních příležitostí. Parametry případné letošní dividendy zveřejníme v průběhu května.

Jak hodnotíte spuštění nové linky v Egyptě, s kterou byly z počátku problémy? Jak je to s vyprodáním její kapacity na další roky a jakou odhadujete produkci?

Výstavba egyptského výrobního závodu i uvedení linky do provozu proběhlo dle původního harmonogramu, což vzhledem k okolnostem, které v Egyptě v době výstavby panovaly, považuji za mimořádný úspěch. Obdobné projekty, které se v té době v Egyptě realizovaly, nabraly několikaměsíční až několikaleté zpoždění. V našem případě se navíc jednalo o vůbec první zahraniční investici, kdy nám ještě chyběly potřebné zkušenosti, takže hodnocení spuštění linky nemůže být jiné než velmi pozitivní.

Odbyt egyptské linky máme z významné části zajištěn víceletým kontraktem se stávajícím odběratelem. V blízkosti našeho závodu jsou i další výrobci jednorázových hygienických produktů, takže věřím, že budeme schopni prodat celou výrobní kapacitu.

Linku jsme spustili v druhé polovině roku 2013, a i když již přešla do standardního provozu, vždy nějakou dobu trvá, než se dosáhne maximální kapacity. Z pohledu produkce je naším cílem to, aby linka v průběhu letošního roku dosáhla podobných výrobních parametrů jako linky v Česku. Konkrétní čísla výroby vždy závisejí na produktovém mixu.

Plánujete další expanzi, tedy postavit v Egyptě další linku, případně expandovat do jiných zemí?

V expanzi výrobních kapacit chceme pokračovat. Nyní se nám jeví jako nejpravděpodobnější varianta výstavby druhé egyptské linky, nicméně rozhodnutí o další investici ještě nepadlo. Nezavrhujeme ani možnost stavby linky v Evropě. Expanze v jiných částech světa by musela mít obdobnou strukturu jako náš egyptský projekt, podmínkou by tedy bylo uzavření víceletého kontraktu se zákazníkem. Žádný takový projekt v tuto chvíli není na stole.

Jaké tedy budou vaše největší investice v roce 2014?

Letos neplánujeme žádné zásadní investice. V polovině roku doplatíme poslední část investice do egyptské linky (zhruba 5 milionů eur) a jako každý rok vynaložíme peníze i na obnovu stávajících výrobních zařízení, přičemž tyto investice obvykle dosahují úrovně několika milionů eur. Po významných investicích, jež jsme realizovali v minulých letech, však chceme letos společnost stabilizovat a snížit její zadlužení.

V komentářích společnosti Pegas Nonwovens k výsledkům za poslední dva kvartály 2013 se dočteme, že hlavní příčinou nižší produkce byl vývoj a komercializace nových produktů ve znojemském výrobním závodě a pomalejší náběhová křivka komerčních dodávek v Egyptě. Takže dodané množství bylo nižší. Jak je ale možné, že firmě impozantním tempem rostly neprodané zásoby? Nejde o nižší než očekávanou poptávku klíčových zákazníků?

Hlavním důvodem nárůstu zásob je uvedení egyptské linky do provozu. Po zkušenostech z předchozího roku, kdy jsme kvůli vyhrocené politické situaci v zemi čelili problémům v logistice, jsme se navíc v Egyptě rozhodli držet větší zásoby vstupních materiálů i hotových výrobků, než jaké máme v České republice. Prioritou je pro nás bezproblémová výroba a provoz, a to i za cenu přechodně zvýšených prostředků vázaných v pracovním kapitálu. Poptávka zákazníků je standardní, pokles jsme nezaznamenali.

Loni vám klesla marže EBITDA. Jak chcete s poklesem marží bojovat? Uvedli jste, že chystáte nové produkty. Jaké a co od nich čekáte?

Konkurence v oboru výroby netkaných textilií je vysoká a jedním z klíčových faktorů, díky nimž jí lze čelit, je schopnost vyrábět takové materiály, které vás odliší od konkurence a které není jednoduché vyrobit. Jsme proto rádi, že se nám v roce 2012 a 2013 podařilo komercializovat několik takových materiálů, které nám pomohou jak letos, tak v letech následujících. Podařilo se nám například nahradit část dětské pleny, která dosud nebyla vyráběna z netkané textilie, námi vyráběným materiálem. Detailní informace o nových produktech poskytnout nemohu, nicméně očekáváme od nich nejen naplnění prodeje výrobní kapacity společnosti, ale i podporu v oblasti marží.

Jak chcete řešit další financování? Hotovost v rozvaze vám klesla, chcete přitom vyplácet vyšší dividendu. Spolehnete se na úvěry, nebo byste uvažovali třeba o další emisi akcií?

Vzhledem k flexibilnímu bankovnímu financování není výše hotovosti v rozvaze rozhodující. Výše čerpání závisí na našem rozhodnutí, limitem je pouze horní hranice úvěru, což je 180 milionů eur, a plnění bankovních kovenantů. Při financování svých potřeb chceme nadále spoléhat na bankovní úvěry, o nové emisi akcií neuvažujeme. Rok 2014 bude navíc rokem finanční stabilizace společnosti. Neplánujeme velké investice, takže peněžní toky z provozní činnosti by měly vylepšit i finanční profil firmy.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat