Stabilní byznys, rostoucí zájem klientů a 5% dividendový výnos. To jsou v kostce akcie nováčka na pražské burze SAB Finance

SAB Finance - ilustrační foto
Obrázek: SAB Finance

Akcie společnosti SAB Finance, největšího zprostředkovatele devizových obchodů v České republice, které se koncem ledna začaly obchodovat na trhu Standard Market pražské burzy, zaznamenaly během prvního dne na českém parketu rekordní objem obchodů. Akcie v obchodním systému Xetra s tickerem SABFG investory lákají mimo jiné na atraktivní 5% dividendový výnos.

"Po znovuprobuzení zájmu o český kapitálový trh loni na podzim jsme už v lednu uvítali novou emisi na našem trhu. To považuji za velký úspěch a doufám, že se společnosti SAB Finance bude dařit minimálně tak dobře, jako se jí dařilo minulých 21 let," řekl při zahájení obchodování generální ředitel pražské burzy Petr Koblic.

Zakladatel SAB Finance Radomír Lapčík při zahájení obchodování uvedl: "Zvuk zvonu pražské burzy je pro SAB Finance významným milníkem. Díky solidnímu zájmu se naplno rozjel prodej akcií SAB Finance a to ukazuje, že dlouhodobá plánovaná strategie vyplácet dvakrát ročně dividendu v souhrnné výši 5 % p. a. z tržní ceny akcií při přijetí k obchodování je pro investory zajímavá, zejména díky aktuálnímu přetlaku peněz ve společnosti."

Krátce před zahájením obchodování oznámil devizový lídr trhu, že pro něj byl rok 2020 nejúspěšnějším rokem v historii. Čistý výrok auditora KPMG potvrdil za rok 2020 zisk před zdaněním přes 144 milionů korun. Celkově se jedná o meziroční nárůst zisku o více než 58 % vzhledem k vykázanému zisku 91 milionů korun za rok 2019. Stejný nárůst, tedy přes 58 %, vykázala společnost SAB Finance i v rámci čistého zisku po zdanění. Ten za rok 2020 přesáhl 116 milionů korun. Z toho firma v rámci dividendy plánuje vyplatit 100 milionů korun, zbývající část zůstane jako nerozdělený zisk v podobě rezervy pro budoucí vyplácení dividendy.

"Uplynulý rok byl pro SAB Finance mimořádně úspěšný. Nejen, že jsme pokračovali v trendu ziskovosti, ale zároveň se podařilo dosáhnout rekordních obchodních výsledků. Očekávaný zisk společnosti ve výši 138 milionů korun byl ještě o šest milionů překonán, přesáhli jsme tak úroveň 144 milionů korun. Při tom se soustavně pracovalo na dalším rozvoji a přípravě IPO. Vážím si nasazení všech kolegů i dosažení takových výsledků. Svědčí o spokojenosti klientů jak s našimi službami, tak se skutečností, že nabízíme dlouhodobě nejvýhodnější kurzy na trhu. Těší mě jejich důvěra a i nadále je naší prioritou jim poskytovat výjimečné služby," uvedl Radomír Lapčík.

Výsledky hospodaření SAB Finance za rok 2020 poukazují mimo jiné na to, že nejistota na trzích a volatilita kurzu koruny v období pandemie násobně zvýšila zájem exportérů a importérů o zajišťovací mechanismus proti kurzovým výkyvům, o produkt SAB Forward. Společnost eviduje meziroční nárůst zájmu o zajištění směnného kurzu pro plánované obchody o 185 % dle obratu, počet takto obchodujících klientů vzrostl o 157 %.

Ekonom Lukáš Kovanda vyzdvihuje, že zprostředkovávání devizové směny patří i v období ekonomické nejistoty ke stabilnímu podnikání. "Obrat tuzemského zahraničního obchodu ČR, tedy součet vývozu a dovozu, setrvale stoupá. V letech 2010 až 2019 to bylo průměrným ročním tempem přes šest procent. Roste tím také objem peněz, které čeští exportéři utrží v zahraničí a které potřebují směnit na koruny. Roste současně objem peněz, které směňují tuzemští dovozci, aby mohli na zahraničních trzích pořizovat zboží určené k importu. A to vše navzdory koronavirové krizi, při které český zahraniční obchod zažívá svůj prakticky nejlepší výkon v historii. Dokazují to jasně poslední dostupná data za loňský listopad - přebytek zahraničního obchodu ČR přesáhl třetí měsíc v řadě 30 miliard korun. Přitom za celé období od roku 1993 nebyl přebytek přesahující 30 miliard korun ani jednou. I obrat zahraničního obchodu ČR byl za říjen 2020 druhý největší v historii, když dosáhl bezmála 690 miliard korun. Vyšší byl od roku 1993 jen jednou, v říjnu 2018."

A k oživení českého kapitálového trhu Kovanda dodává: "Akcie firmy SAB Finance představují zajímavou investici, protože podnikání v oblasti devizových obchodů je relativně odolné vůči tržním výkyvům. Navíc panuje doba tištění peněz ve velkém a s tím, jak budou trhy těmito penězi zaplavovány, bude čím dál více růst zájem o solidní zhodnocení financí."

Akcie ČR
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
SAB Finance
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 10. 2021 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Dlouhodobě bude pro akcie podstatný vývoj bilance Fedu daleko za…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat