Zlato na vzestupu: Jak vsadit na růst ceny a dostávat pravidelný úrok

Zlato samo o sobě nenese žádný úrok. Lze tedy vůbec spekulovat na růst jeho ceny, ale zároveň pobírat úrok z investovaných peněz? Není to nemožné!

Od začátku roku spadla cena zlata dosud zhruba o 15 %, v jednu chvíli ale 25 %. Nikdo nedokáže seriózně odhadnout, jak se bude vyvíjet cena zlata v příštích několika měsících, protože ji na světových trzích krátkodobě silně ovlivňují transakce velkých bank. Ve střednědobém horizontu by ale cena zlata měla opět růst. Nasvědčuje tomu i rostoucí poptávka po fyzickém investičním zlatě, zejména v Asii.

Zájem o fyzické zlato

Podle World Gold Council stoupla ve druhém čtvrtletí poptávka po fyzickém zlatě v Indii o 71 % a v Číně o 87 %. To jsou astronomická čísla. Evidentně mnoho investorů věří zlatu a snaží se stávajícího poklesu ceny využít k nákupům.

Cena zlata zpravidla roste v době, kdy na finančních trzích vznikne panika. Poslední měsíce byly ve znamení nových rekordů na americkém akciovém trhu, index S&P 500 v červenci poprvé v historii překročil 1 700 bodů. Uvidíme, jak dlouho tato euforie ještě vydrží, jistě však nevydrží věčně (například syrský konflikt v posledních dnech ukazuje, jak rychle umějí akcie ztrácet hodnotu – pozn. red.). Stačí pár horších zpráv z americké nebo čínské ekonomiky.

Jak ze zlata dostat úrok nebo dividendu?

Zlato má jednu zásadní nevýhodu – nenabízí investorovi úrok, nájemné ani dividendu. Nakupovat zlato má momentálně smysl pouze za účelem krátkodobé až střednědobé spekulace na růst ceny. Z dlouhodobého pohledu si ale zlato jen uchovává svou kupní sílu, držením zlata tedy dlouhodobě nikdo nezbohatne.

Pokud uvažujete nad dlouhodobou investicí do zlata, nabízí se zajímavější alternativa: Můžete nakoupit akcie společností těžících zlato. Tržby a zisky těchto firem závisejí na vývoji ceny zlata, akcie těžebních společností proto silně korelují s cenou zlata. Jedná se však o rizikovější investici, protože pokud cena zlata klesne o dalších 20 %, mnoho těžařů zkrachuje. Proto ceny akcií těžebních společností v uplynulých měsících poklesly výrazně více než samotná cena zlata. To ovšem platí i opačně – pokud bude cena zlata růst, ceny akcií těžařů porostou rychleji.

Hlavním smyslem takové investice ale není krátkodobě rychlejší růst ceny, ale to, že těžební společnost vyplácí akcionářům ze zisků pravidelnou dividendu. Dobrým příkladem je americká Newmont Mining Corporation. Ta vyplácí pravidelnou čtvrtletní dividendu, jejíž výše se odvíjí od průměrné ceny zlata v uplynulém čtvrtletí. Například v tomto čtvrtletí vyplácí dividendu 25 centů na akcii. Při aktuální ceně akcií kolem 30 USD vychází roční dividendový výnos kolem 3 %. S trochou nadsázky tak lze říci, že se jedná o investici do zlata s 3% ročním úrokem.

Psáno pro týdeník Ekonom.

Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat