Burzovní kalendář 20. 12. - 24. 12. 2010

Wall Street a s ní většinu burzovních trhů na světě čeká zkrácené vánoční obchodování, ve kterém již většina investorů nebude dělat větší sázky. Závěr roku bude spíše patřit další vlně optimistických prognóz na investiční rok 2011.

Wall Street

Americké akcie zakončily minulý týden v mírném zisku (S&P 500 +0,28). Obchodování provázely navzdory "expiračnímu týdnu" nízké objemy obchodů. Také poklesla volatilita, když se index VIX dostal na 16 bodů.

Naopak rušno bylo na dluhopisovém trhu, který zaznamenal silné pohyby a například výnos 10letého amerického státního dluhopisu strmě vylétl nahoru, což jen potvrzuje strategii, kterou v poslední době doporučuje řada investičních profesionálů.

"Prodejte dluhopisy a kupte si akcie," říká John Stephenson z investiční společnosti First Asset Investment Management a dodává: "Ekonomika ze zlepšuje a akcie, především dividendové, vypadají velice atraktivně." zdroj: CNBC

V novém týdnu můžeme vidět vyšší volatilitu na dluhopisovém trhu, naopak obchodování s akciemi bude spíše v poklidnějším duchu, a to nejen proto, že Wall Street čeká zkrácené týdenní obchodování.

"Řada investorů bude v následujících dvou svátečních týdnech mimo trhy (sidelines), a proto neuvidíme větší pohyby," říká Patrick Kernan z investiční společnosti Cardinal Capital. zdroj: CNBC

Vánoční náladu by snad mohly nabourat jen výrazně horší makroekonomické indikátory. V týdnu tu budou čtvrteční statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby (odhad +2,8 %), a především hodnota hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí (odhad +1,7 %).

Důležité budou také hodnoty z nemovitostního trhu, konkrétně středeční prodeje stávajících domů a o den později prodeje nových domů.

V týdnu se také můžeme dočkat nových "dvojciferných" odhadů růstu indexu S&P 500. Po Deutsche bank, která zvýšila svoji cílovou hodnotu k 31.12. 2011 na 1 550 bodů, mohou přijít analytici s dalšími býčími predikcemi.

Přehnaný optimismus, které nyní panuje na trzích, však nakonec nemusí věstit nic dobrého.

tvrdí burzovní guru John Hussman.

Bezprostředním rizikem, a to především pro banky, by také mohly být případné "kompromitující zprávy", které má v následujících týdnech zveřejnit server Wikileaks.

tr> tr> tr>
datum událost
22/12 HDP za III. čtvrtletí
23/12 Zboží dlouhodobé spotřeby
23/12 Prodeje nových domů
23/12 Index důvěry univerzity v Michiganu
24/12 Zkrácené obchodování

Pražská burza

Český trh držel až do samotného závěru týdne 1,5procentní zisk, v závěrečných minutách pátečního obchodování (aukce) však index PX většinu týdenních zisků umazal.

V týdnu se nejvíce dařilo uhelné společnosti NWR a softwarové společnosti KIT digital. Jako na houpačce zůstávají akcie developerské společnosti ECM, které naopak umazaly většinu z dvouciferných zisků z předminulého týdne.

Pražskou burzu čeká jen čtyřdenní obchodní týden a v českém burzovním kalendáři bude nejdůležitější čtvrtek, kdy zasedne bankovní rada ČNB. Podle průzkumu mezi analytiky, který provedla agentura Bloomberg, však většina z nich nepředpokládá pohyb úrokových sazeb.

Většina investorů již vyhlíží rok 2011, který by nemusel být pro české akcie vůbec špatný.

napsal v reportu Josef Lukáč, obchodník ze společnosti Leveltrading.net. Větší aktivitu na parketu pražské burzy by mohlo v novém roce přinést také čerstvě schválené prodlužení obchodování, a to o dvacet minut.

datum událost
22/12 ČNB: Rozhodnutí o úrokových sazbách
24/12 Neoobchoduje se

Eurozóna

Západoevropský akciový trh zakončil týden v nepatrném zisku (DJ Eurostoxx 600 +0,1 %), když růst brzdily především akcie bank, na kterých se odráží obavy investorů z rozšíření dluhové krize v eurozóně. Negativní vliv mělo také snížení irského ratingu.

Přesto však vyspělé evropské trhy od začátku prosince přidaly 5,6 % od začátku roku jsou již p 9 % v plusu.

Obchodování v novém týdnu se dá očekávat spíše podprůměrné, protože řada západoevropských trhů zůstane v pátek kvůli svátkům uzavřena nebo bude obchodovat jen ve zkráceném režimu.

Makrokalendář je také nevýrazný, za pozornost stojí snad jen středeční hodnota výkonu britské ekonomiky za třetí kvartál nebo spotřebitelský index důvěry v Německu.

datum událost
21/12 GfK - index spotřebitelské důvěry v Německu
22/12 Hrubý domácí produkt za III.čtvrtletí ve Velké Británii
24/12 Uzavřené trhy (Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko)
24/12 Zkrácené obchodování (Velká Británie, Francie, Holandsko)
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat