10letý výnos v USA nad 4 %? To dříve přistaneme na Marsu, říká stratég

Ačkoli sledujeme návrat inflace na vyšší hodnoty a růst ekonomiky (nejen) v USA pokračuje, výnosy státních dluhopisů nijak závratně nerostou. Důvodem jsou podle Davida Bianca z Deutsche Asset Management stále nejisté hospodářské výhledy v USA (i v souvislosti s ekonomickou agendou prezidenta Donalda Trumpa) a geopolitická rizika. I tyto faktory udržují poptávku po bondech na vysoké úrovni a jejich výnosy naopak nízko.
"Podle mě dříve přistaneme na Marsu, než se výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů dostanou do pásma 4-5 %. V tomto ekonomickém cyklu spíše zůstanou pod 3 % nebo v jejich blízkosti," říká David Bianco.
Výnosy rostou, když ceny klesají. Investoři do dluhopisů pravděpodobně čekají na další zlepšování dat z ekonomiky. Podle Bianca přitom hospodářský růst v USA může vydržet i v dalších letech, a délka expanze (ne ovšem její síla) tak může překonat cyklus z let 1991-2001.
S tím koresponduje i poslední vyjádření centrální banky, podle které růst navzdory zpomalení z prvního kvartálu pokračuje, o žádném přehřívání ekonomiky ale nemůže být ani řeč.
Rostoucí ceny komodit podle Bianca teoreticky mohou zvyšovat inflaci a donutit Fed reagovat rychlejším zvyšováním sazeb, vzhledem ke strukturálním překážkám pro růst cen ropy to ale podle něj není příliš pravděpodobné. "Ropa bude mít problém překonat ceny mezi 70 a 80 USD za barel, protože trh je navzdory snahám o omezení dodávek mimořádně předzásoben," připomíná stratég.
Zdroj: Deutsche Bank