Komoditní fondy: Cesta ke komoditám pro drobné investory

Investice do komodit lákají spekulanty už dlouho. Málokdo samozřejmě touží mít doma galon ropy či tunu pšenice v garáži, ale podílet se na růstu cen je jistě zajímavá příležitost. Jejich korelace s akciovým či dluhopisovým trhem není příliš vysoká, a mohou tak být zajímavým prvkem diverzifikace portfolia. Jaké jsou novinky mezi komoditními fondy na českém trhu?

Jsou však komodity správným kořením portfolia i pro průměrně znalého drobného českého (= korunového) investora? Lze do nich investovat dlouhodobě, třeba pravidelně každý měsíc, a doplňovat si své akciové portfolio o tuto zajímavou třídu aktiv? Ano, lze, jen je potřeba si ujasnit pár základních věcí a vybrat vhodné produkty.

Komodity mají benchmarky

Komodity jako ropa, zlato, pomerančová šťáva či v poslední době často omílané stříbro mají podobně jako akcie své srovnávací indexy, benchmarky. Jsou většinou kompozitní, složené z více prvků, a tak je dobré před vlastní investicí mít alespoň základní představu o tom, zda chceme mít pod pojmem komodity v portfoliu zejména zlato či drahé kovy, nebo třeba zemědělské plodiny. Podle toho můžeme vybírat vhodný produkt.

Dalším důležitým faktorem je měna. Co je platné, že komoditní fond od začátku roku vydělal dvojciferný výnos, když je veden v americkém dolaru, a přepočítáte-li si výkonnost do korun, dostáváte se na hodnotu původní investice? Jste-li korunovým investorem, měly by vás zajímat především fondy s měnovým zajištěním do české koruny.

Ano, právě podílové fondy jsou pro dlouhodobého investora možností investovat nějakou částku v řádech maximálně desítek tisíc korun na počátku a řádově nízké tisíce či stovky korun měsíčně. A se zaručenou likviditou a nízkými transakčními náklady, což může být u fyzického obchodování s komoditami leckdy problém.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Můžete samozřejmě investovat přímo do komodit, do termínových obchodů, ale nechte tuto možnost pravým spekulantům. Zajímavěji vypadá investice přímo do akcií spjatých s komoditami, např. do akcií těžařů zlata nebo do indexu kopírujícího nějaké komoditní podkladové aktivum. Ovšem i tyto dvě poslední možnosti můžete pokrýt podílovými fondy, a to včetně pravidelného investování. Pojďme si proto blíže představit možnosti českého trhu.

Pioneer Commodity Alpha

Pioneer Investments nabízí na českém trhu fond Pioneer Commodity Alpha, do něhož můžete investovat již od 30 tisíc korun jednorázově a tisícovku měsíčně. Fond za vás udělá výše popsanou černou práci spekulanta, investuje převážně do derivátů souvisejícími s vhodnými indexy komoditními futures a jeho benchmarkem je Dow Jones UBS Commodity Index TR.

Pro českého investora má jedno velké "ale". Fond není zajištěn do české koruny. Také není příliš vhodný pro ty, kdo si pod pojmem komodity představují především ropu, zlato a drahé kovy. Téměř třetinu portfolia totiž zabírají obiloviny, největší pozicí fondu jsou aktuálně sójové boby.

ČP Invest Zlatý fond

Od svého počátku se investiční společnost ČP Invest profilovala jako správce především "segmentovaných" fondů. Vznikly tak fondy jako Zlatý fond nebo Fond ropy a energetiky. Oba fondy jsou zajištěné do české koruny a lze do nich investovat i nízké jednorázové a pravidelné částky. Jen pozor na názvosloví.

Zlatý fond má širší investiční universum, než by jeho název vypovídal, zlato tvoří aktuálně pouze třetinu portfolia, zhruba 17 procent zaujímají investice do rychle rostoucího stříbra. Fond investuje kromě různých ETF a indexových akcií i do akcií těžařských firem, není to tedy čistě komoditní fond. Investice do akcií aktuálně zaujímají zhruba 40 % portfolia. Fond zakončil poslední dva roky s výnosem vždy vyšším než 25 %.

ČP Fond ropy a energetiky

Fond ropy a enegetiky není komoditní fond, je to čistě akciový fond investující do akcií těžařských firem, ale uvádím ho pro přehled jako další možnost pokrytí tohoto sektoru bez nutnosti akceptace měnového rizika.

Generali PPF komoditní fond

ČP Invest nabízí kromě výše jmenovaných korunových fondů i další komoditní fond, který je ale dosud veden pouze v euru. Podle neoficiálních zpráv chystá ČP Invest v nejbližší době i jeho zajištění do české koruny a nabídku pro drobné investory tak rozšíří o Generali PPF komoditní fond. Fond investuje především do energetických, průmyslových a zemědělských komodit, převážně prostřednictvím indexových fondů a akcií.

BNPP L1 World Commodities H CZK

A když už jsme u novinek, tak se nelze nezastavit u těch nejvíce horkých. A to je uvedení nových fondů na český trh. Poptávku po komoditách, ale bez měnového rizika, jistě vnímala francouzská BNP Paribas, když jedním z trojice nedávno představených fondů zajištěných do české koruny je fond BNPP L1 World Commodities H CZK. Fond je českou verzí komoditní vlajkové lodi společnosti. Byl sice založen až v roce 2006, ale jeho aktiva se blíží 700 milionům USD.

Fond řídí dceřiná společnost THEAM a investuje do derivátů na komoditní index DJ UBS Commodity Index, který se snaží překonávat o 1,5 % při směrodatné odchylce 3 %. K dispozici je samozřejmě jak pro jednorázové, tak pro pravidelné investice.

J&T komoditní fond

Druhou novinkou je fond z dílny J&T Asset Management – J&T komoditní fond. Fond vznikl letos 1. února a není při svém investování vázán žádným indexem. Investuje většinou do indexových fondů a akcií, doplňkově pak i do akcií těžařských firem. Fond je taktéž jako předcházející zajištěn do české koruny a nabízí možnost pravidelných investic v řádu stokorun měsíčně.

Credit Suisse DJ-UBS (dříve AIG) Commodity Index

Aby byl výčet zajímavých fondů spojených s komoditami úplný, nemůžeme zapomenout na fond Credit Suisse DJ-UBS (dříve AIG) Commodity Index. Pro investory je fond zajímavý tím, že se jedná prakticky o indexový fond snažící se co nejvěrněji pokrýt benchmark. Ten je tvořen z 35 % energetikým sektorem, jako je ropa, z 28 % jsou zastoupeny zemědělské plodiny, průmyslové kovy pak ze 16 %. Fond je veden hned ve třech měnách (USD, EUR, CHF), bohužel neexistuje varianta zajištěná do české koruny.

Parvest World Agriculture

Posledním fondem v přehledu je fond Parvest World Agriculture. Jak už název napovídá, je zaměřen především na zemědělské plodiny. Fond však není veden v české koruně, pouze v euru a americkém dolaru.

Už z uvedeného přehledu je zřejmé, že se za poslední období nabídka v segmentu komodit pro drobné investory znatelně rozšířila. Pochválit lze snahu přinášet více produktů zajištěných do české koruny, protože navázání většiny komodit na americký dolar je pro korunového investora stále velký problém. Také možnost investovat do většiny fondů pravidelně již od pár stokorun měsíčně dělá z komoditních fondů zajímavou možnost diverzifikace rizika oproti klasickým akciovým fondům.

Komodity
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat