Co Twitter dal: (Ne)spolehlivé mince
Tentokrát něco o budoucích dluzích USA, které možná nebude mít kdo kupovat, o nedostatku bytů a o nespolehlivosti mince při investičním rozhodování. A chybět nebudou ani menší pohled do historie a MOST!

1. Dluhy USA dnes a zítra
Američané jsou ve věci (ne)splácení svého dluhu celkem v pohodě, protože vědí, že když budou potřebovat peníze, tak si je zkrátka vytisknou (takoví Řekové jim to před pár lety určitě záviděli). Díky tomu vlastně nikdy neměli starosti s tím, zda jejich dluhy někdo koupí. V budoucnu by ale takové starosti mít mohli. Přesunout někam 6 % objemu globálních aktiv, aby zůstalo místo na americké dluhopisy, nebude hračka. A na Čínu již USA tak docela spoléhat nemohou.
'America will need to sell an eye-popping $12tn of bonds in the coming decade. It will require about a 6% shift in global asset allocations to absorb the debt. What if investors don’t want to make that shift?' https://t.co/NhuSZfTetl
— Jesse Felder (@jessefelder) 8. února 2019
Není to až taková pohádka, jak se může zdát. Demokraté v čele se stále populárnější Alexandrií Ocasio-Cortezovou si na nějaké šetření nehrají. Jejich plány (Medicare for All, Green New Deal) nebudou zadarmo. Již nyní spekulují, jak to zaonačit, aby v budoucnu nemuseli příliš šetřit. Někdo již Ocasio-Cortezovou označil za největší tajnou zbraň republikánů v nejbližších volbách. Možná ne úplně marný postřeh.
Sen. Elizabeth Warren said Congress’s current system of finding savings to offset spending increases “doesn’t make any sense.” It is “clear that we need to rethink our financial accounting for the United States,” she said. https://t.co/OHf6iSY9FV
— Jesse Felder (@jessefelder) 7. února 2019
2. Stavební (ne)boom
Byty v Praze stále chybějí, jakkoli se tomu při pohledu na množství otevřených stavenišť nechce věřit. Vysoké ceny jsou proto celkem logické.
Podle Institutu plánování a rozvoje Prahy je potřeba ročně ve městě 6000 nových bytů. To se dařilo při obřím stavebním boomu do roku 2008. Za posledních 10 let činí průměrný počet zahájených bytů v Praze jen 3800. Nabídka tak stále chybí.. @novakradek1 pic.twitter.com/6JWlMiJpMs
— Research Spořka (@Research_sporka) 7. února 2019
3. (Ne)spolehlivé mince
Kdekdo říká, že někdy je nejlepší si při rozhodování o investici hodit mincí. Ale věděli jste, že potřebujete 67 600 pokusů na to, abyste si byli na 99 % jistí, že ta mince není "cinklá"? Takže se můžete vrátit ke své technické, fundamentální či psychologické analýze, případně se na investování rovnou vykašlat.
We all take bets in the market, leaning heavily on probabilities.
— Wayne Himelsein (@WayneHimelsein) 7. února 2019
Of note, the quintessential probabilistic process, a coin flip, with exactly 50/50 odds, requires 67,600 flips to be 99% sure it is not a weighted coin.
So, in 268 years, you can be certain about your stock pick.
4. Historické okénko
Před patnácti lety, 4. února 2004, vznikla společnost Facebook. V květnu 2012 vstoupila na burzu.
Today in market history, 2004:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 4. února 2019
Facebook (FB), a mainstream online social networking site, is founded by Mark Zuckerberg. The company would later go public on May 18, 2012.
source: https://t.co/JtArbTBVea pic.twitter.com/6MAUTwmpuE
V úterý tomu bylo 22 let, co se investiční banka Morgan Stanley spojila s brokerskou společností Dean Witter, Discover & Co. Vznikla tak společnost Morgan Stanley, Dean Witter, Discover & Co. V roce 1998 vypadlo z názvu slovo Discover a v roce 2001 i Dean Witter. A zůstala jen Morgan Stanley.
Today in market history, 1997:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 5. února 2019
Investment bank Morgan Stanley announced a $10 billion merger with Dean Witter, Discover, which had only been independent since 1993. Morgan Stanley eventually spun the Discover card business out in 2007.
source: https://t.co/XbZ6HKKCHR pic.twitter.com/CBcxlHmzzt
Ve středu to byl rok, co poprvé vzlétla raketa společnosti SpaceX zvaná Falcon Heavy.
Today in market history, 2018:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 6. února 2019
SpaceX's Falcon Heavy, a super heavy launch vehicle, makes its maiden flight.
source: https://t.co/axdgzyft3b pic.twitter.com/h2EnMDKuVf
Ve čtvrtek to bylo 22 let, co se společnost NeXT (založená Stevem Jobsem) spojila se společností Apple (nápodobně). Tehdejším šéfům Applu trvalo 12 let, než jim došlo, že firma bez Jobse půjde ke dnu.
Today in market history, 1997:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 7. února 2019
NeXT merges with Apple Computer, starting the path to Mac OS X and most importantly bringing Steve Jobs back to company he co-founded. Maybe the best $429 million a company has ever spent.
source: https://t.co/8Pt0A9g1rD pic.twitter.com/762yGdD5oY
A nakonec v pátek uplynulo 48 let od doby, kdy začala fungovat první elektronická burza cenných papírů NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Ze začátku nefungovala jako platforma pro obchody, ale pouze jako systém kotací. Díky tomu pomohla ke snížení spreadů, za což ji neměly rády brokerské firmy, které právě na spreadech vydělávaly.
Today in market history, 1971:
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 8. února 2019
The NASDAQ, the world's first electronic stock exchange, held its first trading day. Founded by the National Association of Securities Dealers, the NASDAQ listed some 2,500 securities on its first day.
source: https://t.co/yXaUJPiAzv pic.twitter.com/vUQzemO4WQ
5. Dycky MOST!
Snědá tíseň a Klekí-petra určitě zlidoví, ale popularita seriálu MOST! si již vybírá svou daň mezi herci. Jedním z nich je Zdeněk "Franta" Godla, který se musel omlouvat za to, že mu nevadí označení cikán. Ne, neprudila ho ROMEA, šlo zkrátka jen o politickou korektnost. Poslední odstavec stojí za to: "Paradoxem je, že když se někdo pozastaví nad tím, proč by se někdo za svůj vlastní názor a životní postoj měl omlouvat jen proto, aby se to náhodou někoho jiného nedotklo, hrozí, že bude označen za rasistu. Nemůžu se zbavit toho dojmu, že Rom Franta z Mostu, který se stejně jako jeho představitel Zdeněk z Chomutova nestydí být cikánem, protože je v prvé řadě dobrým člověkem, toho pro odstranění rasismu ze společnosti dělá více než různí politicky korektní křižáci, kteří tak leda s grácií slona v porcelánu dláždí cestu do pekel dobrými úmysly, přičemž společnost z toho vychází stejně rozdělená jako předtím."
Herec Zdeněk Godla řekl v rozhovoru pro iDnes, že má vlastně oslovení "cikán" rád. A druhý den už se omlouval. O celé kauze píše v komentáři Jan Palička (@HonzaPalicka) 👇 https://t.co/8yWTJGHYku
— Info.cz (@infocz_web) 5. února 2019