Akciové trhy po celém světě v druhém březnovém týdnu prudce oslabovaly. Začalo to výraznými pondělními propady, které možná jednou 9. březnu 2020 v burzovním almanachu vyslouží označení (další) černé pondělí. Aktuální Investorský magazín nabízí pohled českého tržního veterána na závěr býčího trendu, který ve Spojených státech definitivně skončil ve čtvrtek 12. března, pro akciové trhy ještě bolestivější než zmíněné pondělí. Závěr pořadu jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.
Koronavirus (minimálně) dva týdny cvičí trhem a hned tak se na tom nic nezmění. Nálada investorů totiž po dobrých i špatných zprávách balancuje na hraně medvěda a do jeho chřtánu, či do bezpečí, ji pošle jen něco velkého. To se na závěr dekády, kdy se abnormál stal normálem a investoři otupěli, rovná blesku z čistého nebe. Nebo čistému nebi.
S investicemi do akcií byla, je a vždy bude spojena vyšší volatilita než u jiných standardních investičních aktiv. Jednou z možností, jak lze alespoň částečně eliminovat možné negativní dopady této zvýšené volatility, je mít dostatečně dlouhý investiční horizont. Zpravidla se pro akciové investice doporučuje alespoň 5 let, ale platí, že čím delší, tím zpravidla lepší.
Volatilita na akciovém trhu je v posledních týdnech mimořádná, třeba americký index Dow v sedmi ze třinácti posledních obchodních seancí změnil hodnotu o více než tisíc bodů (a stihl během nich spadnout do medvědího trendu). Jestli jste to ještě neudělali, zamyslete se nad svými investicemi.
Každé větší otřesy na globálních finančních trzích u investorů evokují nejrůznější nápady, jak by měli upravit svá investiční portfolia. Je ale potřeba zdůraznit, že pro dlouhodobý úspěch na trhu není vhodné strukturu portfolia neustále upravovat. Je naopak potřeba neustále myslet na dlouhodobou alokaci aktiv. O co přesně jde, vysvětluje investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Karanténa v Česku i Itálii a obavy z dalších dopadů šíření koronaviru, víkendový propad cen ropy až o 30 % a pokračující extrémní kolísavost cen (nejen) amerických akcií. Nejen o tom v týdenním expertním výhledu se šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným a investičním stratégem Filipem Kejlou z WOOD & Company.
Výkon bitcoinu v letošním roce je zatím výrazně lepší než výkon amerických akcií, ale i zlata. V květnu navíc může digitální měna dostat další růstový impulz v podobě takzvaného halvingu. Výhled pro nejpopulárnější kryptoměnu pro Investiční web prostřednictvím Skypu nastínil analytik Josef Tětek z TopMonks.
Akciové trhy za poslední tři týdny odepsaly okolo 20 %. Některé akcie prokazují solidní odolnost vůči panice, pár firem z ní dokonce těží, jiné jsou naopak velice zranitelné. Hodnota akcií některých velkých společností spadla dokonce na polovinu. Jak využít paniky na trzích? A do jakých akcií nyní investovat?
New York Times otiskly obsáhlý manuál pro rodiče, kteří se ocitnou s ratolestmi doma, ať už přímo v karanténě, nebo jen kvůli zavřené škole. Nabízejí pěkný nástin rozdílů mezi životem v Americe a v Česku, ale i toho, co máme s Američany společného.
Volatilita je v krátkodobém horizontu postrachem zejména konzervativnějších investorů. Těm, kteří se jí nebojí, ale může být dobrým pomocníkem při diverzifikování portfolia. Jak na to, radí aktuální Investorský magazín. Tržní mozaiku doplňují kryptobankomaty, zajímavosti z burzovního almanachu a pár poznámek k tržní korekci. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
Po dvou postupných zvýšeních objemu repo operací tento týden (postupně ze 100 miliard až na 175 miliard USD) americká centrální banka zahajuje nejmasivnější podporu trhu od pádu Lehman Brothers. Půjde o jeden bilion dolarů v repo operacích rozdělených do repo operací dvakrát za týden po dobu jednoho měsíce. Navíc začne odkupovat z trhu více typů dluhopisů než dosud, čímž de facto rozšiřuje své dosavadní (ne)QE na klasické kvantitativní uvolňování. Oznámila to pobočka Fedu v New Yorku.
Evropská centrální banka ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Navýšila ale objem odkupů dluhopisů a nástrojů na dodávání likvidity bankám. Chce tím zajistit, aby se peníze skrze bankovní úvěry dostaly k firmám nejvíce zasaženým pandemií koronaviru, především pak malým a středním podnikům.
Britská centrální banka ve středu 11. března na mimořádném zasedání nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %. Jde o nouzové opatření, které má zmírnit dopady šíření nového koronaviru na ekonomiku. Základní sazbu centrální banka snížila poprvé od léta 2016, kdy ji kvůli referendu o brexitu snížila na minimum. Sazba je dokonce níže, než byla po minulé finanční krizi před více než deseti lety.
Čínská centrální banka se podruhé v letošním roce rozhodla snížit minimální objem hotovosti, kterou musejí komerční banky držet jako rezervu. Opatření, které se týká bank splňujících určité finanční cíle, uvolní 550 miliard jüanů (1,85 bilionu Kč) na nové půjčky. Cílem je podpořit ekonomiku, která se potýká s negativními dopady nového typu koronaviru.