5 protichůdných argumentů na trhu s ropou v roce 2013

Cena ropy Brent se v posledních letech obchodovala v relativně stabilním cenovém rozmezí. Nadále čekáme, že se její cena během let 2013 a 2014 bude pohybovat v rozmezí mezi 90 a 125 USD za barel. Jaké faktory ji budou v tomto pásmu udržovat?

Faktory pro pokles ceny ropy:

Vyšší ceny ropy vedly k vyšší produkci v Saúdské Arábii

Na začátku roku 2012, když se cena ropy Brent zvýšila, jsme se často setkávali s tím, že se saúdskoarabský ministr pro ropný průmysl snažil o její snížení. A protože je tato země jedním z největších světových producentů ropy a jedinou, která má další volné kapacity, svět jeho slovům naslouchal.

Produkce ropy v Saúdské Arábii se po ropném embargu na Írán vyšplhala až k 10 milionům barelů za den. Šejkové totiž chtěli pomoci ropě k návratu zpět na 100 USD za barel, což je hodnota přijatelná jak pro producenty, tak pro zákazníky. Vysoké ceny ropy totiž narušují ekonomický růst a celkovou poptávku.

Uvolnění strategických ropných rezerv

Když v důsledku stupňujícího se geopolitického napětí stoupají i ceny ropy, mohou státy patřící do organizace OPEC zakročit a uklidnit trhy tím, že uvolní ropu nebo její deriváty ze svých strategických rezerv. Povinností členů Mezinárodní energetické agentury (IEA) je držet nouzové rezervy ropy, s nimiž by mohly vystačit 90 dnů bez dodávek této suroviny.

V současnosti mají podle amerického úřadu pro energetiku v zásobách téměř 700 milionů barelů, přičemž největším spotřebitelem ropy jsou právě Spojené státy. Poté, co v červnu 2011 došlo k narušení dodávek z Libye, mělo uvolnění těchto zásob jen omezený efekt na jejich dlouhodobý vývoj. Ovšem jen samotná hrozba jejich uvolnění může někdy stačit k tomu, aby spekulativní investory odradila, a tím zabrání většímu nárůstu cen ropy.

Prudké zvýšení produkce ropy ve Spojených státech

Když pomineme země OPEC, produkci ropy budou v roce 2013 táhnout především Spojené státy a jejich břidlice. Tento nárůst už má na svědomí dramatickou redukci čistých importů ropy za posledních 5 let. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve svém energetickém výhledu na rok 2013 prohlásil, že "nástup a soustavné zlepšování pokročilých technologií pro produkci ropy nadále zvedá předpokládané domácí dodávky". Do roku 2019 podle něj dosáhne produkce ropy 7,5 milionu barelů za den.

V dalších 10 letech by tak mohlo dojít k zásadní změně paradigmatu na světových ropných trzích a podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by mohly Spojené státy ve své ropné produkci překonat i Saúdskou Arábii. Takovýto nárůst by mohl sloužit jako tlumící prvek mezi poptávkou a dostupnou nabídkou, čímž by se snížilo riziko rekordních cen v dobách narušených dodávek ropy.

Faktory pro růst ceny ropy:

Výroba ropy z břidlic je nákladná

Už v minulosti bylo vidět, že vysoké ceny nejlépe pomohou snížit zase jiné vysoké ceny, a to samé platí naopak. Nízké ceny amerického zemního plynu na začátku roku 2012 pomohly k tomu, že se elektrické generátory nepoháněly tolik uhlím, ale plynem. A to nakonec pomohlo snížit ceny uhlí zpět na přijatelné úrovně z pohledu výroby.

To samé platí i pro produkci ropy z břidlic, která je v současné rané fázi také stále relativně drahá. Vyplatí se pouze v případě, že je cena ropy těsně nad 100 USD za barel. To pomohlo udržet tento způsob těžby životaschopný během několika posledních let. Do doby, než budou pokročilé technologie v získávání ropy levnější, odhaduje se, že zlomová bude hranice ropy WTI na 70 USD za barel (což je ekvivalent 90 USD za ropu typu Brent).

Producenti ropy vyšší ceny potřebují k vyrovnání rozpočtů

Po arabském jaru v roce 2011 a dalším napětí na Blízkém východě si řada zemí OPEC musela prudce navýšit rozpočty, aby se vyhnula možným sociálněekonomickým problémům. A protože hlavním zdrojem příjmů je pro tyto země ropa, potřebují nyní pro vyrovnání svých rozpočtů stále vyšší ceny ropy. A v roce 2013 by se jim ropa hodila ještě o něco dražší.

Saúdská Arábie potřebuje podle odhadů takzvanou break-even hodnotu okolo 80 USD, zatímco ostatní - Nigérie nebo Rusko, které nejsou členy OPEC - potřebují cenu na úrovni až 100 USD. Každý pokles ceny pod 90 USD by se tak nemusel těmto státům líbit, což by vedlo až k omezení jejich ropné produkce.

I na základě uvedených argumentů předpokládáme průměrnou cenu ropy Brent v roce 2013 okolo 111 USD za barel. Způsob těžby ropy prochází zásadní změnou, která by podle nás měla mít v příštích 10 letech největší dopad na ekonomický růst a trhy, v pozitivním slova smyslu. Na atraktivitě této změně paradigmatu rozhodně neubere ani jeden z vedlejších produktů celého procesu, jímž je nižší uhlíková stopa. Cena ropy Brent podle nás v roce 2013 zůstane v rozmezí 90 až 125 USD za barel, průměrná cena bude zhruba 111 dolarů.

Šokující předpovědi na rok 2013
Drastický pokles ceny ropy a zlata, výnosy z 30letých amerických státních dluhopisů na dvojnásobku a masivní znárodňování japonského elektronického průmyslu - to jsou jen některé ze šokujících předpovědí na rok 2013 od dánské Saxo Bank. Nejde o hlavní scénáře vývoje, ale události, které by v případě, že by se staly realitou, těžce dolehly na dění na světových trzích

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2013
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat