Komodity rostou. Může rally pokračovat?

Lídři v Evropě konečně (po dvou letech problémů) přišli s řešením dluhové krize. Jejich recept ji snad alespoň dostane pod kontrolu. To vedlo k obrovské rally na rizikových aktivech. Index S&P 500 umazal celou letošní ztrátu a má se sebou nejlepší měsíc od roku 1974. Od svých minim se výrazně vzdálily také komodity, index Reuters Jeffries CRB přidal 5,5 procenta a od začátku roku se vrátil do plusu.

Otázkou zůstává, zda Evropa udělala dost pro to, aby se mezi investory vrátila důvěra, nebo zda poté, co se usadí prach, dojde trh opět k závěru, že se pomyslná plechovka problémů jen odkopla do vysoké trávy. Zatímco akcie letěly vzhůru, dluhopisové trhy klesly z pohledu 10letých sazeb na španělských a italských dluhopisech méně, než se doufalo. Právě tyto trhy budou v následujícím týdnu klíčové a ukáží, zda rally na akciích a komoditách bude pokračovat.

Celkově to byl dobrý týden, zejména pro riziková aktiva, kterým se dařilo díky evropským výsledkům, lepším ekonomickým datům z USA a menší pravděpodobnosti recese v Číně. Tato změna prostředí přiměla mnohé investory i fondy k návratu do dlouhých obchodů, což vytvářelo další tlak na růst.

Podle Barclays investoři po celém světě stáhli v září z komodit 10 miliard USD, přičemž spekulativní investice hedgeových fondů prostřednictvím futures a opcí na amerických burzách poklesly o 44 procent na 900 tisíc lotů. Opětovné budování pozic bylo minulý týden znatelné napříč všemi komoditami, zejména však na mědi, stříbru a ropě WTI.

Nejlépe si minulý týden vedla bez pochyby měď, která přidala 20 procent a připsala si nejvyšší týdenní nárůst od roku 1986. Většinu strachu z recese vyjádřily během září hedgeové fondy tím, že poprvé od října 2009 zaujaly v mědi medvědí pozici. Změna prostředí, která následovala po oznámení lepších ekonomických dat, a slabší dolar vedly k zavírání short pozic a otevírání pozic dlouhých, což vedlo k masivnímu nárůstu.

Další podporu poskytla Čína, protože se po růstu zářijového importu o 16 procent zvedla poptávka, a zároveň došlo k omezení nabídky kvůli pracovním nepokojům v Peru a Indonésii.

Železná ruda vypráví jiný příběh

Ceny během září poklesly o třetinu, proto globální trh s ocelí vykazuje slabost. Narozdíl od poptávky po mědi čínská poptávka po železné rudě zpomaluje a doly v Austrálii a Brazílii pokračují v produkci s využitím plné kapacity, což zaplavuje trh rudou a sráží ceny. Ceny převyšují náklady důlní produkce stále více než dvojnásobně, takže další pokles cen je, pokud se poptávka brzy nezvedne, pravděpodobný.

Americká ropa roste díky ropě Brent

Cena ropy WTI přidala na spotovém trhu od začátku října 21 procent a prolomila předcházející rezistenci. Rally těžila především z levého konce cenové křivky, protože cena ropy s prosincovým dodáním šplhala přes 91 dolarů za barel. Forwardová křivka se v uplynulých sedmi dnech poměrně dramaticky změnila a cena dodání v současném měsíci je vyšší než v následujícím, a to poprvé od září 2008.

Cenový rozdíl proti ropě Brent se postupně snižoval z 25 dolarů až na 18,50. Příčinou bylo obnovení produkce ropy v Severním moři a postupné zvyšování libyjské produkce, což přes léto vedlo na evropském ropném trhu ke snížení napětí.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Po úvodním výstřelu výše však ceny ropy nedokázaly v růstu pokračovat. Pravděpodobně to odráží přesvědčení, že vyšší ceny nejsou fundamentálně opodstatněné. Ropa WTI se nyní po růstu nad 91 dolarů přesunula z negativní formace do formace neutrální a technicky může v následujících týdnech růst k 100 až 105 dolarům za barel. Aktuálně však vidíme prostor pro růst omezený na 95 dolarů.

Zlato prolomilo hranici 1 700 dolarů

Zdá se, že investoři se konečně po ostré korekci během září vracejí do zlata, které prolomilo rezistenci na 1 700 dolarů a dosáhlo pětitýdenního maxima. Další růst za hranici 1 772 dolarů bude složitý, protože zlato není aktuálně chápáno jako bezpečný přístav, minimálně kvůli silným akciovým trhům a oslabujícímu dolaru, což byly hlavní důvody růstu. V tomto týdnu tak roste pravděpodobnost korekce.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Stříbro a platina se vracejí spolu s průmyslovými kovy

Jak stříbro, tak platina zažily šťastný týden. Oba kovy předčily růstem zlato. Stejně jako měď reagují na lepší ekonomická data, která ukazují na vyšší poptávku po průmyslových kovech. V uplynulých měsících hedgeové fondy snížily expozici na nejnižší hodnoty za 30 měsíců, obnova pozic proto byla hlavním faktorem růstu. Aby však růst pokračoval, musejí přijít další pozitivní ekonomická data.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Thajské záplavy odstranily problém nadbytku rýže

Nejhorší záplavy za 50 let mohou v Thajsku zničit 15-20 procent úrody z hlavní sklizně, která se na celkové produkci podílí ze 70 procent. V uplynulých týdnech se projevil dopad na světové ceny, protože Thajsko je největším světovým exportérem rýže. Ta je v Asii hlavní pěstovanou potravinou a je nejvíce rozšířenou základní potravinou vůbec.

Další zhoršení situace by mohlo vést k růstu potravinové inflace ve chvíli, kdy se normální inflace dostává v rozvíjejících zemích pod kontrolu.

Americké ministerstvo zemědělství již dříve tento měsíc oznámilo, že počítá s přebytkem rýže na globálním trhu (téměř 4 miliony tun), ale záplavy nyní zvyšují riziko, že tento přebytek bude nižší, což může vyvolat tlak na ceny. Americká produkce v létě trpěla, nejdříve farmáře postihly záplavy, a poté sucho, což vedlo k poklesu produkce téměř o třetinu.

Ještě ovšem není vše ztraceno, Thajsko může po opadnutí záplav znovu zasít a Indie může zvýšit export. Ale pokud nás zasáhnou další zprávy o poklesu úrody, rýže v Chicagu s lednovým dodáním může díky nejistotě růst.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat