Zaostřeno na trh se zlatem: Obří nákupy fondu GLD jako známka sílící poptávky po fyzickém kovu, k cenové rally je dobře našlápnuto

Pozdní prudká rally na konci minulého týdne vynesla cenu zlata na 3měsíční maximum. Stříbro přidalo za týden 4,9 %, jeho cena ale stále nepokořila letošní vrchol.

Poslední růst ceny zlata je přisuzován zvýšenému geopolitickému napětí a hrozbě vojenského konfliktu na Ukrajině. Ta mohla být nepochybně spouštěčem silné páteční rally. Podobné scénáře měly většinou krátkodobý vliv na cenový vývoj, takže jakmile světové napětí polevilo, i cena zlata se zpravidla vrátila na úroveň, ze které se trh "utrhl" výše. Poslednímu vývoji nicméně předcházely skutečnosti, které naznačují, že se kurz zlata mohl vydat na dlouho očekávaný průlom výše.

Prvním faktem je to, že v pátek 11. února bylo ve fondu GLD (největším světovém ETF se zlatem) zobchodováno nejvíce akcií od června 2021, kdy cena zlata "odpadla" od úrovně 1 900 USD za unci po důležitém zasedání FOMC. Celkově se jednalo o 26 milionů akcií, což bylo 3krát více, než je běžný průměr. V první polovině roku 2020 to byla právě extrémní poptávka ve světových ETF, která vynesla žlutý kov na historické cenové maximum 2 075 USD za unci. Pokud začne tento tlak opět sílit, zlato může do dubna až května opět atakovat rekord.

Fond GLD

Dále bylo podle analýzy struktury COT na burze COMEX evidentní, že oba trhy byly nasměrovány velice býčím směrem. V poslední týdenní zprávě jsem k tomu uváděl: "V reportovaném týdnu od 26. ledna do 1. února došlo k jedné z nejvyšších týdenních změn pozic několika posledních let mezi Managed Money a Commercials. To je skutečně extrémně býčí zpráva, a to zejména proto, že Commercials snížili své čisté prodejní pozice na jednu z nejnižších úrovní za posledních 12 měsíců, ale cena zlata je zhruba o 100 dolarů na unci výše, než byla tehdy. To ukazuje, že jsou Commercials ochotni uzavírat SHORT pozice ve velkém při vyšší ceně."

Býčí scénář na sebe nenechal dlouho čekat a uvidíme, jak agresivně budou Commercials shortovat začínající rally. Pokud budou v prodejích umírnění, první zábrana pro cestu kurzu zlata výše nebude tak dominantní jako v předchozích případech.

Pozice commercials na zlatě

A zatřetí, z technického hlediska bylo rozřešení 18měsíční konsolidace ceny zlata skutečně na spadnutí. K tomu jsem v týdenní zprávě z 11. ledna uváděl: "Nyní přichází býčí test. Uzavření zlata pod pátečním minimem 1 781 USD by mohlo kurz poslat k 1 752 USD na unci, kde – pokud je moje identifikace správná – vznikl nový primární cyklus. Propad pod tuto cenu by znamenal, že se primární cyklus změnil na medvědí, což by pro zlato nebylo vůbec dobré, jelikož primární cyklus je teprve v rané fázi (momentálně ve 4. týdnu), což by znamenalo další několikatýdenní pokles. Do té doby však vycházím z toho, že zlato naváže na předchozí býčí primární cyklus a pokusí se prolomit jeho tehdejší vrchol na 1 877 USD za unci."

Posledně zmiňovaná varianta nabývá s časem na významu. Trh se zlatem svým pátečním růstem utvořil nejvyšší cenu současného primárního cyklu, a potvrdil tak, že cyklus pokračuje býčím směrem. Navíc trh otestoval ještě 28. ledna kritickou cenu 1 780 USD, která byla opět udržena. Technicky se jedná o bod kontroly (point of control) za období od srpna 2020 (historický vrchol) do současnosti. Posledním krokem k úspěšnému průlomu výše je průraz zmiňovaného předešlého primárního vrcholu na 1 877 USD za unci. V pátek vyšplhala spotová cena až na 1 865 USD.

Zlato graf denní v USD

Zlato v pátek navíc zdražovalo navzdory posilování dolaru. Cena v korunách tak třeba vzrostla za jediný den o 3,5 %. V posledním reportu jsem ke korunové ceně zlata uvedl, že se zdá, že i zlato v českých korunách dosáhlo na ceně 38 000 Kč za unci dočasného minima a že denní slow stochastic je od prosince v býčí divergenci. Zlato v korunách je nyní zpět nad 40 000 Kč za unci.

Zlato graf denní v CZK

Nadcházející dva týdny by zřejmě měly ukázat, zda trh se zlatem chystá legitimní "breakout", nebo zda se může opět jednat o nezdařený pokus prolomit 18měsíční vzorec nižších cenových vrcholů. Zpravidla se v těchto zprávách zdržuji "jasných budoucích scénářů", jelikož burza je prostředí nejisté, ale tentokrát se nemohu ubránit přesvědčení, že je trh připraven na průlom výše.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bungee jumping, volný pád, propad - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
14. 2. 2022 6:26
Americké akcie ve světle geopolitiky i technické analýzy: Bude hůře?

Napětí okolo Ukrajiny nepolevuje, firmy jsou ve výhledech na letošní rok spíše opatrné a časy extrémně uvolněné měnové...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat