Nakupujete zlato v korunách? Politika ČNB by vás měla zajímat
Česká národní banka zkraje února navázala na své předchozí kroky a zvýšila základní úrokovou sazbu na 4,5 %, nejvýše od roku 2002. To se projevilo ve vývoji korunové ceny zlata, která klesla nejníže od loňského září. Naproti tomu dolarová cena zlata v týdnu stoupla o 0,9 %, cena stříbra zůstala beze změny.
Před týdnem jsem vysvětloval, jak burza COMEX dominantně ovlivňuje ceny drahých kovů. Uplynulý týden byl exemplární ukázkou této nadvlády. Reportovaný týden od 26. ledna do 1. února totiž zahrnoval strmý pád ceny zlata z 1 855 USD na 1 780 USD za unci. Cena stříbra v daném období také výrazně klesala.
V uvedený týden došlo k jedné z nejvyšších týdenních změn pozic obchodníků z kategorií Managed Money (MM) a Commercials za poslední roky. Při velkých cenových pádech komerční obchodníci vždy nakupují, zatímco technické fondy z kategorie Managed Money zpravidla prodávají. A nejinak tomu bylo na přelomu ledna a února.
MM prodali vysokých 51 461 kontraktů na zlato (5,1 milionu uncí) a komerční obchodníci nakoupili 48 400 kontraktů (4,8 milionu uncí), čímž snížili své net SHORT pozice na 201 000 kontraktů (21 milionů uncí), tedy nejníže od konce loňského září. To je extrémně býčí zpráva, a to zejména proto, že commercials snížili své čisté prodejní pozice na jednu z nejnižších úrovní za posledních 12 měsíců, ale cena zlata je zhruba o 100 dolarů na unci výše než tehdy. To ukazuje, že commercials jsou ochotni uzavírat SHORT pozice ve velkém při vyšší ceně.
Také na trhu se stříbrem bylo zobchodováno mezi dvěma výše uvedenými kategoriemi vysoké množství kontraktů. Celkem se jednalo o 12 400 kontraktů na stříbro (62 milionů uncí), které nakoupili commercials. Naproti tomu Managed Money obchodníci prodali ještě vyšší množství, celkem neuvěřitelných 15 400 futures (77,3 milionu uncí). Toto množství odpovídá více než měsíční celosvětové produkci stříbra, ale na burze COMEX změnilo majitele během jediného týdne.
Je tedy evidentní, proč se cena stříbra prudce propadla, aniž by se zásadněji změnily fundamentální faktory na trhu s fyzickým kovem. Ale i to je skvělá zpráva, neboť struktura COT na trhu se stříbrem je nyní opět nejvíce býčí za poslední 4 měsíce.
Technicky se cena zlata nadále nachází pod trendovým kanálem, pod který spadla po uvedeném výprodeji. Nyní cena testuje vzestupnou linii zespoda a pokouší se vrátit do trendového kanálu. Technickým pohledem by se vývoj posledních dnů na grafu dal označit jako tvoření medvědí vlajky s tím, že cena bude pokračovat níže. Ale výše uvedená změna tržních pozic na trhu COMEX mě spíše utvrzuje v tom, že prodeje ze strany MM dosáhly maxima a zlato se vrátí k růstu.
Zdá se, že i zlato v českých korunách dosáhlo na burzovní ceně 38 000 Kč za unci dočasného minima. Denní slow stochastic je od prosince v býčí divergenci a cena od začátku roku utvořila třetí náraz na sestupnou linii, která je tvořena lokálními minimy ze 7. ledna, 18. ledna a 3. února. V technické analýze je pravidlem, že po třetím nárazu dochází většinou k otočce a trh se vydá opačným směrem.
Zda má česká koruna potenciál k dalšímu posilování, a tedy bez vlivu dolarové ceny zlevňovat zlato v korunách, je otázkou, ale v posledním týdnu dosáhl kurz koruny vůči euru nejnižší úrovně od roku 2011, přičemž kurz dolaru vůči koruně atakuje úroveň z poloviny ledna, což byla nejnižší hladina od loňského června.