Zlato a stříbro pod technickou lupou: Pokles, který nepřekvapil

Uplynulý týden byl ve znamení posilování amerického dolaru a oslabování většiny trhů. Ztrácely akcie, kryptoměny, ropa i drahé kovy. Zlato odepsalo 2,3 % a cena stříbra klesla o výrazných 6,4 %.

Pokles cen drahých kovů nebyl nijak překvapující. Před týdnem jsem uváděl, že cena zlata na denním grafu u 2 000 USD za unci ukazuje na krátkodobou překoupenost a že korekce do pásma 1 960 až 1 920 USD je reálná a přípustná. Trh se zlatem v pátek 22. dubna uzavíral na ceně 1 930 USD, kritická podpora 1 920 USD je tedy ve hře hned na začátku týdne.

Pod touto cenou se pravděpodobně nachází mnoho stop-loss příkazů. Prolomení níže by tak mohlo spustit rychlý kaskádovitý výprodej. Následně by záleželo na tom, zda by cena zůstala pod 1 920 USD, nebo by se rychle vrátila výše.
Podle toho by se také odvíjela správná interpretace primárního cyklu. Domnívám se, že zlato je již od 29. března v novém cyklu, ale stále je otevřená varianta, že je trh v cyklu původním (od 15. prosince), což by znamenalo, že nyní přijde finální výprodej. Měřeno od poloviny prosince by totiž v pondělí začínal 19. týden, přičemž průměrná délka primárního cyklu je 15-21 týdnů.

Zlato graf denní v USD

Technicky zlato uzavřelo poprvé od konce ledna pod 50denním průměrem. Tehdy se však jednalo o krátkodobou záležitost a trh poté zamířil prudce výše. Oscilátor SSTO (slow stochastic) je nyní na úrovni mezi 40 a 50 %. To je neutrální oblast a v předešlých dvou případech zde zlato našlo podporu.

Naopak 14denní indikátor RSI, který patří také do skupiny oscilátorů a měří překoupenost a přeprodanost trhu, vyjadřuje mimo jiné i takzvané momentum, které měří směr a sílu (dynamiku) pohybu. RSI klesl pod 50 %, tedy pod úroveň, kterou indikátor udržel, když zlato testovalo cenu 1 920 USD. Cena byla na konci minulého týdne výše, ale RSI již propadl pod tuto hladinu. Znamená to, že zlato přece jen krátkodobě ztrácí růstové momentum a techničtí obchodníci by to mohli naopak vnímat jako signál k prodeji.

Podle posledního COT reportu (k 19. dubnu) již začali obchodníci z kategorie Managed Money futures na zlato opět prodávat. Celkem se jednalo o 15 700 kontraktů (1,57 milionu uncí). Z týdenního hlediska to není přehnaně vysoké množství, ale také není zanedbatelné. Jejich celkové net pozice si ale udržují od začátku října růstový směr a Managed Money se z širšího hlediska zatím nezbavují zlata ve velkém, jako tomu bylo v období března 2020 až dubna 2021, kdy jejich net pozice klesly o značných 210 000 kontraktů (21 milionů uncí).

Spekulativní pozice MM na zlatě za poslední 2 roky

Stříbro zůstává již téměř dva roky v širokém obchodním pásmu 22-29 USD za unci. Od loňského července tvořil kurzu silnou rezistenci 200denní průměr. Teprve letos na konci února dokázalo stříbro zdražit nad tento dlouhodobý průměr. Na konci března přišel test 200denního průměru shora a nyní cena směřuje zpět k této podpoře. Najdou se na této úrovni opět techničtí kupující?

Stříbro graf denní v USD

Globální ETF s fyzickým stříbrem vykazují po březnovém výprodeji opět naskladňování kovu, neboť během posledních 4 týdnů vzrostl jejich stav o zhruba 400 tun. Jiný příběh se ale odehrává v globálních ETF se zlatem. Zhruba od druhého únorového týdne se zásoby zlata konstantně zvyšují, přičemž investoři nakoupili v těchto fondech za 11 týdnů vysokých 375 tun kovu. To naznačuje, že dlouhodobí hráči, kteří zpravidla využívají ETF ke svým investicím, se nadále přiklánějí ke zlatu. Krátkodobí spekulanti, kteří obchodují futures na burze COMEX, mohou ale nyní dočasně zaujmout prodejní pozice. A jelikož cenotvorba zlata je součtem všech příkazů na všech trzích, může být cena kovu krátkodobě pod tlakem, avšak středně- a dlouhodobý náhled je zatím nadále býčí.

Zásoby zlata v globálních ETF

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat