Zaostřeno na zlato: Býčí nálada opět sílí
Ve zkráceném velikonočním týdnu cena zlata vzrostla o 1,4 % a stříbro si polepšilo o 3,8 %. Na Velikonoční pondělí pak cena zlata opět atakovala hladinu 2 000 USD za trojskou unci.
Preferovaný scénář je nyní takový, že 29. března utvořil trh se zlatem na ceně 1 890 USD za unci nové primární dno. Tehdy byl otestován 50denní průměr, vytvořila se býčí divergence na oscilátoru SSTO a jednalo se o 15. týden primárního cyklu (měřeno od posledního primárního dna 15. prosince 2021).
Nyní se hraje o to, zda bude mít možný nový primární cyklus také býčí vývoj jako několik cyklů předešlých. Pokud ano, pak by cena zlata měla do několika týdnů zamířit nad dosavadní historický vrchol 2 075 USD za unci. Pokud by se měl tento cyklus změnit na medvědí, pak by se zřejmě již nyní tvořil primární vrchol u 2 000 USD, přičemž následně by se kurz vydal pod výchozí cenu cyklu, tedy pod 1 890 USD a dále níže. Alternativní scénář je takový, že finální primární dno ještě nenastalo a že se utvoří do 3 týdnů a také pod 1 890 USD za unci.
Nicméně poslední cenový přírůstek naznačuje, že býčí trend na trhu se zlatem naopak sílí. Již v předchozí zprávě jsem zmiňoval, jak akcie těžařů zlata několikanásobně překonávají v letošním roce výkonnost samotného kovu, což bývá známka zdravého růstu cen kovů. Ale žádné býčí trendy nemíří jen strmě vzhůru, jedná se o střídající se cenové vzestupy a pády stylem dva kroky vpřed a jeden zpět.
Pokud poodstoupíme v čase, vidíme, že se cena zlata začala solidně zvedat od konce loňského září, kdy trh testoval výběžek flash crashe z 9. srpna. Zlato bylo tehdy solidně přeprodané a tržní sentiment byl jasně medvědí. Od toho momentu do prvního březnového týdne (za pět měsíců) se zvedla cena zlata o 19 %. V tomto zisku byl zahrnutý velký cenový geopolitický skok v reakci na události na Ukrajině. Na začátku března jsme psali, že cenové vzestupy zlata v geopolitických krizích vydržely jen zřídka. "Totéž může platit i nyní. Nenechte se však mýlit a nemyslete si, že aktuální rally zlata je založena výhradně na geopolitice. V současnosti se toho děje mnohem více a okolnosti, které nyní ženou zlato vzhůru, přetrvají bez ohledu na výsledek konfliktu na Ukrajině," uvedli jsme.
A popsaná situace na sebe nenechala dlouho čekat. Cenové zisky zlata vyhnané vzhůru v prvním březnovém týdnu se vypařily a zlato korigovalo prudce níže. Ale měřeno od konce září si trh se zlatem drží růst o 14 %. To znamená, že téměř tři čtvrtiny zisku si zlato z cenové rally udrželo, a to i přes slábnoucí geopolitické napětí a ústup válečných titulků z předních mainstreamových médií. A to není vše, zlato dokonce odolalo největšímu protivětru, jímž je silně jestřábí rétorika Fedu a stabilně posilující americký dolar. Býčí trend na trhu se zlatem stále platí.
Technicky se cena zlata na týdenním grafu vrátila v uplynulých týdnech do Bollingerova pásma. Trh byl totiž v prvním březnovém týdnu enormně vychýlený na horní hranu tohoto pásma. Ve zprávě z poloviny března jsem uváděl, že je cena zlata extrémně vychýlená nad horní hranu pásma a že je možné dočasné zastavení růstu kurzu, než Bollingerovo pásmo dospěje k ceně nebo se cena postupně vrátí do pásma. Nakonec nastala druhá varianta. Horní hrana pásma se postupně v čase zvýšila, a zlato tak má nyní prostor na další posílení. Na týdenním grafu je momentálně jeho horní hranice na 2 020 USD za unci.
Denní graf však ukazuje, že je zlato u ceny 2 000 USD za unci krátkodobě překoupené. Indikátor SSTO se dostal nad 80 % a začal se stáčet dolů. Cena vzrostla od možného primárního dna o 110 USD na unci. První cenová korekce do pásma 1 960 až 1 920 USD je reálná a přípustná. Propad a uzavření pod 1 920 USD by ovšem ohrozil tento primární cyklus. Poptávka po investicích ve zlatě ale roste, a to v nejvíce inflačním prostředí od 70. let. Fed zpřísňuje měnovou politiku (vyšší sazby, snižování bilance), tyto kroky jsou ale zatím málo na to, aby výrazněji kazily náladu na trhu se zlatem.