1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Finanční trh v době rostoucí inflace ve stále větší míře sleduje počínání centrálních bank. Fed i ECB sice signalizují, že je růst spotřebitelských cen neznervózňuje, analytici ale varují před možnou změnou rétoriky, potažmo politiky měnových autorit. Jak se v tomto prostředí může vyvíjet kurz nejobchodovanějšího měnového páru EUR/USD?
Miroslav Novák (AKCENTA CZ): V nejbližší době čekám vývoj EUR/USD bez větších výkyvů v rozmězí 1,200-1,235 (letošní maximum), trh bude čekat na srpnové setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. V dlouhodobějším výhledu je zásadní, zda Fed začne utahovat měnové kohoutky. Pokud ano, dolar může citelně posílit, pokud bude americká centrální banka dále holubičí, je ve hře i další posílení eura. Vyšší inflace v USA ale může Fed navzdory jeho dřívějším proklamacím přimět k akci.
Miroslav Novák byl hostem Romana Chlupatého (Save & Capital) v debatě z cyklu ABCD investora.
Pavel Peterka (Roklen): Zásadní bude postoj Fedu k programům odkupů aktiv. Spekuluje se o tom, že v létě o tom centrální bankéři začnou vážně diskutovat. Na základě makroekonomického výhledu očekáváme letos silnější euro vůči americkému dolaru.
Pavel Peterka byl jedním z diskutujících na Analytickém fóru 2021 pořádaném společností X-Trade Brokers.
Jaromír Šindel (Citibank): Americký dolar je prakticky na úrovni ze začátku roku. To je v rozporu se všeobecným očekáváním z počátku roku, že americká měna bude letos i v dalších letech výrazně slábnout. Pro dolar bude v příštích 3-6 měsících hlavní překážkou, pokud Fed bude přehlížet vyšší inflaci, již může v souladu se svým cílováním průměrné inflace považovat za dočasně zvýšenou. Normalizace měnové politiky v USA možná nenastane, dokud výrazně nezesílí trh práce. Pokud ovšem inflace dále poroste a Fed se nenakloní přece jen více na jestřábí stranu, výhled pro dolar bude pesimističtější (růst EUR/USD). Americké reálné výnosy totiž neporostou, přičemž jejich korelace s dolarem je silná. V létě také může přestat tak pozitivně překvapovat americká ekonomika, což bude pro dolar další překážka na cestě k silnějším úrovním. Střednědobě by nicméně očekávaná divergence v měnové politice měla začít hrát do karet dolarovým býkům. Čekáme, že Fed oznámí postupné ukončování nákupů aktiv ve třetím čtvrtletí letošního roku a zvedne sazby koncem roku 2022.