Stačí se zamyslet: Hlouposti, které zaznívají na trzích i v médiích

Omlouvám se za zavádějící titulek. Zmínění experti (analytici, portfoliomanažeři, stratégové, makléři, poradci, ale i novináři) jako skupina vůbec nejsou stupidní, oni si jen myslí, že jsou stupidní ti, kterým jsou jejich sdělení určena. A tato sdělení zdaleka nevypouštějí pouze z úst, využívají k tomu řadu pokročilých technologií. Díky tomu je jejich obecenstvo významně početnější.

Morgan Housel z webu The Motley Fool dal dohromady některé výroky a komentáře dění na trzích, které jsou ze své podstaty nesmyslné, ale které většina lidí (včetně kompletní redakce Investičního webu, ano) přijímá, jako by se nechumelilo. Možná mě napadnou i některé vlastní příklady z praxe finančního pisálka, ty případně nenápadně včlením mezi ty Morganovy.

1. "Nemají žádné dluhy, pouze hypotéku a studentskou půjčku."

OK. A já jsem vegan, jen si k snídani nemůžu nedat plátek slaniny.

2. "Zisk po očištění o jednorázové položky příjemně překvapil."

Takový ekvivalent Wall Street pro cynickou otázku na manželku prezidenta Lincolna zastřeleného v divadle: "A jinak se vám, madam, představení líbilo?"

3. "Zisky se netrefily do odhadů."

Zisky se do ničeho netrefují, zisky prostě buď jsou, nebo nejsou. Odhady se mají trefovat. Nikdo nikdy neříká, že počasí nenaplnilo očekávání televizních rosniček, říká se naopak, že rosničky byly v odhadech úplně vedle. Nemůžeme realitě vyčítat svoji neschopnost něco odhadnout.

4. "Zisky naplnily očekávání, ale analytici vyhlíželi lepší čísla."

Pokud očekáváte, že zisky překonají očekávání, tak nevíte, co znamená slovo očekávat.

5. "Je to pyramidová hra, Ponziho schéma."

Opravdových Ponziho schémat je jako šafránu. Experti tímto termínem spíše často bruslí ze situací, ve kterých by jinak museli říct, že se jim něco nelíbí, i když je to třeba úspěšné.

6. "Předpověděl kolaps trhu v roce 2008."

Neškodná, vlastně pochvalná věta, která ale nezahrnuje to, že stejný analytik předpověděl kolaps trhu v roce 2006, 2003, 1997, 1992, 1884 a tak dále.

7. "Více kupujících než prodávajících."

Na tomhle se s Morganem shodnu. Mám rád také variace jako "v závěru obchodování převážili kupci" a podobně. Obchod, dvě strany (kupující a prodávající). Nikdo další, jakkoli se nám to nemusí líbit. Biologicky máme jednoho otce a jednu matku, to je podobné.

8. "Jsem opatrný optimista, pokud jde o cenu akcií (třeba Applu)."

Hm, tak já bych podle tohoto výhledu velice rád investoval s vaší společností do akcií (třeba Applu), ale v každém případě své peníze.

9. "Je čas nakupovat akcie."

Na jak dlouho? A kdo by to měl dělat - 20letý student, nebo babička, která potřebuje zaplatit pečovatelku a léky?

10. "Jsme na tuto akcii neutrální." (Tohle se mi nelíbí už kvůli češtině, ale budiž, překládáme ten byznys z angličtiny, tak to tentokrát nebudu komentovat.)

Kdysi jeden hloubavec řekl, že "ví, že nic neví". Udělal s tím díru do světa. Zkuste to taky, řekněte, že prostě nevíte, co zrovna tato akcie předvede. Za "jsme neutrální" vám nemůže zaplatit ani ta účetní z druhého patra, natož klient.

11. "Prostor pro pokles ceny této akcie je minimální."

Některé lekce zkrátka musejí bolet.

12. "Snažíme se o co možná nejvyšší výnos a nejnižší míru rizika."

Oblíbená věta (nebo jí podobné) například z výročních dopisů podílníkům ve fondech. Jste výjimeční, ostatní totiž vkládají peníze do co možná nejriskantnějších obchodů, na kterých se navíc nedá moc vydělat. Případně je rovnou pálí v krbu.

13. "Cena akcií firmy spadla poté, co management zhoršil výhled hospodaření."

Tohle zrovna není chyba těch, kdo komentují, ale těch, kdo způsobili pád ceny akcie. Proč teď dají na názor managementu firmy, na její výhled, když firma právě teď hodila ten předchozí do koše?!

14. "Náš býčí výhled je (ještě) konzervativní."

Buď je konzervativní, nebo je býčí. Obojí naráz nezvládnete.

15. "Díváme se jinam než ostatní."

Nepochybně jsou některé dominantní trhy, dominantní společnosti, měny a podobně, které se obchodují více. Ty ostatní tedy mohou mít problém třeba s likviditou, ale to nemusí být vždy na škodu. Každopádně je ale tato a podobné věty slyšet příliš často na to, aby to mohla být vždy pravda.

16. "Je právě toto příští černá labuť?"

Mnohdy chyba na straně novinářů, že se takhle ptají. Černá labuť je nečekaná, nepředvídatelná, takže jestli ji někdo předvídá, není to ta pravá labuť.

17. "Čekáme na větší míru jistoty."

Na trhu opravdu pozoruhodná věta.

18. "Index ztrácí půl procenta, protože investoři reagují na ..."

Oblíbené téma celé naší redakce. Co dát sakra do titulku každodenního článku o evropském nebo americkém obchodování. Určujících zpráv pro celý trh je minimum, možná pár za měsíc, jinak se vývoj indexů zkrátka skládá z vývoje desítek, stovek, někdy i tisíců podkladových aktiv.

19. "Investiční guru radí, předpovídá, ..."

Také u nás na webu se s nimi setkáte. Každý, kdo spravuje v USA peníze dvaceti lidem ve firmě, která se jmenuje po něm samotném, občas zvedne telefon redaktorům Bloombergu a CNBC, no a už ho máte na talíři jako nového gurua. Ono se to dobře čte, víme o tom. Někteří guruové ale mají opravdu zajímavou historii úspěchů na trhu, překonávají trh a nebojí se jít proti němu. Ti by vás měli zajímat.

20. "Bublina."

Někdy je to správné označení, mnohdy jde ale o zastírací rétorický manévr, který znamená "ona ta akcie posílila mnohem více, než jsem čekal, ale nechci to přiznat".

21. "Investoři prchají z trhu."

Může klesat objem obchodů, může se i koncentrovat držba akcií v méně rukou (obrazně řečeno). Každá akcie ale má v každém okamžiku svého majitele.

22. "Očekáváme větší volatilitu."

Velice oblíbená věta všech, kdo nemají ani ponětí o tom, co se na trzích bude dít. Je teoreticky možné, že už nikdy nebude volatilita větší než nyní, ale pravděpodobněji volatilita někdy v budoucnu na nějakém trhu vzroste. Tvrdit opak je jako třeba v prosinci tvrdit, že už nikdy nebude leden. Stát se to může, ale už by to nejspíše někdo viděl v dalekohledu.

23. "Zažíváme cyklický býčí trh v rámci sekulárního medvědího trhu."

Dokažte to.

24. "Akcie zdražily, akcie zlevnily."

Už jsem o tom jednou psal. Zdražování a zlevňování je dobré chápat ve vztahu k něčemu, relativně. Cena akcie může vzrůst, ale podle fundamentálních ukazatelů může být cenný papír i po růstu ceny levnější (třeba ve srovnání s konkurenty na základě poměru zisku a ceny akcie).

Zdroj:
fool.com
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat