KONTEXT: Nové (ne)pořádky #7 aneb o z(ne)hodnocování peněz

Covid-19 působí jako urychlovač nastartovaných revolučních trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". Sedmý, předposlední díl věnuji rizikům a příležitostem spjatým s klesající cenou peněz.

Reálné úrokové sazby klesají posledních 700 let v průměru o 1,6 % ročně, vyplývá ze studie Bank of England. Bizarní pointa tohoto dlouhodobého trendu přišla v končící dekádě orámované na počátku dluhovou a na konci koronavirovou krizí. V důsledku extrémně uvolněné měnové politiky, s pomocí které se máme se zmíněnými ranami vyrovnat, se přiblížila cena peněz k nule, v některých případech dokonce spadla pod ni – věřitelé kredibilním korporátům a suverénům za výsostné privilegium jim půjčit platili (Nestlé) a platí (Německo).

Podobně jako droga je něco podobného v rozumné míře euforické (prorůstové), ale pokud se to přežene, tak je to nebezpečné až smrtelné. Signály, že se začínáme v tomto smyslu pohybovat v rizikových vodách, se množí – počet firemních zombie je nejen v USA na novodobém maximu, dluh většiny zemí výrazně nabobtnal a podstatná část trhu přijala tento stav a jeho příčinu za normál, který pokaždé, když se centrální banky snaží o korekci, hodlá zuřivě bránit. Ve stále větší míře se tedy dostáváme do situace, kterou vrchní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian popisuje jako "paradigma bez východiska".

Jakápak podpora ekonomiky?!
Centrální banky drží sazby na minimech a v posledních týdnech opakovaně zdůrazňují, že na tom v nejbližších letech neplánují nic měnit. Podle Powella, Lagardeové a spol. jde o fantastickou podporu ekonomiky, na kterou by měly navazovat vlády fiskálními opatřeními. Stimulační efekt nízkých úroků v současné podobě je ovšem přinejlepším diskutabilní.

Ve snaze stabilizovat ekonomiku pumpují opakovaně Fed a spol. do systému levnou likviditu. Podobně jako v případě často užívané drogy přitom účinnost nízkých sazeb a neortodoxních nástrojů postupně ztrácí na účinnosti. A podobně jako v případě narkomanů je proto trh vyžaduje stále častěji a ve větších dávkách. Pandemie covidu-19 tuto spirálu smrti jen přikrmila, a to výrazným nárůstem zadlužení (i) systémově významných hráčů, které v dohledné době znemožní centrálním bankám pomyslný exit.

Za všechna rizika s tím spojená bych připomněl jedno velké, ačkoli mnohými přehlížené. Levná likvidita přiživuje nerovnost, která se již před koronavirovou krizí mnohde dostala na úrovně destabilizující celý systém. Bouře v ulicích na straně jedné a nesystémové pokusy o přerozdělování majetku na té druhé mohou být v tomto smyslu jen předzvěstí perfektní bouře.

Investoři by tak měli být připraveni se i napříště vézt na růstu poháněném tištěním peněz. Společně s tím ale musejí čekat nečekané, a to včetně případného historického otřesu, po jehož odeznění se bude cena i smysl (nad)národních měn výrazně lišit od toho, co nyní stále ještě považujeme za normál.

O příčinách a důsledcích měnového abnormálu a také exitu ze současného stavu jsem v poslední debatě z cyklu ABCD investora hovořil s hlavním ekonomem společnosti AKCENTA CZ Miroslavem Novákem (záznam najdete ZDE, relevantní část začíná po 42. minutě). Tématu se budeme věnovat i dnes od 16.30 v poslední letošní debatě ABCD investora, ve které se šesti předními domácími tržními hráči nabídnu výhled a tipy pro ideální portfolio na příští rok.

Záporné sazby jako podpora ekonomiky nefungují, zní z centrální banky
Když centrální banka srazí úroky do záporu, motivuje tím komerční banky, aby si u ní neschovávaly peníze, nýbrž je půjčovaly firmám a spotřebitelům. Větší objem úvěrů pomáhá roztáčet motor ekonomiky, a ta následně ožívá. Jednoduchá logika, které nelze vlastně nic vytknout. Jen to tak bohužel nefunguje, ne dlouhodobě.
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Peníze
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat