Na co (ne)zapomenout, když se trhy zblázní

Obchodování, trading, trhy, monitor - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay

Pro drobné investory nebyl přístup na trhy nikdy jednodušší. Investovat se dá prakticky jedním dotykem na displeji, a to do akcií, dluhopisů, komodit, opcí, kryptoměn, startupů, nemovitostí a měn, ale také do sběratelských předmětů, půdy, tenisek, zkrátka téměř všeho, co vás napadne. Nevýhodou této přístupnosti investic je, že také nikdy nebylo jednodušší podlehnout tlaku, kterým trhy se vším možným působí na lidskou psychiku.

Naklikat si každý den zbrusu nové portfolio není žádný problém, když máte dost peněz a trochu času. Ponechme stranou, že to je trochu drahá legrace, a to i v případě, že investujete (obchodujete) takzvaně zadarmo. Největší riziko tkví v tom, že když je tak snadné nakupovat a prodávat, je o to těžší nepodlehnout strachu, závisti, lítosti, euforii a dalším emocím, které dění na trzích a vývoj co pár minut kontrolované hodnoty investic nemůže nevyvolávat.

Když bitcoin za pár týdnů přidá stovky procent, je náročné si ho nevšímat, případně jej (dále) nakupovat relativně rozumně, tedy pravidelně a po menších obnosech. To samé platí pro jakékoli jiné investice, tedy konkrétní akcie, ETF, podílové fondy, měny, opce a tak dále, a to nejen v době raketového růstu, ale i v obdobích, kdy daná aktiva prudce ztrácejí. Chce to zkrátka udržet emoce na uzdě. Třeba vám pomohou i některé z následujících poznámek.

1. Neexistuje nic jako normální trh nebo investice bez rizika. Prostě ne.

2. Nejlepší zajištění proti krátkodobé nejistotě není v investiční strategii, ale v délce investičního horizontu.

3. Ceny aktiv kolísají. Ceny rizikových aktiv kolísají více. A je normální, že čas od času portfolio, které se do té doby zhodnocovalo, začne ztrácet. Je potřeba se nelekat, když včerejších 1 000 korun má dnes hodnotu pouhých 990. A když máte diverzifikované portfolio, je přirozené, že v určité době některé jeho části generují ztráty. Cílem je, aby celkově portfolio dlouhodobě generovalo kladné výnosy.

4. Máte čas. V době, kdy je doporučeníhodné investovat do rizikových aktiv, máte zpravidla ještě mnoho let, mnohdy desítky, do konce investičního horizontu. Ani hluboké výkyvy v řádu týdnů nebo měsíců vás pak nemusejí znervózňovat.

5. Poznejte sami sebe jako investory. Nezaměňujte svůj vztah k riziku, finanční cíle nebo investiční horizont se vztahem k riziku, finančními cíli nebo investičním horizontem někoho jiného. Je dobré vědět, jak fungují trhy, ale nejpodstatnější je vědět, jak fungujete vy.

6. Klidně zvolte trapnou investiční strategii. "Kup a drž" je velice prostá strategie, pro velkou část investorů ale mimořádně efektivní.

7. Dav mívá pravdu. Trh mívá pravdu, chcete-li. Je fajn jít někdy proti proudu, některé obchody se někdy poněkud "přecpou", ale když to budete dělat neustále, půjdete tak trochu hlavou proti zdi a vaše portfolio to bude odrážet. Něco jiného je, když se budete snažit v souladu fundamenty hledat zajímavé příležitosti, o kterých se nepíše a nemluví každý den.

8. Trhy nekončí (tedy dokud se hromadně nezblázní politici, kteří by je zakázali). Ceny mohou padat o desítky procent, někdy dokonce o celých sto (ano, některé firmy mohou úplně skončit), ale dokud nepřijde opravdový konec světa, před kterým někteří hojně citovaní burzovní skeptici varují, trhy tu budou.

9. Pochybujte, ale nepřehánějte to. Když se ceny na trzích výrazněji pohnou, vkrádají se otázky typu "co když prodávám/nakupuji příliš brzy". Časování trhu je náročná disciplína. Jestli potřebujete o něčem pochybovat, tak ať je to právě vaše schopnost trefovat cenové vrcholy a dna na trzích.

10. Soustřeďte se na své finanční cíle. Nemusíte mít každý den jasný názor na to, co se stane na trhu během příští obchodní seance. Býků a medvědů jsou plné burzy, ale vy máte mít do téhle divoké zoo permanentku na spoustu let.

11. Nemusíte investovat do všeho, i když je to tak snadné. Někdy není až tak podstatné, co v portfoliu máte, ale to, co v něm (naštěstí) nemáte.

12. Neřešte, co dělají ostatní. Pokaždé najdete někoho, kdo je bohatší, kdo rychleji a více vydělal a tak dále. No a?!

Pospíchání, spěch, rychlost - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
2. 3. 2021 6:39
Trh je pokaždé jiný a nejvíce trendy zboží není pro všechny

Kdykoli najdete ten správný klíč k trhu, někdo zlomyslný vymění zámky. Ať touto větou parafrázujeme kteréhokoli klasika...

Vzor pro investování - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
1. 3. 2021 6:35
Na co si dát pozor při výběru soukromých firemních dluhopisů?

Investice do podnikových dluhopisů byla běžnou součástí strategie, jejímž cílem je ochrana kapitálu proti dopadům...

Lynch a Munger
Obrázek: CNN, CNBC
5. 3. 2021 6:29
Munger a Lynch o tom, co se teď na trzích (ne)má řešit

Charlie Munger, dlouholetý partner Warrena Buffetta, před pár dny odpovídal na tržně laděné otázky během Daily Journal...

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat