US MARKETZavírá za: 6 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Munger a Lynch o tom, co se teď na trzích (ne)má řešit

Charlie Munger, dlouholetý partner Warrena Buffetta, před pár dny odpovídal na tržně laděné otázky během Daily Journal Annual Meeting. A Peter Lynch, legenda stock-pickingu, se zapovídal s Barrym Ritholtzem na výroční investiční konferenci MIT Sloan. Z obou akcí se pořídilo pár poznámek, díky kterým si můžeme dopřát trochu toho burzovního moudra.

Munger o spekulacích, GameStopu a Robinhoodu

Věci jako šílenství kolem GameStopu se dějí ve chvíli, když si hodně lidí splete burzu se sázkami na dostihy. Jsem přesvědčený, že by se peníze měly vydělávat tím, že lidem (pro)dáte něco, co je pro ně dobré, užitečné. Brokeři, kteří lidi podporují v hazardu, to není nic pro mě. Skončí to špatně, i když nikdo nevíme, kdy to bude. Nikdo by ale neměl věřit tomu, že věci jako obchodování na Robinhoodu jsou zadarmo.

Něco na tom možná bude, nemyslíte? Proč by někdo, kdo myslí investování jakkoli vážně, měl dávat svoje nápady všanc někde na sociálních sítích? Ti, kdo ví, nemluví, a ti, kdo neví, mluví až moc. I když disrupce na sebe může brát různé podoby.

Munger o hodnotovém investování v dnešní době

Nemyslím si, že by ocenění kvalitních firem bylo v současnosti nějak bláznivě vysoké, když vezmeme v úvahu stále mimořádně nízké sazby. Hodnotové je podle mého názoru každé rozumné investování. A co to znamená? No přece prodat za cenu vyšší, než za jakou jste nakoupili.

Hodnotové investování zkrátka dále funguje, jen se různě mění oblasti, ve kterých se zrovna dají najít nejlepší příležitosti. Kdo pečlivě zvažuje cenu, vnitřní hodnotu firmy a kvalitu jejího managementu a finanční rozvahy, má dobře nakročeno k hodnotovému přístupu.

Munger o skvělých investorech

Často se říká, že každý pracovitý člověk může být skvělým investorem. Podle mě může být každý celkem obstojným investorem, ale ne vynikajícím. Já jsem měl štěstí a tu správnou povahu – když mi někdo dobře poradil, přijal jsem to a pracoval s tím celý život. A opakoval to. To se nedá tak docela naučit.

Je pravda, že celé zástupy investorů v tom či onom období dokázaly překonat svými výsledky duo Buffett-Munger. Těch, kterým se to dařilo dlouhodobě, je ale málo.

Munger o očekáváních

Základem spokojeného života jsou nízká očekávání. Snaha o naplnění vlastních (natož cizích) přehnaných očekávání nevede ke spokojenosti, stále pak jen přeskakujete nějakou vysoko položenou laťku.

Lynch o významu dobrého vedení firmy

Lidé stále opakují, jaký má ta nebo ona firma skvělý management a že je to důvod pro investici do takové společnosti. Neříkám, že management není podstatný, ale nejdůležitější je samotný byznys společnosti. Kdybyste Billa Gatese před pár lety posadili do vedení J.C. Penney, nemyslím si, že by s tou firmou předvedl nějaké zázraky. Skvělý byznys naopak může mít pod palcem průměrný manažer.

Lynch o analýze firem

Když se podíváte na deset společností, osm jich bude zhruba férově oceněných, jedna předražená a jedna atraktivně oceněná. Má smysl analyzovat co nejvíce firem, abyste našli právě tu jednu nákupní příležitost. Vyhrává ten, kdo si to (nejvíce) odpracuje.

Lynch o predikcích

Tržní předpovědi jsou k ničemu. Nemám tušení, jak se bude vyvíjet inflace nebo sazby, ani nevím, jak se bude pohybovat akciový trh. Kdo chce podle předpovědí řídit své portfolio, nejde správným směrem.

Lynch o nakupování

Když je firma na cestě z největšího průšvihu a je na tom již o něco lépe, má smysl do ní investovat. Když je na dně, ruce pryč, ale když dokáže zvednout hlavu, stojí za nákup.

Lynch o časování trhu

Za posledních 40 let americké akcie jako celek nabídly v průměru zhodnocení o 11 % za rok. Kdybyste ale nebyli na trhu během jeho nejlepších 30 měsíců, scvrknul by se roční průměrný zisk na 3 %. Další komentář snad není potřeba.

Lynch o GameStopu

Obchodovat na Robinhoodu podobné akcie je totální hazard. Kdo to dělá, neměl by váhat a měl by vyhledat psychiatrickou pomoc.

O (ne)jasné správné ceně aktiva

O (ne)jasné správné ceně aktiva

Bandy akciových spekulantů a tržní (ne)pravda aneb Proč je dobré znát kauzy jako GameStop

Bandy akciových spekulantů a tržní (ne)pravda aneb Proč je dobré znát kauzy jako GameStop

Zdroj: Behavioral Value Investor, Ritholtz.com

Hodnotové investováníInvestiční guruInvestiční strategieInvestováníNejbohatší investoři a byznysmeniPonaučení pro investorySpekulace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa