US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Opravdu se trh mýlí tak často, jak si myslíte?

Finanční trhy občas vypadají jako místo, které si žije vlastním životem mimo náš časoprostor. Vyvíjejí se zdánlivě nelogicky, rozcházejí se s našimi předpoklady. Proč tomu tak je? A jsou opravdu trhy tak neefektivní, jak se často říká?

Stačí se podívat, co se na trzích děje v současnosti. Americké akciové indexy jsou na rekordech bez ohledu na rizika v podobě nezodpovězených otázek kolem brexitu, napětí na Korejském poloostrově, nepříznivých demografických křivek v rozvinutém světě, možného poklesu rekordních firemních marží nebo hrozby tvrdého přistání Číny.

Svatý grál jménem správné ocenění

Jestli je pro finanční trhy něco typické, je to stádovité chování. Jakmile se jednotlivec ztratí v davu, přijme jeho myšlenku, že bez ohledu na to, co se kolem děje, nakonec vydělá. To je samozřejmě nesmysl, trhy totiž fungují na principu nabídky a poptávky, takže není možné, aby byli úplně všichni neustále v zisku.

"Často se setkáváme s tvrzením, že efektivita trhů znamená, že jsou aktiva v každém okamžiku správně oceněna, že jsou v cenách zahrnuty všechny fundamenty, včetně budoucích dividend a hospodářských výsledků. To je ovšem z podstaty věci nemožné. Ocenění není nikdy dokonalé, naopak, většinou neodpovídá skutečnosti (hodnotě firmy). Nejde ale o samotný fakt, že ocenění není správné, ale o to, že není způsob, jak jeho (ne)správnost ověřit," říká Burton Malkiel, autor knihy A Random Walk Down Wall Street.

Logické uvažování bez zisku

Problémem je to, jak si většina investorů vykládá své neúspěchy. Ztráta je podle nich důsledkem neefektivity trhů. Jenže kde berou jistotu, že zrovna oni mají pravdu? Vývoj trhů může být sebebláznivější, to ale samo o sobě neznamená, že má pravdu ten, kdo sčítá ztráty. Rozhodování člověka je ovlivňováno emocemi, takže o jeho objektivní racionalitě také nemůže být řeč.

Úlohou investora není hledat odpověď na to, jaké by mělo být ocenění konkrétního aktiva, ale na otázku, jaké bude. Investor musí pochopit zákonitosti trhu, rozklíčovat způsob jeho fungování a uvažování davu, který má ohromnou sílu (v roce 2015 bylo na světových burzách denně uskutečněno v průměru téměř 99 milionů transakcí v hodnotě zhruba 450 miliard USD). Spíše než o neefektivitě trhů by tak měla být řeč o neefektivitě myšlenkových pochodů investorů.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

InvestováníPonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár