Trend je váš přítel. Dokud se nezmění

"Proč sázíte na tu akcii?" - "Přece protože jde nahoru!" Přesně takovéto chování je důkazem následovaní trendů. Tento zlozvyk přitom může stát investory obrovské peníze.

Fenomén následování trendů přitahuje pozornost moderních finančních teoretiků, jako jsou třeba Robin Greenwood a Andrei Shleifer. Tito pánové prostudovali nespočet průzkumů na toto téma provedených mezi investory a odhalili, že očekávání ohledně výnosů jsou často jen extrapolacemi nedávné minulosti. Navíc se mnohdy nakonec ukáží jako chybná. Nic však nebrání tomu, že v ně lidé věří natolik, aby na ně vsadili peníze. Když akcie posilují a spolu s nimi očekávání investorů, plyne do akciových fondů kapitál. Analogicky z nich peníze odtékají, když se akcie začnou navracet ke svému dlouhodobému průměru.

Odpovědi investorů v průzkumech týkajících se očekávání vývoje trhu mohou reflektovat změny v jejich postoji k riziku, jak tvrdí John Cochrane, ekonom z University of Chicago. Ať už je ale důvod jakýkoli, chování spočívající v následování trendu stojí investory velké peníze (což kvantifikoval například I-Li Čch'-en z Fedu v St. Louis).

Klam šťastné ruky

Spojitost následování trendu lze najít s tržním jevem, který psychologové nazývají "hot-hand fallacy". Jde o údajně mylnou představu, že když hráč (například basketbalu) zažije sérii úspěšných střel, zvyšuje se pravděpodobnost, že jeho štěstí bude pokračovat. Prokázalo se, že "žhavé ruce" mohou někdy skutečně fungovat (třeba ve sportu, kde série šťastných střel podpoří psychiku sportovce), nemusí jít o klam. Na trhu je ale vše jinak.

Iluze prodávané put opce

Nejčastějším příkladem nepřiměřeného následování trendu je cosi, co lze nazvat iluzí prodávané put opce. Předpokládejme, že výnosy investora odpovídají zhruba těm, které by mu plynuly ze short pozice v opci, která je hluboce mimo peníze, vypsané na nějakou agregátní proměnnou s negativně vychýleným rozdělením (například S&P 500 nebo americká ekonomika).

Většinu času cena podkladového aktiva roste a put opce, která je sázkou na pokles aktiva, propadá bez toho, aniž by byla realizována. Následovatel trendu (a v našem případě vypisovatel put opce) se podívá na vývoj ceny aktiva a zajásá, jak roste, a s ní i jeho zisky díky nerealizovaným opcím. Rizika vypadají rovněž jako nízká, pokud se podíváte na poslední časovou řadu výnosů. A to mají následovatelé trendů obzvláště v oblibě. Problém je, že riziko se skrývá na levé straně zvoncové křivky a prosadí se v plné síle ve chvíli, kdy se cena aktiva prudce propadne.

Snadno nalezneme tři případy z nedávné minulosti, které odpovídaly klamu prodávané put opce:

  • Finanční produkty kryté nemovitostmi

Před rokem 2007 byly tyto produkty oceňovány pouze na základě minulých dat z velmi krátké historie. V tomto případě šlo o short pozice v put opcích hluboce mimo peníze na americký trh.

  • Hedgeové fondy v 90. letech a začátkem nového tisíciletí

Většina těchto fondů čerpala výnosy také na způsob short pozic v put opcích out-of-the-money, tentokrát na akciový index.

  • Japonský lidský kapitál specifický pro jednu firmu

V Japonsku je většina zaměstnanců na plný úvazek přijímána a ohodnocována ne na základě dovedností, ale podle znalosti vnitřního fungování jednotlivých firem. Pokud se zeptáte Japonců, proč je neznepokojuje, že nevlastní svůj lidský kapitál, téměř vždy vám odpoví, že jim firma zajišťuje pocit bezpečí. Podniky jim totiž slibují doživotní zaměstnání.

Nicméně během vážných propadů trhu jsou firmy nuceny propouštět i tyto "doživotní" zaměstnance, které zanechají napospas osudu s minimem lidského kapitálu. Ten je specifický pouze pro danou firmu. Zde jde tedy o prodej put opce hluboce mimo peníze na japonskou ekonomiku.

Pointa příběhu je jednoduchá - trend je přítel, dokud neskončí. Někdy se nám svět rychle mění před očima, většinou ale zůstávají rizika velmi dlouho ukryta pod povrchem a "normál" čeká na příležitost, aby se náhle prosadil s plnou vervou.

Zdroj:
Bloomberg
Psychologie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Davové chování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat