KONTEXT LIGHT aneb Poznej a vydělej (9. díl): Pobaltí, stará (ne)známá Evropa

Prázdninová pohoda končí a s ní i naše série (ne)vážného experimentování. V té jsme se zaměřili na spojení investiční a turistické exotiky, jinými slovy výlety do méně známých destinací doplněné sázkou na něco z toho, co si člověk na místě osahá. Základní premisou bylo, že pokud střelba mimo mainstream nevydělá, zůstane zážitek s přidanou hodnotou. To platí i pro Pobaltí, kde svoji tour de force uzavíráme.
1. Proč Lotyšsko: Disciplína, disciplína, disciplína
Když po explozivním růstu poháněném vstupem do EU nastala v důsledku globální krize v Pobaltí hubená léta, mnozí tento region odepsali. Propad HDP na konci roku 2009 o 18 % a míra nezaměstnanosti bezmála 23 % měly Lotyšsko a spol. léta dusit. Namísto očekávaného bahnění nicméně Riga a Tallinn zavelely k ukázkovému odrazu ode dna taženému úspornými opatřeními, která by na podobně dýchavičném jižním křídle Evropy vládám neprošla.
I díky tomu lotyšská ekonomika nabírá na obrátkách, po průměrném posilování o 2,5 % v posledních letech na konci prvního čtvrtletí nahlásila meziroční skok o 4 % a tempo udržela i ve druhém kvartálu. Plusovým bodem je i diverzifikace, která zemi v této kategorii řadí na 33. místo na světě, což představuje na tak malou ekonomiku solidní podloží. To potvrzují i největší ratingové agentury, které Rigu oceňují investičním stupněm.
2. Co na místě zaujme: Klidná voda, která břehy mele
Hlavní města se nemohou rovnat evropské první ani druhé lize, přesto mají svůj nesporný půvab. Ten reflektuje novodobou historii, která Lotyšsku a ostatním jen málokdy dala svobodně vydechnout (notabene se v klidu nadechnout). Právě to je z určitého pohledu nejsilnější deviza malých států na evropské východní periferii – během sovětské okupace byl venkov zahraničním turistům zapovězen a ani dnes jich tam mnoho nemíří.
Díky tomu Pobaltí nabízí ve velkém autentický venkov obklopený hlubokými lesy, v nichž žijí mnohá v Evropě vzácná zvířata. Litva, která hned 11 % svého území prohlásila za chráněnou oblast, je například domovem vzácného černého čápa. Přičtěte nízkou hustotu zalidnění, v Estonsku například 32 lidí na kilometr čtvereční, a je jasné, proč se pro mnohé stal právě tento kout Evropy dostupným balzámem na hlukem znavenou duši.
3. Jak na Pobaltí vsadit: Burzy s puncem (globální) kvality
Akciové trhy ve všech třech pobaltských státech operují pod deštníkem skupiny Nasdaq, což zvyšuje transparentnost i uživatelský komfort. To fanoušci frontier markets, tedy kategorie, do níž Lotyšsko stále spadá, bezesporu ocení.
Podobně kvitují tradiční pozitivum hraničních trhů, a to potenciál globálně nadprůměrného zhodnocení. To nabízí hlavní lotyšský index OMX Riga již dva roky, během kterých vložené peníze více než zdvojnásobil. Svůj tah na výnosovou branku vyšperkoval v prvním pololetí 2017, kdy se ve své kategorii stal globálním premiantem (+32,22%). A ačkoli šlo o růst tažený do značné míry jedním titulem (do přepravce Latvijas kuģniecība zainvestoval nizozemský Vitol), Riga se svými jednadvaceti tituly nestojí a nepadá s jedním obchodem.