Tři chyby, které mohou investory v době koronavirové přijít hodně draho

Za každou chybu investoři na trhu zaplatí. Některé přešlapy ale dokážou být obzvláště bolestivé. Toto jsou tři, které mohou být pro investory mimořádně nepříjemné právě teď.
1. Zvažování jen extrémních scénářů
Na trhu jsou v současnosti k vidění v zásadě dva hlavní názorové proudy. Jeden tvrdí, že se zopakují 30. léta 20. století. Druhý pak, že už za pár týdnů koronavirus zmizí a akcie se vrátí na historická maxima. Jenže co když realitou bude něco mezi tím? Ekonomika byla před příchodem koronaviru celkově v dobré kondici, takže by její zotavení mohlo být rychlé. Na druhou stranu ovšem ekonomové upozorňují, že zkušenosti z posledních několika týdnů mohou zásadně změnit chování spotřebitelů. Hluboké rány se tak mohou zacelit, jizvy ale zřejmě budou viditelné ještě dlouho.
2. Podceňování rizikovosti strategie
Desetiletí růstu cen na akciových trzích snížilo obezřetnost investorů. Ti si zvykli nakupovat indexové fondy a bez velké námahy sklízet rychlé zisky. Koronavirus ovšem řadu odvětví zasáhl tak silně, že se mnohdy hovoří dokonce o jejich zániku, v lepším případě o zásadní transformaci. Investoři by proto měli zhodnotit svou strategii. Nebezpečné mohou být zejména sektorově jednostranně orientované indexové fondy nebo nedostatečná diverzifikace portfolia napříč jednotlivými typy aktiv.
3. Nedisciplinovanost a zbrklá rozhodnutí
Na revizi investiční strategie není nic špatného, investoři by ovšem stále měli mít na paměti, že dlouhodobě je nejefektivnější strategií "kup a drž". Dlouhodobí investoři by se proto měli vyvarovat impulzivních nákupů a prodejů nebo pokusů o agresivní stock-picking. Dobře to ilustrují podniky jako Amazon nebo Netflix. Jejich akcie byly koronavirovými výprodeji na trzích zasaženy stejně silně jako cenné papíry jiných firem, po pominutí paniky se však rychle vrátily na vrchol. Stále zkrátka platí, že v jednoduchosti je síla a méně někdy znamená více.
Zdroj: Movement Capital