Kup a drž, nebo pravidelné investování? Cokoli, hlavně si nenechat ujet vlak!

Propad cen akcií vyvolaný pandemií nemoci covid-19 a jejich následný odraz opět oživily diskuzi o tom, jaký přístup k investování je vhodnější.
Investoři, kteří se rozhodli pro nečinnost, mohou pociťovat zklamání z toho, že jsou na americkém trhu od začátku roku stále přes 10 % v minusu. Ti, kdo z trhu odešli, litují, že nedokupovali za lepší ceny. Málokdo je stoprocentně spokojený.
Jak ale upozorňuje Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management, pocity zklamání nejsou namístě. Nějaké rozhodnutí investor vždy musí udělat a nikdy nelze jednoznačně říci, které je lepší či horší.
Když se rozhodnete pro strategii "kup a drž", budete mít na očích průběžné ztráty. Když půjdete cestou pravidelného investování, přijmete pro změnu v závislosti na frekvenci alokování peněz riziko, že promeškáte ty nejlepší příležitosti k posílení svých pozic.
"Oba přístupy mají svá pro i proti. Těm, kdo nejsou schopni si vybrat, nezbývá než zkusit jejich kombinaci. Část prostředků si mohou investoři vyhradit pro strategii "kup a drž" a část spravovat v závislosti na aktuální situaci na trzích," radí Carlson. "Vůbec nejhorší je vyčkávat, až se trhy dotknou lokálního dna, a pak se zase zdráhat investovat v obavě, že je již příliš blízko další lokální vrchol. Z tohoto hlediska je skvělá jakákoli strategie."
Zdroj: A Wealth of Common Sense