4 investiční ponaučení, která nepřestanou platit
Finanční trhy dnes rozhodně nejsou stejné jako před dvaceti lety a už vůbec se nepodobají těm, na kterých se investoři pohybovali třeba před sto lety. Některé věci se ale v investování nemění. Zde jsou čtyři základní ponaučení, která platila, platí a vždy platit budou.
Riziko a potenciální výnos jsou jako líc a rub jedné mince
Kdo nechce finanční prostředky vystavovat prakticky žádnému riziku, nechá je ležet na bankovním účtu. V tu chvíli se ovšem musí smířit s tím, že mu bude úspory postupně "užírat" inflace. V kontextu prudkého zvyšování inflace v posledních měsících slýcháme, že jedinou cestou, jak se vysokému tempu růstu cen bránit, je investování. O tom nemá smysl diskutovat, je však potřeba upozornit, že každá investice je spojená s rizikem. A čím vyšší výnos je ve hře, tím větší je také riziko.
Investování není dlouhodobě jen o ziscích
Po odrazu cen akcií ode dna v roce 2009 burzy neznaly nic než růst. To, že akciové trhy nemíří jen nahoru, připomněla koronavirová pandemie. Propad cen akcií na jaře 2020 ovšem netrval dlouho a někdo, kdo vývoj hodnoty portfolia kontroluje třeba jen jednou za půl roku, už loni na konci léta nezaznamenal ve výpisu z účtu nic zvláštního. Data ukazují, že v horizontu od roku 1928 americké akcie v průměru v třech letech z pěti zaznamenaly dvouciferný dílčí pokles a v jednom roce ze čtyř tento propad přesáhl 20 %. Dlouhodobě akcie posilují, to ale neznamená, že neumějí také ztrácet.
Poklesy trhů jsou hlavně pro mladé investory pozitivní
Pohled na klesající trhy není ničím, co by v investorech vyvolávalo pocity štěstí. Ale mělo by! Pro ty, kdo investují pravidelně a jsou spíše na začátku než konci dlouhé investiční cesty, jsou poklesy cen na trzích příležitostí k nákupům "se slevou". Tou největší chybou, které se mohou investoři dopustit, je začít prodávat, jakmile trhy zamíří "na jih". Úspěchy v časování trhů jsou spíše dílem náhody než důkazem investorského umu a historická data ukazují, že nejlepším způsobem, jak ke korekcím přistupovat, je držet se zvolené strategie a pokračovat v pravidelných nákupech.
Spekulování není totéž co investování
Poslední roky přinesly řadu investičních příběhů, které v mnoha lidech vyvolaly pocit, že finanční trhy jsou místem, kde lze z několika tisíc udělat za pár měsíců klidně milion. Řeč je třeba o akciích Tesly, bitcoinu, cenných papírech firmy GameStop a dalších. V některých případech byly tyto sázky trefou do černého a objevením nového Applu, jindy však šlo jen o náhodu nebo výsledek vysoce rizikové spekulace. Třeba kryptoměny se stále častěji stávají běžnou součástí portfolia, poslat všechny úspory do bitcoinu nebo akcií GameStop ale rozhodně není rozumná strategie. Spekulativní sázky mohou být součástí každé strategie, je nicméně potřeba na ně vyhradit jen malou část investičních prostředků, u které investor bere na vědomí extrémní riziko 100% ztráty.
Zdroj: Fortune