Slavný investor Ray Dalio varuje, že se USA jako největší impérium současnosti blíží kolapsu. Jak (nejen) v této době investovat?
Ray Dalio z Bridgewater Associates je známý svými úspěšnými investicemi. Vedle toho je pilným studentem historie a zajímá se o slavná impéria a jejich neslavné konce. A podle Dalia mají nyní problém USA. Investorům radí, aby neztráceli rozvahu, diverzifikovali, věnovali pozornost inflaci a jejím dopadům a drželi minimum hotovosti.
I po téměř padesáti letech si Ray Dalio pamatuje, co si myslel, když bylo oznámeno, že USA již nebudou umožňovat směnu dolarů za zlato. Byl přesvědčený, že to bude katastrofa pro trhy. Když šel ale další den do práce (na burzu, kam jinam), akcie posilovaly – oslabení dolaru vyhnalo tehdy Dow ke v té době nejvyššímu bodovému dennímu zisku. A právě tehdy si mladý Dalio řekl, že musí studovat historii, aby získal větší přehled a nebyl příště podobně vedle.
"I díky tomu, co jsem se v dalších letech naučil, jsem byl schopný odhadovat některé důležité tržní krize. Příkladem je ta finanční v roce 2008, kdy jsme dokázali vydělávat velké peníze v prostředí, které bylo pro velkou část investorů ztrátové," říká Dalio.
Postupně se začal věnovat více historii světových mocností, jejich vzestupům, pádům a válečným konfliktům. Věnuje se jim i ve své nové knize Principles for Dealing With the Changing World Order, ve které věnuje prostor britské, nizozemské a americké historii (platidla těchto impérií se staly globálními rezervními měnami), ale také Číně, Indii, Německu, Francii, Japonsku a Rusku. A dochází k poznání, že všechny procházely poměrně dobře odhadnutelnými (jakkoli je tento historický pohled vždy ošidný) politickými, hospodářskými a dluhovými cykly a jejich nejsilnější období trvala zhruba 250 let.
Narůstající nerovnost, obrovské zadlužení a místy problematicky fungující politický systém v kombinaci se vzestupem Číny jako velkého rivala pak podle Dalia znamenají, že se do problémů dostávají Spojené státy. "USA jsou na křižovatce. Buď země zvládne rozdíly v rámci svého obyvatelstva a lidé začnou více spolupracovat nebo Ameriku čeká nějaký typ občanské války nebo války s jinou zemí," varuje slavný investor.
Impéria se vždy opírala o finanční sílu, vnitřní řád, konkurenci a schopnost inovovat. V USA nic z toho nechybělo a vlastně stále nechybí, uvedené rizikové faktory ale začínají nabývat na významu.
Z hlediska investic se Dalio aktuálně soustředí na země a oblasti se solidními příjmy, kvalitními rozvahami, rozumným vedením a co možná nejmenším rizikem války. A zdůrazňuje důležitost diverzifikace v době tak výrazných rizik. Investoři by podle zakladatele největšího hedgeového fondu na světě měli stavět vyvážená portfolia s cílem generovat stabilní příjmy i po odečtení inflace a daní. "Vyváženost snižuje riziko, aniž by nutně omezovala výkonnost. Diverzifikace je onen pověstný oběd zdarma," říká investor, který tento přístup vtiskl do vínku All Weather Fund od společnosti Bridgewater Associates.
"V rámci diverzifikace ale podle mě nedává smysl držet větší podíl hotovosti. Ta je v inflačním prostředí ztrátovou položkou a lidé s hotovostí na účtu zkrátka přicházejí o kupní sílu. Útěk do bezpečí podle mě není útěk do hotovosti. Vždy je lepší mít peníze investované v portfoliu likvidních aktiv," uzavírá Ray Dalio.
Zdroj: Insider
Aktuality
