Lekce jménem Tesla: Když ustojíte hluboké propady, můžete na akciích opravdu zbohatnout
Dokážete stále věřit svojí investici, i když její cena spadne o dvacet, čtyřicet nebo šedesát procent? Pokud ano, můžete skutečně zbohatnout na agresivních růstových akciích, domnívá se portfoliomanažer Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management. Jako učebnicový příklad z posledních let uvádí americkou automobilku Tesla.
Kdybyste do Muskova nejznámějšího podniku před pěti lety investovali 10 tisíc dolarů a drželi akcie bez ohledu na vývoj jejich ceny, měli byste letos 29. října, kdy se Carlson o tématu rozepsal, 273 tisíc dolarů. Pokud byste se ke stejné investici odhodlali již před deseti lety, učinila by z vás dolarového milionáře se jměním 180 milionů USD. Tesla je z hlediska návratnosti skutečně výjimečná a mnohonásobně překonává i všechny slavné technologické giganty.
Potíž je v tom, že během uplynulých let se situace mnohokrát jevila úplně jinak. Při pohledu na profil propadů, který ukazuje, o kolik se v danou chvíli Tesla obchodovala níže, než byla její nejvyšší zatím dosažená cena, je patrné, že na cestě k zmíněným ziskům byste museli ustát několik výprodejů o desítky procent, při první vlně pandemie covidu-19 pak z Tesly nevystoupit ani při 60% poklesu.
Dokázali byste to? Pokud ano, dočkali byste se kromě bohatství (nejen) Carlsonova uznání: "Lidí, kteří jsou v Tesle naložení již dlouhé roky s vírou v její příběh a důvěrou v jejího zakladatele, je spousta. A zaslouží si náš respekt, protože stejně jako ostatní růstové akcie, také Tesla je neustále zpochybňována a kdo hledá, vždy najde důvod prodat," říká.
Sám přitom mezi přímé akcionáře automobilky nepatří. Ač profesionál, považuje výběr budoucích vítězů za mimořádně složitý. Tvrdí, že na "další Teslu" ukázat nedokáže, a tak investuje do indexových fondů. Tak jako mnozí věří v efekt složeného úročení při dlouhodobě převážně růstovém trendu na trzích. Ano, po tučných měsících a letech to může působit jako laciná strategie, kdo nicméně psychicky zvládá investovat i v obdobích chudších, bývá v dlouhodobém horizontu o to výrazněji odměněn.
Zdroj: A Wealth of Common Sense