US MARKETZavírá za: 4 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tři strategické štíty proti geopolitické nejistotě plynoucí z dění na ose Moskva-Kyjev-Západ

Rusko rozmístilo v blízkosti hranic s Ukrajinou přes sto tisíc vojáků, což v posledních týdnech zneklidňuje nejen politiky na Ukrajině, ale i v západní Evropě, v USA a v NATO. Ačkoli invazi na Ukrajinu Moskva vylučuje a i Západ věří v diplomatické řešení, vzniklá nejistota přispívá k nervozitě nejen v politice, ale také na finančních trzích. UBS proti této nejistotě radí hned tři jednoduché strategické kroky. Jednoduché, nikoli snadné, řeklo by se.

Rusko nahromadilo vojenské jednotky a techniku na svých i běloruských hranicích s Ukrajinou a zdůvodňuje to (jak jinak) cvičeními. Spojené státy, NATO a Evropská unie kontrují dodávkami vojenského materiálu Ukrajině a sliby zdrcujících sankcí namířených proti Rusku a jeho představitelům v případě, že nebude ctít územní a politickou svrchovanost Ukrajiny.

(Nejen) my v Evropě můžeme doufat, že se podaří Moskvě a Západu dospět k diplomatickému řešení situace. Plná vojenská invaze ruských vojsk na Ukrajinu se nezdá být příliš pravděpodobná, jde o klasické riziko s nízkou pravděpodobností, ale s potenciálně obrovskými politickými i hospodářskými dopady. Pro Rusy by sankce znamenaly další zhoršení životního standardu, Evropě by zase citelně chyběly (zejména) ruské komodity.

Diplomatická jednání mohou trvat dlouho. Problémem ve vztazích zúčastněných stran je nedodržování dohod z minulosti, v čemž si Moskva s Kyjevem, Bruselem či NATO a Washingtonem mohou do značné míry podat ruce. Ačkoli ale většina komentátorů a analytiků nečeká velký otevřený vojenský konflikt, týdny a měsíce pokračující nejistoty mohou v nevhodně poskládaném investičním portfoliu nadělat škody. UBS radí, jak se tomu vyhnout.

1. Diverzifikujte

Klasický recept na nejistotu. V tomto případě by nepochybně nebylo nejvhodnější držet přehnanou expozici vůči Rusku a obecně východní Evropě. Zajímavé mohou podle UBS (nadále) být energetické komodity, jichž je Rusko významným vývozcem. Regionální i sektorové rozvrstvení portfolia napříč aktivy se doporučuje obecně.

2. Uvažujte dlouhodobě

Teoreticky by konflikt na Ukrajině nemusel mít výraznější vliv třeba na americké akciové indexy (ponechme stranou specifická rizika působící v současnosti na americká aktiva), když ale naroste nervozita, trhy mohou klesat jako jeden muž. V takové chvíli by si investoři podle UBS měli připomenout dlouhodobé trendy a své cíle. Akciové trhy občas reagují na geopolitické tenze přehnaně, problémem ale nebývají reálné dopady na byznys firem, spíše jde o chování vystrašených investorů.

3. Zaměřte se na sektory s nadprůměrnou výkonností

Rada podezřelého znění má v podání UBS celkem smysluplný obsah. Banka doporučuje větší expozici vůči (možnému dalšímu) růstu cen energií a energetických komodit. Zajímavé tedy mohou být akcie firem z odvětví těžby, zpracování i přepravy ropy a plynu, které jsou navíc nadále atraktivní i z hlediska ocenění. Nejen v rámci dlouhodobého trendu, ale i ve světle možného zapojení kybernetických útoků mohou nabídnout nadprůměrné zhodnocení společnosti dodávající řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Speciál: Volatilita je zpět. Jak teď (ne)investovat?

Speciál: Volatilita je zpět. Jak teď (ne)investovat?

Zdroj: UBS Wealth Management

Diverzifikace investicGeopolitikaInvestiční horizontInvestiční strategieInvestiční tipyRuskoUkrajina
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa