3 největší chyby, kterých se investoři dopouštějí během recese

Po téměř roce zvýšené volatility na akciovém i dluhopisovém trhu, inflace nejvyšší za několik dekád a rostoucích úrokových sazeb je podle mnoha ekonomů na řadě recese. Tu americkou čekají mimo jiné analytici z Goldman Sachs i JPMorgan. Zkušenější investoři si ještě pamatují, jak drsné recese mohou být, a mají tak možnost neopakovat staré chyby v rámci investičního rozhodování. Ti mladší pak mohou čerpat ze zkušeností starších. Jaké jsou nejčastější chyby, kterým byste se v době ekonomické kontrakce měli vyhnout?
1. Prodávat, když trh klesá
Někteří investoři propadají panice, když jejich portfolia výrazněji ztrácejí na hodnotě. Mnohé donedávna hvězdné tituly za poslední rok odepisují vysoké desítky procent. Je ale potřeba mít na paměti, že nižší ceny akcií neznamenají vyšší riziko, ale pravý opak.
Bez ohledu na věk by si investoři měli stanovit pravidla své investiční strategie a držet se jich bez ohledu na to, co se děje na akciovém trhu v horizontu týdnů či měsíců. Historie napovídá, že v dlouhodobém časovém horizontu by se měly vyplatit trpělivost, kontrola emocí a dodržování strategie.
2. Přestat investovat při rostoucí volatilitě
Mnozí v medvědím trendu prodávají (pozor, vždy od nich někdo nakupuje), jiní se investování vyhýbají úplně. Podle nedávného průzkumu společnosti Allianz Life mají zhruba dvě třetiny investorů v turbulentních dobách příliš nízký podíl akcií v portfoliu, protože se obávají dalších možných ztrát.
Lidské psychice je to vlastní. Více řešíme, co bychom případně mohli ztratit, nikoli to, jaké příležitosti nevyužijeme. Pokud se investoři při prudších cenových výkyvech stáhnou z trhu, vystavují se zvýšenému riziku toho, že nebudou u výrazných růstů na startu příštího býčího trendu. Historie ukazuje, že nejzajímavější výnosy přicházejí právě po nejprudších propadech. Od roku 2007 nejvýraznější denní zisky amerických akciových indexů nastaly během medvědího trendu v roce 2008 a na začátku pandemie covidu-19 v roce 2020.
3. Zanedbat rebalancování portfolia
Během recese (ale i v době růstu ekonomiky) tržní vývoj často výrazně a rychle změní váhy jednotlivých složek portfolií investorů. Je proto potřeba věnovat pozornost takzvanému převažování neboli rebalancování portfolia s cílem zachování alokace aktiv, která odpovídá strategii a rizikovému profilu konkrétního investora.
Zdroj: CNBC