Rally v ohrožení aneb Kdo (stále) nevěří v blízkou světlou budoucnost akcií v USA

Michael Wilson z Morgan Stanley patří na Wall Street k největším medvědům již řadu let. V současnosti varuje před možným propadem zejména technologických titulů, jež táhnou letošní růst na burze. A není ani zdaleka sám, kdo neskáče po býčí návnadě, stačí se podívat do dubnového průzkumu Bank of America mezi manažery velkých fondů.
Michael Wilson nadále očekává propad indexu S&P 500 až k hladině 3 200 bodů. Před koncem letošního roku by se ale podle stratéga z Morgan Stanley měl trh podstatně zmátořit.
Letošní růst indexu S&P 500 táhne minimum titulů, na tříměsíční bázi jich překonává výkonnost indexu nejméně v historii. Jde z citelné části o velké technologické firmy, které se nicméně podle Wilsona mohou opět dostat pod tlak, pokud inflace přestane klesat a porostou výnosy dluhopisů. "Fed si nemůže dovolit začít snižovat sazby příliš brzy," říká stratég.
Ani manažeři velkých fondů (286 účastníků průzkumu s celkem 728 miliardami USD ve správě), jichž se 6.-13. dubna ptala Bank of America na jejich názory na trhy a ekonomiku, zrovna neoplývají optimismem. Stačí se podívat na grafy.
Nálada mezi manažery je nejhorší od začátku roku a je na úrovni z doby vrcholu finanční krize.
63 % oslovených manažerů čeká letos slabší hospodářský růst, ekonomických optimistů ubylo.
Manažeři převážně čekají další pokles míry inflace a nižší krátkodobé sazby v následujících 12 měsících. Tady se trh neshoduje s Michaelem Wilsonem.
Kdy podle manažerů začne Fed snižovat sazby?
Manažeři drží nadále nadprůměrný podíl svěřených peněz v hotovosti.
Největší okrajová rizika? Kreditní událost a příliš jestřábí centrální banky.
Jaká kreditní událost by to případně měla být? 48 % respondentů ji vyhlíží v oblasti komerčních nemovitostí.
Geopolitická rizika manažery až tolik nezaměstnávají a čtyři z pěti oslovených věří, že v USA bude do září navýšen dluhový strop.
Nejvíce jsou investoři podle manažerů "navezeni" v LONG big tech.
A vracíme se prakticky na začátek. Manažeři nejvíce věří dluhopisům ve srovnání s akciemi, a to za období od března 2009.
Od července 2009 manažeři nikdy nevěřili méně realitám.
Když dluhopisy, tak kvalitní!
Zdroj: Morgan Stanley, Bloomberg, Bank of America