Jak (začít) investovat aneb 5 pravidel na cestě k finanční nezávislosti

Spořicí účty po sérii snížení úrokových sazeb České národní banky opět nenesou téměř nic. I ti nejopatrnější by tak měli zvážit, jestli pro volné peníze nejde najít lepší místo než v bance. Současnost se kvůli nejistotě na trzích nemusí zdát jako nejlepší čas začít, opak je ale pravdou. Kdy se do investování pustit a jak se na trzích chovat? Nechte se inspirovat následujícími pěti radami zkušených tržních "hráčů".
1. Neodsouvejte začátek
Když přijde na investování, nikdy není příliš brzy. "Pokud bych mohl změnit jedinou věc, začal bych investovat ještě dříve a byl bych ještě odvážnější," prohlásil v rozhovoru pro finanční televizi CNBC Steve Adcock, který od svých dvaceti během 15 let na trzích vydělal bezmála milion dolarů a v pětatřiceti odešel do zaměstnaneckého "důchodu". "Investování je díky principu složeného úročení o exponenciálním růstu. Čím dříve začnete, tím více nakonec budete mít," řekl.
"Když jsem byl student, nevydělával jsem, a tak jsem neměl ani co utrácet. Když jsem pak začal pracovat, bylo odkládání si peněz a investování to poslední, na co jsem myslel," zavzpomínal dále. "Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si uspořádal priority."
Adcock doporučuje s investováním začít co nejdříve, klidně s malými částkami. "Jakmile na vlastním příkladu pochopíte, jak trhy fungují a jak relativně jednoduché zhodnocování peněz může být, budete už přemýšlet jen o tom, za co utrácíte zbytečně moc, abyste mohli investovat více," doplnil.
2. Nebuďte naivní
Demokratizace investování v posledních letech zpřístupnila finanční trhy prakticky všem. Založení investičního účtu je otázka minut, v podstatě vám k tomu stačí občanský průkaz a účet v bance. Nicméně ne každý disponuje takovými znalostmi, aby byl schopný vyhodnotit, které investice jsou pro něj nejvhodnější nebo jaký je jeho rizikový profil. V tu chvíli na scénu nastupují finanční a investiční poradci.
O zkušenost v této oblasti se v rozhovoru pro CNBC pochlubila i Tess Waresmithová, self-made dolarová milionářka, která v roce 2021 založila službu Wealth with Tess zaměřující se na finanční a investiční edukaci. "Když jsem v roce 2010 začala pracovat na zaoceánské výletní lodi, vydělávala jsem zajímavé peníze. Nemusela jsem platit za bydlení ani za jídlo, a tak jsem si docela dost ukládala do banky. Pak jsem potkala známého, který mi poradil, abych peníze neposílala na účet, ale abych je investovala. V obavách, že to sama nezvládnu, jsem si našla poradce a začala jsem," vzpomínala.
Waresmithová ale tehdy neměla šťastnou ruku. Poradce si řekl o relativně vysoký pravidelný poplatek, který nebyl nijak fixovaný na zhodnocování peněz, a doporučil jí strategii, která - jak později zjistila - byla vhodná pro někoho o nejméně dvacet let staršího. "Zaplatila jsem tehdy zbytečně moc a nevydělala jsem zdaleka tolik, kolik jsem vydělat mohla. Od investování mě to ale neodradilo, naopak. Začala jsem se o trhy více zajímat, ve volných chvílích jsem se vzdělávala a brzy jsem pochopila, že investování není tak složité, jak se zdá." Na investiční poradce ani tak nezanevřela, všem ale radí obezřetnost a nekývnout na první nabídku.
3. Držte se jednoduchosti
V investování rozhodně neplatí přímá úměra mezi komplexností investiční strategie a (potenciálním) výnosem. Jedním z těch, kdo propagují myšlenku, že by člověk měl investovat jednoduše a jen do toho, čemu rozumí, je slavný investor Warren Buffett. On sám se dlouho zdráhal investovat do technologií, a tak například nemusel příliš řešit splasknutí internetové bubliny. "Je zajímavé, jak složitě někteří lidé přistupují k něčemu, co je tak jednoduché," prohlásil na téma investování.
Asi nejjednodušší způsob, jak investovat, nyní představují burzovně obchodované fondy (ETF), které investorům otevírají cestu ke všem hlavním třídám aktiv. I mezi nimi je ale potřeba vybírat. Pokud například nerozumíte nebo nevěříte kryptoměnám, zapomeňte na ně, i když všude kolem vidíte příklady těch, kdo na bitcoinu a dalších pohádkově zbohatli. Stanovte si na začátku jasnou a nekomplikovanou dlouhodobou strategii a té se držet bez ohledu na to, co se na trzích děje. Rozhoduje čas, ne počet obchodů.
4. Nehledejte to nejlevnější
Buffett je v hodnotovém investování následovníkem Benjamina Grahama. Jeho umění během let dovedl k dokonalosti. Razí strategii, že dobrá investice není podmíněna tím, že je ve chvíli nákupu co nejlevnější. Musí být nejvýhodnější. Když Buffett na konci 80. let jako akcionář vstoupil do společnosti Coca-Cola, rozhodně nekupoval z pohledu valuace ty nejzajímavější akcie na trhu. Věštec z Omahy ale v Coca-Cole viděl budoucnost, vnímal sílu značky i potenciál jejího dalšího rozvoje. "Když kupujete akcie, nekupujete si graf, kupujete si byznys," prohlásil později.
5. Buďte připravení
A ještě jednou Buffett. Jeho investiční konglomerát Berkshire Hathaway ke konci loňského roku navýšil hotovost na rekordních 334,2 miliardy dolarů. To je pro srovnání přibližně stejně jako loňský nominální HDP Česka. V posledním dopise akcionářům Buffett prohlásil, že hromadění hotovosti není důvodem k obavám. "Berkshire Hathaway nikdy nebude upřednostňovat držení hotovostních ekvivalentů před vlastněním byznysu," napsal. Tento závazek Buffett potvrdil letos v březnu, když Berkshire Hathaway oznámila, že zvýšila své podíly v pěti japonských obchodních společnostech. "Akciový trh je nástroj na převod peněz od netrpělivých k trpělivým," zní jeden z citátů legendárního investora.
Dobrým investorem nejste tehdy, když máte zainvestovaných co nejvíce peněz, ale když máte co nejvíce zainvestováno co nejefektivněji. Pokud příležitosti na trhu nevidíte, držte hotovost a čekejte. Buffett třeba v roce 2008 hotovostní rezervy využil k výhodným nákupům akcií Goldman Sachs ve chvíli, kdy jiní byli pod tlakem a museli prodávat.
Zdroj: CNBC, Investopedia, Financial Times