US MARKETZavírá za: 3 h 30 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jak uspět v investování? Základem je zvládnout emoce

Investování není jen otázkou znalostí a finanční strategie. Klíčovým faktorem úspěchu je zvládání emocí, které na nás při rozhodování působí. Emoce jako strach, euforie nebo impulzivní nadšení mnohdy rozhodují o úspěchu více než samotné tržní podmínky. Jak emoce zvládnout a jednat co možná nejvíce racionálně?

Emoce jako hybatel rozhodnutí

Rozhodování bývá ovládáno emocemi. "Člověk se vždy rozhoduje na základě emocí, které si následně racionalizuje, dává jim konkrétní podobu," říká psychoterapeut Ivo Kotek, který působí na platformě Hedepy. "Při prožívání pozitivních emocí jsme daleko více ochotni riskovat. Naopak při prožívání negativních emocí se držíme zpátky a vyhledáváme spíše jistotu. Strach ze ztráty, kterou jsme utrpěli v minulosti, nás může přimět prodat například akcie v nevhodnou chvíli, zatímco nadměrná euforie nás může přimět k riskantním investicím."

Týká se to řady oblastí života. Třeba sportu. Tomu je v rámci tržního prostředí možná nejpodobnější trading. "Obchodování je v mnohém podobné závodům – ne každý se stane špičkovým závodníkem a úspěch je často o psychice a kontrolování emocí," říká David Varga, spoluzakladatel společnosti Fintokei. A stejně jako závodníci musejí zvládat stres, měli by to umět také investoři.

Jak emoce ovlivňují investiční chování Čechů?

Nedávný průzkum Asociace pro kapitálový trh ČR ukázal, že strach z rizika a nejistota jsou hlavními bariérami pro vstup na trhy. Až 25 % respondentů uvedlo, že se bojí ztráty peněz, a 17 % se obává podvodu. Dalšími bariérami jsou nejistota ohledně toho, kam investovat, a obavy z nízkých výnosů. Přesto 35 % respondentů zpětně lituje, že neinvestovali své volné peníze dříve, když k tomu měli vhodné podmínky.

"V tradingu většina lidí napoprvé neuspěje, protože podcení psychologický tlak spojený s dynamikou trhu a nároky na disciplínu. Silné emocionální reakce, jako jsou strach ze ztráty nebo tlak na rychlé výsledky, často vedou k chybám," vysvětluje Varga. Zásadní je nejen technická připravenost, ale i schopnost zvládat stres a systematicky pracovat na svých dovednostech, aby bylo možné v takto náročném prostředí uspět.

Bariéry v investování

zdroj: AKAT ČR

Jak zvládat emoce při investování?

Ivo Kotek doporučuje tři základní kroky vedoucí k lepšímu rozhodování:

1. Uvědomte si vlastní emoce: Umožňuje to lépe porozumět tomu, jak emoce ovlivňují naše myšlení a rozhodování. Zkuste si například vybavit svá nejdůležitější rozhodnutí v životě a vzpomenout si, jaká emoce při nich převládala. Jakou potřebu jste rozhodnutím naplnili?

2. Oddělte emoce a fakta: I když jsou emoce cenným zdrojem informací, neměly by být jediným základem pro naše rozhodnutí. Vždy je potřeba zapojit kritické myšlení. Prvotní nadšení bez hlubšího porozumění danému tématu může zakalit zdravý úsudek.

3. Rozvíjejte svoji emoční inteligenci: Emoční inteligence zahrnuje schopnost rozpoznávat, rozumět a řídit vlastní emoce i emoce ostatních. Rozvíjení emoční inteligence může pomoci lépe zvládat stres a lépe se rozhodovat. Pokud děláte důležité rozhodnutí, vyhledejte si relevantní data z adekvátních zdrojů nebo se poraďte s profesionály v daném oboru. Získáte tak širší obrázek a bude se vám lépe rozhodovat.

Nejčastější emoční pasti investorů

Emoce hrají při investování klíčovou roli, ať už jde o strach, chamtivost, nebo impulzivní nadšení. Tyto reakce mohou být hlavním důvodem neúspěchu, protože vedou k iracionálním rozhodnutím, která často odporují dlouhodobým investičním strategiím.

Klasickými příklady jsou podle Kotka (a nejen podle něj):

  • Panika a prodej: Při poklesu trhu investoři často prodávají ve snaze minimalizovat ztráty, čímž však realizují ztrátu a přicházejí o potenciální budoucí růst.
  • Vyhýbání se trhu: Po ztrátách někteří investoři trh opustí, což jim znemožní využít výhodných nákupů v době nízkých cen. Mohou tak získat mylný dojem, že investování nefunguje.
  • Hledání bezpečí: V době nejistoty investoři přesouvají kapitál do bezpečných aktiv nebo hotovosti. Někdy je to namístě, je ale vždy potřeba vnímat svůj vztah k riziku a uvědomit si dlouhodobé cíle.
  • Efekt FOMO (fear of missing out): Strach investorů z toho, že přijdou o zisky tím, že nebudou mít zainvestováno, vede často k nákupu na vrcholu trhu bez hlubší analýzy.
  • Nadměrné sebevědomí: Během růstu trhů někteří investoři riskují příliš, vkládají vše do jedné investice a podceňují rizika. Takový přístup může vést ke ztrátám, někdy dokonce k zadlužení.

Jak zvládat stres a paniku při investování?

Investování může být emocionálně náročné, ale existují strategie, které pomáhají zmírnit stres a udržet racionální přístup. Podle odborníků je klíčem zlepšení emocionální inteligence, pečlivé plánování a dlouhodobý pohled na investice. Jak (také) na to?

  • Méně sledujte trhy. Neustálé kontrolování portfolia zvyšuje úzkost. Stanovte si pevné intervaly pro kontrolu investic.
  • Vzdělávejte se. Lepší porozumění principům investování snižuje stres a pomáhá chápat běžné tržní jevy.
  • Pracujte s různými scénáři. Mějte plán pro různé varianty vývoje na trzích, ty pozitivní i ty negativní. Diverzifikujte riziko.
  • Definujte si cíle. Jasné finanční cíle vám pomohou vyhnout se impulzivním rozhodnutím a udržet si perspektivu. "Mít jasně stanovené cíle a věřit, že zvládneme emoce, je jedna věc. Když ale trh začne klesat a nastanou reálné propady hodnoty, jde mnohdy rozvaha stranou a mnoho investorů přepne do módu 'zachraň se, kdo můžeš'. Pak pomáhá zůstat soustředěný na dlouhodobé cíle a připomenout si, že tržní poklesy jsou přirozenou součástí investování a často představují dlouhodobě nejvýhodnější dobu k nákupům kvalitních aktiv," připomíná Petr Šimčák, investiční ředitel skupiny Broker Consulting.
  • Automatizujte své investice. Automatizované nástroje pomáhají minimalizovat vliv emocí. Pravidelné investování pomáhá eliminovat vliv tržních výkyvů a vyhnout se chybám spojeným s pokusy o časování trhu. Tento přístup pomáhá zejména méně zkušeným investorům.
  • Pečujte o sebe. Kvalitní spánek, sport, meditace či dechová cvičení snižují stres a podporují lepší rozhodování.
  • Připomeňte si priority. Uvědomte si, že i když investice nevyjdou, důležité jsou zdraví, rodina a práce. Peníze se dají vydělat znovu.
  • Udělejte si pauzu. Pokud se cítíte přetížení, dejte si od investování přestávku, zrevidujte své plány a vraťte se na trhy s čistou hlavou.

Investujte jen tolik, abyste vždy měli pokryté běžné výdaje. To samo o sobě výrazně sníží hladinu stresu. Pokud cítíte, že potřebujete větší podporu, neváhejte se obrátit na odborníky. Investování je dlouhodobý proces, ve kterém je klidná hlava klíčem k úspěchu. Důležité jsou (dlouhodobý) plán, disciplína a schopnost zvládat emoce.

3 chyby, kterých se investoři dopouštějí během propadů burz

3 chyby, kterých se investoři dopouštějí během propadů burz

Pizza za stovky milionů aneb Jak se nezbláznit, když vám trh časem vystaví účet

Pizza za stovky milionů aneb Jak se nezbláznit, když vám trh časem vystaví účet

Chyby v investováníInvestováníPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investováníPsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa