US MARKETOtevírá za: 2 h 9 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Lukáš Nádvorník alias Skejwin: Do důchodu ve čtyřiceti? Tohle je strategie, která mění pravidla hry

Zapomeňte na nekonečné porady v korporátu, pracovní e-maily v jedenáct večer a předstírání zájmu o teambuildingy. Filozofie FIRE (Financial Independence, Retire Early) ukazuje, že lze relativně brzy dosáhnout nezávislosti. Třeba už kolem čtyřicítky. Nejen o tom jsme mluvili s Lukášem Nádvorníkem alias Skejwinem, fyzikem a vysokoškolským pedagogem, který v Česku patří mezi nejznámější popularizátory tohoto přístupu.

Pavel Kohár
Pavel Kohár
25. 3. 2025 | 13:03
Důchody

Pobavil mě úvodní claim vašeho blogu: "Sekundární gyrodynová relé v intermatrici impulsního pole se depolarizovala." Co to má společného se světem investic?

Něco podle mě ano. Jde o takzvaný technoblábol, tedy nesmyslný, technicky znějící shluk náhodných slov z jednoho dílu Star Trek Voyager. Vypráví o tom, jak se dva lékaři snaží zmateně ovládat celou vesmírnou loď a vůbec netuší, co všechna ta šílená hlášení počítače znamenají. Ten díl na mě už jako na dítě působil velice upřímně, protože postavy na kameru přiznávaly, že je to blábol a že se tomu rozumět nedá. Že tomu nerozumí dokonce ani scenáristi a diváci. Že jsme technoblábolům nemohli rozumět nikdy a že jsme se všichni pro zachování atmosféry jen celou dobu tvářili, jako by to bylo kdo ví jak hluboké. Svět financí má obdobné sklony, ale většinou k naší škodě není takhle upřímný.

Chceme se bavit o přístupu FIRE. Jak by tedy zněla definice FIRE bez "technoblábolů"?

Já tuto filozofii chápu jako snahu uskromnit se a šetřit, disciplinovaně a levně investovat přebytky příjmů a brzy dosáhnout finanční nezávislosti. Ta se pak mnohdy projeví odchodem ze stávající práce do jiné, kterou bychom se předtím neuživili, ale dává nám větší smysl nebo životní pohodu. FIRE je tedy taková alternativní a poměrně okrajová cesta, jak projít životem jinak. Samotné investování je ale jen jedním malým dílkem celé mozaiky.

O co FIRE usiluje?

Skutečným vnitřním cílem je podle mě emancipace člověka. Osvobození se od nesmyslného utrácení, hromadění věcí a služeb, hledání smyslu a štěstí v třípatrovém obchodním domě nebo na e-shopu s elektronikou. FIRE nás učí minimalismu, skromnosti a sebeomezení jako zdrojům radosti. Tvrdí, že hedonistická adaptace nás přizpůsobí sebevětšímu luxusu, který budeme po měsíci považovat za běžnou, nudnou součást života, na kterou máme právo. Ale patří k tomu i osvobození od druhého extrému v podobě enormního šetření a odkládání až do konce života. To jsou ti prarodiče, kteří spoří do penzijka i po osmdesátce, nebo naše představy, že peníze si nejlépe užijeme v dalekém důchodu. FIRE nás motivuje začít investičně znásobené peníze vracet do života mnohem dříve, dokud si je dokážeme v plném rozsahu užít. Učí nás svobodnému uvažování o penězích a kapitálu a také nás vede k finanční nezávislosti.

Jak toho lze dosáhnout?

Je to těžké, tak jako každá emancipace. Znamená to jít proti proudu, nespadat do škatulek toho, jak se má život žít. Třeba do škatulek sestavených od rodičů, kamarádů, zaměstnavatelů nebo finančních institucí. Pokud se ale ptáte na technické aspekty, standardní cestou k finanční nezávislosti podle FIRE je zajistit si v dostatečně mladém věku dostatečný přebytek příjmů oproti nákladům. Obvykle o vyšší desítky procent. Tento přebytek levně a disciplinovaně investovat do dynamických aktiv, například ETF sledujících diverzifikované světové akciové indexy a podobně. A pak, když portfolio dosáhne takové velikosti, že výběr zhruba 3,5 % majetku ročně stačí na částečné nebo úplné pokrytí vašich nákladů, začnete disciplinovaně vybírat. V té chvíli jste dosáhli finanční nezávislosti podle FIRE.

Předpokládám, že klíčovou roli hraje čas.

Jistě, ale čas hraje klíčovou roli téměř ve všem. FIRE je zčásti založen na investování a investování je založené na složeném úročení. Složený úrok je mechanismus, jak čas vyměňovat za stále více peněz. Zpočátku se neděje nic velkého, těch 8 % výnosu ročně z vašeho portfolia se nezdá jako game changer, ale po desítkách let se probudí lev, který nechá naše vlastní vklady blednout oproti výnosům z výnosů. Vše ale něco stojí. Za magii složeného úroku platíme nejcennější komoditou, tedy časem. Oproti současnému bohatství byl Warren Buffett vlastně celý život "chudý". Investování tedy přináší do života paradox, protože vás pravděpodobně udělá bohatými, ale udělá to až v době, kdy už to nepotřebujete. Naučit se tento paradox strávit je pro mě asi největší investiční úkol.

ZÁKLADNÍ PRINCIPY FIRE finanční nezávislost žádné zbytečné výdaje investování jako klíč k růstu kapitálu stanovení cílové částky minimalismus a vědomá spotřeba možnost dřívějšího odchodu do důchodu

Je to jen můj dojem, nebo je FIRE jako hnutí stále populárnější, protože si stále více mladších lidí uvědomuje, že na dostatečný státní důchod mohou zapomenout?

Bude to určitě jeden z důvodů. Setkávám se ale také s tím, že mladí lidé prostě chtějí žít jinak než jejich rodiče. Work-life balance je stále důležitější, skutečná pracovní flexibilita a volnost bývá pro mnohé cennější než mzda, kariérní úspěch vnímají jinak než to, o čem slýchávali ve škole. Ve světě, ve kterém s definitivní platností nenastal Fukuyamův konec dějin, který se dramaticky mění pod tíhou nové politiky, nekonečných možností AI a kvantových technologií, v tomto světě čelí mladí rychlosti změn, kterou si jejich rodiče nedokázali představit. To vše tlačí mladé lidi k tomu, že žít jinak a odvážněji je spíše nutnost než rozhodnutí. Tváří v tvář komplexní proměně ekosystémů a fundamentální povahy lidské práce je nízký státní důchod podle mě ještě ta příjemnější věc v rámci současného světa.

Hnutí FIRE nepropaguje moment, kdy si můžeme hodit nohy na stůl a do smrti nic nedělat. Jde tedy především o nezávislost, čas na seberealizaci a práci, která se nedělá pro peníze?

Přesně tak, to je alespoň pro mě ta příjemná a smysluplná verze FIRE. A jak řekl jeden významný FIRE blogger, práce je mnohem více fajn, když za ni nemusíte dostávat zaplaceno. Idea je často spojována s drastickou kontrolou a omezením zbytných nákladů. Je to jen mýtus, nebo se člověk musí skutečně připravit na to, že bude velice dlouho jíst týden staré pečivo a nejezdit na dovolenou? Někdo to tak dělá. Někdo se opravdu uskromňuje až na dřeň, jí levně, nic nevyhodí, k moři nejezdí a v kině nebyl od maturity. To je extrém. Ale víte, že je mi sympatičtější, než když se někteří předhání, kdo bude mít v autě lepší sound systém? Myslím, že na konci života nikdo nelituje, že si nekoupil dost dobrý sound packet nebo nebyl na všech marvelovkách. Takhle extrémním způsobem se ale na FIRE cestě šetřit nemusí, rozhodující je přebytek příjmů. Toho lze dosáhnout buď šetřením, nebo zvýšením příjmů. Ukazuje se, a to i v akademické literatuře, že je výrazně snazší dostat 10 % přidáno než snížit náklady o 10 %. Lidé inspirovaní FIRE se tedy spíše než na suché rohlíky soustředí na asertivní vyjednávání o zvyšování platů.

Když už člověk zvládne tu podle mě těžší část, čili vytváří pravidelně přebytek, jak ho má následně investovat? Stále jste propagátorem především akcií a ETF sledujících akciové indexy?

Investovat by se mělo do portfolia dostatečně dynamických aktiv. Portfolio by mělo být schopné vygenerovat výnos alespoň 5 % ročně po očištění o inflaci, ideálně více. Je celkem jedno, jakým způsobem toho investor dosáhne, zda zařadí nemovitosti s hypotéční pákou, nebo zvolí kapitálové trhy. Já z důvodu jednoduché správy volím globální akciové trhy a dělám to formou levných ETF, protože náklady navíc spojené s průběžnými poplatky například v podílových fondech pro mě znamenají větší tlak na velikost portfolia. Investiční společnost Vanguard kupříkladu nedávno spočítala, že pokud vzroste průběžný poplatek fondu (TER) jen o 0,8 procentního bodu ročně, znamená to snížení bezpečných výběrů z portfolia o 15 %. To implikuje sražení výběrového procenta z 3,5 % na 2,5 % ročně při přechodu z ETF na standardní podílové fondy, které mají nákladovost okolo 2 % ročně. Jinými slovy, museli bychom mít v portfoliu téměř o polovinu více peněz, abychom mohli vybírat požadovanou rentu. Pro mě jsou tedy ETF racionální nutnost, nikoli ideologie pasivního investování, jak občas slýchám. Na ideologie kašlu, mně jde o efektivní FIRE portfolio.

Co alternativní investice typu zlata nebo bitcoinu? Slučují se s FIRE hodnotami?

Určitě. Pokud je investor dokáže do portfolia rozumně integrovat a funguje mu to, je to super. Já to třeba s bitcoinem nedokážu, ale znám plno lidí, kterým se to daří. Mám radost, že je bitcoinová expanze výrazně posunula k finanční nezávislosti. Je možné, že pro plno lidí bude jednou mezi FIRE a bitcoinem tak trochu rovnítko.

Pokud se někomu podaří dosáhnout finanční nezávislosti tímto způsobem, nevěřím, že je pak lehké přepnout do spotřebního módu a začít vybudované rezervy utrácet. Takový člověk už musí mít určitý návyk, mindset a životní styl.

Máte pravdu. Tenhle moment je opravdu asi ten nejtěžší, ukazují to zkušenosti i od lidí, kteří třeba prodají firmu a chtějí žít z renty z vydělaných peněz. Máte neustále pocit, jako byste si to nezasloužili nebo vybíráním o něco přicházeli. Ale i tenhle moment změny mindsetu k FIRE prostě patří.

Lze FIRE aplikovat na typickou českou rodinu s dvěma dětmi, hypotékou a průměrným příjmem obou rodičů?

Jsou rodiny, které v úplném FIRE žijí, to je pravda, ale bude to asi náročné. Ale také vím o lidech, kteří budují FIRE portfolio právě pro ten okamžik, kdy budou mít děti a kdy si chtějí bezpečnými výběry z portfolia trochu pomáhat s vysokými výdaji domácnosti. Každý si přizpůsobuje FIRE podle svého a každý v něm může najít nějakou životní inspiraci.

Co říkáte na argument, že FIRE je luxus, který si může dovolit jen malá skupina lidí, zatímco většina se snaží jen finančně přežít?

Nemyslím si, že je to luxus ve smyslu, že by to někomu vyvolenému bylo dáno do vínku a spoustě lidí ne. Podle mě je FIRE velice speciální, alternativní způsob života, pro který se musí člověk rozhodnout a udělat změny a omezení, aby ta cesta dávala smysl. Takových lidí je málo, ale není to tím, že by to ostatním bylo finančně odepřeno. Prostě většina lidí nechce žít takhle, včetně všech kompromisů a mantinelů, to je naprosto přirozené. Na druhou stranu si myslím, že se z FIRE může něco užitečného naučit každý. Smysluplné, dynamické a dlouhodobé investování patří do života každého z nás. Proč se tedy neinspirovat od lidí, pro které jsou výnosy a stabilita portfolia otázkou "přežití"?

Jaká je vaše odpověď lidem, kteří říkají, že raději budou žít "tady a teď" a užijí si peníze, než aby se na desítky let omezovali s vidinou nejisté budoucnosti?

Pro mě je FIRE racionálním kompromisem mezi "utrať vše dnes" a "odkládej si dost na nejzazší stáří, ideálně i ve starobním důchodu". Pro mě jde o odstranění zbytečného utrácení, ke kterému nás nutí konzumní imperativ a které nepřináší žádnou radost, a následně o ohřátí těchto úspor pomocí průtokového ohřívače v podobě levného investování a návratu takto ohřátých peněz do života co nejdříve, dokud si je budu moci ještě pořádně užít. V mém pojetí v současnosti o nic nepřicházím a umožňuje mi to žít tak, jak chci.

Pokud byste se mohl vrátit a začít svou cestu k FIRE od začátku, udělal byste něco jinak?

Možná mi některé věci trvaly zbytečně dlouho, ale to říkám jako perfekcionista. Udělal jsem pár chyb, třeba když jsem nedokázal investovat větší balík peněz najednou nebo jsem ztrácel čas s nějakými investičními alternativami, než jsem se dostal ke konvenčnímu kapitálovému investování.

A co byste vzkázal lidem, které FIRE oslovuje a je jim teď kolem dvaceti?

Aby to vyzkoušeli, nemají co ztratit. I kdyby se ukázalo, že FIRE není jejich cesta, tak se naučí zodpovědně investovat a budou to považovat za něco normálního. A to je skvělá finanční průprava do života.

FIRE na 4 způsoby aneb K finanční nezávislosti vedou různé cesty

FIRE na 4 způsoby aneb K finanční nezávislosti vedou různé cesty

DůchodyInvesticeOsobní spotřebaPonaučení pro investoryRozhovorSvětové akcieZajištěníZaměstnání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa