Jak hrát další možný Trumpův tah na obchodní šachovnici
|

Jak hrát další možný Trumpův tah na obchodní šachovnici

Velká část voličů amerického prezidenta Donalda Trumpa mu hlas ve volbách v roce 2016 dala proto, že sliboval razantní oživení průmyslu. Trump přitom doufal, že vzpruhou průmyslu bude vyjednání nových obchodních smluv. To se teď ale ukazuje jako vysoce nepravděpodobné. Co může ještě přijít a jak se na to připravit?

Americký dolar Forex (FX) Komodity Zlato Stříbro Vzácné kovy Ropa

Obchodní partneři Spojených států na Trumpovy kroky reagují stejnou mincí, politika vypovídání obchodních smluv a uvalování cel na dovoz vybraného zboží se tak ukazuje být slepou uličkou, upozorňuje Michael Lebowitz, spoluzakladatel analytické společnosti 720 Global.

Trump má v současné situaci ale i jiné možnosti, jak hospodářství USA v čele s průmyslovou výrobou podpořit. Přímo se nabízí politika slabého dolaru, pokračuje Lebowitz v narážce na to, že čínský jüan za poslední dva měsíce oslabil o zhruba 5 % a za samotný červen ztratil s dovolením vlády snažící se minimalizovat dopady amerických dovozních cel více než kdy dříve během jednoho měsíce.

Slabší dolar by kromě jiného promluvil i do situace na komoditním trhu. Následující tabulka ukazuje, jak silně jsou různé komodity korelovány s dolarem, a dává tak obchodníkům cennou radu, jak na vývoj kurzu měny právě prostřednictvím komodit spekulovat.

Jako nejlepší způsob, jak na slabší dolar na komoditním trhu spekulovat, se ukazuje zlato, jehož průměrný korelační koeficient je -0,81. Případné oslabení dolaru by tak mělo vyvolat růst ceny zlata. Silnou negativní korelací se může pochlubit i stříbro, ve srovnání se zlatem je ale vztah slabší, jelikož stříbro je také důležitým průmyslovým kovem, takže vývoj jeho ceny je ovlivňován více faktory.

Nabízejí se i energetické komodity, v jejich případě je ale rizikem vývoj ekonomiky, utlumení ekonomické aktivity by totiž mohlo změnu jejich ceny z titulu slabšího dolaru vynulovat, či dokonce převážit.

Zdroj: Real Investment Advice