Jak poskládat portfolio na sto let?
|

Jak poskládat portfolio na sto let?

Uvažování v dlouhodobém horizontu se z trhů prakticky vytratilo. Odborníci přitom upozorňují, že investovat by lidé vždy měli na desítky let, přičemž by se neměli nechat znervózňovat krátkodobou volatilitou. Jak by tedy ideálně mělo vypadat portfolio, kdyby si investor řekl, že jej bude sestavovat třeba pro svá pravnoučata?

Investiční portfolio Investování Pravidla a doporučení pro investování Investiční tipy Investiční horizont

Zatímco na konci 50. let 20. století drželi investoři akcie v průměru osm let, nyní to není ani rok. Nejsou to ale jen investoři, kdo nevidí dále než do dalšího pololetí. V průzkumu Duke University z roku 2006 uvedlo 78 % manažerů společností, že by obětovali navýšení dlouhodobé hodnoty svého podniku výměnou za krátkodobý růst ceny jeho akcií.

Aktivní správa portfolia má ale řadu úskalí. Buď je potřeba prostředky svěřit aktivně řízenému fondu a smířit se s vyššími poplatky i s vědomím, že jen málokterý portfoliomanažer dokáže trh porážet dlouhodobě, nebo je nutné dění na trzích sledovat na denní bázi a investovat "na vlastní pěst", ovšem také s rizikem, že kvůli chybným rozhodnutím a poplatkům to také bude nakonec trh, kdo vyhraje.

Jenže jak sestavit portfolio tak, aby obstálo v jakémkoli tržním prostředí? Experti z Artemis Fund Managers hovoří o takzvaném dračím portfoliu, které investory provede nejen obdobími sekulárního růstu, ale i stagnace a sekulárního poklesu.

V dračím portfoliu hrají nejvýznamnější roli americké akcie (24% podíl). Dále jsou v něm zastoupeny sázka na volatilitu (21 %), zlato (19 %) a pevně úročená aktiva a komodity (po 18 %).

Potvrzuje se tak, že základem je široce diverzifikované portfolio. Důležitá jsou nejen aktiva výrazně se zhodnocující během růstu trhů, ale i složky, které fungují jako nárazník ve chvíli, kdy jsou trhy pod tlakem. I v tomto případě je ale důležitá disciplinovanost a uvědomění si toho, že na to, aby portfolio celkově "zvítězilo", nemusí podávat nejlepší výkon v každém dílčím časovém úseku.

Zvládnout volatilitu, nebo se vyhnout propadům?
Pro investora, který chce být dlouhodobě úspěšný, je důležitá celá sada schopností a dovedností. Letošní rok ukázal (nejen) těm méně zkušeným, jak rychlé a hluboké mohou být propady cen a jak velká může být volatilita. Poklesy i kolísání cen mohou vyjít hodně draho, když se k nim přistoupí špatně.
Zdroj: RCM Alternatives