Jan Maňák: Budoucnost kolektivního investování je v sociální odpovědnosti, matematice a umělé inteligenci
|

Jan Maňák: Budoucnost kolektivního investování je v sociální odpovědnosti, matematice a umělé inteligenci

Investiční web letos slaví desáté výročí svého vzniku. Při této příležitosti jsme se zeptali několika osobností z českého finančního trhu na to, co se za uplynulou dekádu změnilo a co podle nich čekat do budoucna. Nabízíme několik postřehů Jana Maňáka, ředitele obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko v BNP Paribas Asset Management.

Podílové fondy Sociálně odpovědné investování Regulace Úrokové sazby Rozhovor

Jak se změnilo chování investorů za posledních deset let?

Češi mají mnohem více zainvestováno. Podle aktuální zprávy Asociace pro kapitálový trh objem majetku ve fondech poprvé překonal 500 miliard korun, na konci roku 2009 to bylo jen 212 miliard. Je pravda, že akciové trhy v USA od té doby narostly podobným tempem, nicméně český investor byl a je mnohem konzervativnější - akcie reprezentují pouze zhruba pětinu portfolií českých fondových investorů.

Před 10 lety bylo téměř 65 % majetku českých podílníků ve fondech peněžního trhu (34 %) a zajištěných fondech (29,4 %). Tyto kategorie jsou v současnosti téměř zanedbatelné, peněžní trh spravuje pouze 1 % a strukturované fondy, nástupci zajištěných fondů v prostředí nízkých úrokových sazeb, asi 5 % majetku českých investorů. Většina prostředků je ve smíšených (35 %) a dluhopisových fondech (25 %) a také v kategorii, která před 10 lety teprve začínala, ve fondech nemovitostních. Řeč je ale pouze o fondech určených k veřejné nabídce.

Za posledních 10 let vyrostl celý sektor fondů kvalifikovaných investorů, který je dostupný pouze bonitní klientele. Dříve byly dostupné od 3,25 milionu, v posledním roce a půl již od 1 milionu korun. Majetek v tomto typu fondů představuje dalších asi 160 miliard korun, nicméně není jasné, kolik z těchto fondů bylo založeno pro jediného investora a kolik jich je aktivně distribuováno v neveřejné nabídce. Portfoliomanažer takového fondu má volnější ruce v tom, do čeho může investovat, a předpokládá se, že investor má znalosti a zkušenosti na to, aby posoudil, co od takového fondu očekávat, pokud jde o výnosy i rizika. Strategie zabalené do fondů kvalifikovaných investorů mohou být podobné jako strategie více regulovaných fondů, častěji v nich však najdete různé nemovitostní strategie, alternativy, obvykle s omezenou likviditou.

Zejména období měnových intervencí ČNB (umělého oslabení české měny) přineslo dočasný, ale o to nekompromisnější požadavek investorů na zajišťování fondů do místní měny. Jak už to tak ale bývá, když celý trh něco čeká, obvykle se nedočká. Koruna po dubnu 2017 posílila méně, než se čekalo, a v současnosti trh poprvé začíná sázet spíše na její oslabení. Nicméně nabídka korunových fondů se díky tomu významně rozšířila. Navíc fondy zajišťované z eura do koruny vydělávají aktuálně až 2 % ročně na rozdílu úrokových sazeb.

Jak se změnil trh s podílovými fondy? Co se změnilo k lepšímu, a co se podle vás naopak nepovedlo?

Velký vliv na trh měly nízké úrokové sazby. Před 10 lety zuřila globální ekonomická krize a centrální banky s ní bojovaly jak konvenčními, tak nekonvenčními metodami. Základním nástrojem centrální banky jsou úrokové sazby, které v celém vyspělém světě poklesly k nule, někde i pod ni. V tomto prostředí fondy peněžního trhu a také některé konzervativní dluhopisové fondy nedokázaly zajistit klientům kladné zhodnocení. Investoři, kteří požadovali vyšší výnos, se museli poohlédnout po rizikovějších strategiích.

Zajištěné fondy byly před 10 lety investiční hit, ale v prostředí nízkých nebo záporných sazeb bylo obtížné (nebo i nemožné) je provozovat. Proto jich v posledních letech mnoho nevzniklo a někteří hráči je zcela zastavili.

Narostlo využívání kvantitativních modelů. Výkon výpočetní techniky roste, data jsou dostupnější, požadavky na řízení rizika vyšší. To vše přineslo vyšší využití modelů při správě portfolia. Dovolím si tvrdit, že na správu většiny majetku ve fondech má matematické modelování velký vliv. Některé fondy mají nad kvantitativními modely portfoliomanažera, který může výsledek modelu korigovat, jiné fondy jsou čistě systematické a vybírají tituly či třídy aktiv výhradně na základě výsledků modelu. Pro někoho je systematická správa marketingem, ale i tak se domnívám, že rozdíly mezi kvantitativně a fundamentálně spravovanými fondy je menší, než si investorská veřejnost myslí.

Dalším fenoménem posledních 10 let jsou ETF a pasivní investování. ETF fungují od konce 80. let, ale nebývalého rozšíření se dočkaly právě v uplynulé dekádě. Zatímco aktivní správce potřebuje aparát na výběr titulů, správce pasivního fondu se snaží pouze replikovat výkonnost vybraného indexu s co nejmenší odchylkou a náklady. Proto si může za takovou správu (nebo lépe administraci) říkat o výrazně nižší poplatek než správce aktivního fondu. Zejména při správě majetku pro velké pojišťovny nebo penzijní fondy se pasivní správa prosazuje. ETF jsou pak fondy obchodované na burze. Často jsou právě ETF zároveň pasivní fondy, i když se v posledních letech objevují také ETF, které v sobě mají element aktivní správy, například právě ve formě nějakého kvantitativního modelu.

Jakým byly trhy a trendy na nich ovlivněny změnami v regulaci?

Regulace se výrazně změnila, zejména co se týče fondů určených k široké distribuci. Například za poklesem zájmu investorů o fondy peněžního trhu se rovným dílem podělily nízké úrokové sazby a regulace tohoto segmentu trhu, která nedovoluje fondům nakupovat dluhopisy s nižší kvalitou nebo příliš dlouhodobé bondy. V prostředí záporných úrokových sazeb v eurozóně fond prakticky nemá kde vytvořit kladný výnos.

Od roku 2011 platí regulace UCIT IV, která přinesla zjednodušenou distribuci investičních nástrojů napříč Evropskou unií, ale také možnost přeshraničních fúzí. Zjistilo se totiž, že trhy v EU jsou rozdrobené, kdy i přes zhruba třetinový trh oproti USA je v Evropě srovnatelné množství fondů. Regulace umožnila snadnější fúze mezi správci i mezi jednotlivými fondy stejných správců. Za posledních 10 let fondový průmysl zažil celou řadu velkých spojení - naše BNP Paribas Investment Partners a Fortis Investments, později spojení Janus a Henderson nebo spojení Société Générale AM a Crédit Agricole AM a později začlenění Pioneer Investments do Amundi. Při tlaku ze strany ETF je celý průmysl více než kdy dříve o velikosti, úsporách z rozsahu a řízení nákladů a rizik.

Na druhé straně vzniká spousta specializovaných butiků s jedním nebo několika specializovanými produkty pro specifickou klientelu, v ČR často pod hlavičkou fondů kvalifikovaných investorů. Malá velikost často umožňuje takovým investičním butikům operovat na méně likvidních trzích, na něž se velká společnost nemůže pustit. Cílem takových fondů bývá dosahování absolutního výnosu bez ohledu na vývoj na hlavních kapitálových trzích (akciových, dluhopisových či komoditních). Teprve čas ukáže, které produkty budou úspěšné i během medvědích trendů, kdy je omezený přístup k likviditě.

Regulace se dotkla i distribuce. Během posledních 10 let regulace výrazně přitvrdila jak vůči správcům fondů, tak vůči těm, kteří se podílejí na jejich distribuci. Regulace MiFID platila od roku 2007 a od počátku roku 2018 byla novelizována. Například v Česku nyní musejí mít poradci a bankéři licenci, pokud chtějí nabízet investiční produkty. Náročné zkoušky a poplatek za různé typy produktů donutil některé poradce ke specializaci. Aktuálně seznam ČNB eviduje okolo 18 tisíc vázaných zástupců, kteří mohou nabízet investiční služby.

Jakým směrem se podle vás bude fondový byznys vyvíjet v následujících deseti letech?

Podílové fondy se ukázaly být životaschopným nástrojem na budování bohatství českých domácností. Aktuálně se na trhu nabízí bezmála 250 domácích podílových fondů oproti 140 před deseti lety a 1 715 zahraničních podílových fondů oproti necelým 1 500 před 10 lety. Ještě více vzrostla nabídka fondů v české koruně, vedle růstu počtu domácích fondů (zejména v koruně) je aktuálně na trhu již okolo stovky zahraničních fondů, které nabízejí třídy v české koruně, případně (častěji) do české koruny zajištěné. Přicházejí noví správci, přinášejí nové investiční strategie nebo větší konkurenci do těch zavedených. Investoři mají více z čeho vybírat, ať už hledají v oblasti tradičních tříd aktiv, nebo alternativ, ať už preferují fundamentální analýzu, systematický přístup, nebo pasivní investici.

Trend je směrem k investičním nástrojům, které budou garantovat určitou míru sociální odpovědnosti, což je již nyní cítit na mnoha evropských trzích. Bude posilovat využívání matematiky a možná i umělé inteligence při správě majetku. Správci také budou nabízet více tématických investic, ať už v oblasti ekologických fondů, fondů zaměřených na stárnutí populace, nebo naopak na vstup generace mileniálů na spotřebitelské trhy. V posledních letech se zdá, že po 30 letech globalizace ekonomiky se svět odvrací od další integrace, a pokud se tento trend potvrdí, tak to bude mít nepochybně dopady i na nabídku fondů velkých investičních společností.

Co musíte ráno vědět (17. října)
Co musíte ráno vědět (17. října)
před 27 minutami

Co musíte ráno vědět (17. října)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v září spotřebitelské ceny v eurozóně a...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v polovině týdne klesly, investory zklamala…
Americké akciové indexy v polovině týdne klesly, investory zklamala…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v polovině týdne klesly, investory zklamala data z ekonomiky

Americké akcie ve středu oslabily v důsledku nepříznivých ekonomických statistik, které přebily převážně pozitivní...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: FCC schválila fúzi operátorů T-Mobile US a Sprint
včera v 20:27

Reuters: FCC schválila fúzi operátorů T-Mobile US a Sprint

Americká Federální komise pro spoje (FCC) schválila plánované spojení telekomunikačních operátorů T-Mobile US a...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Odboráři a GM dosáhli dohody, která by mohla ukončit stávku
včera v 18:33

Odboráři a GM dosáhli dohody, která by mohla ukončit stávku

Americký odborový svaz United Auto Workers (UAW) sjednal s největší americkou automobilkou General Motors předběžnou...
Americké akcie Odbory Platy a osobní ohodnocení
Evropské akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně, dařilo se…
Evropské akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně, dařilo se…
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně, dařilo se automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy ve středu hledaly jednotný směr, když investoři monitorovali vyjednávání o brexitu. Média sice...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
FT: ČR, Polsko a Maďarsko již nechtějí být zeměmi s levnou prací
včera v 17:50

FT: ČR, Polsko a Maďarsko již nechtějí být zeměmi s levnou prací

Česká republika, Polsko a Maďarsko se snaží zbavit pověsti zemí s levnou pracovní silou. Chtějí se tak posunout do...
Česká republika Polsko Maďarsko
Dlouhý: Digitální technologie umožní výraznější růst mezd
včera v 17:04

Dlouhý: Digitální technologie umožní výraznější růst mezd

Zavádění digitálních technologií v tuzemském průmyslu a službách v budoucnu podle prezidenta Hospodářské komory...
Česká republika Technologie Platy a osobní ohodnocení
Pražská burza ve středu zpevnila pošesté v řadě, index PX táhly banky
Pražská burza ve středu zpevnila pošesté v řadě, index PX táhly banky
včera v 16:45

Pražská burza ve středu zpevnila pošesté v řadě, index PX táhly banky

Pražská burza ve středu rostla šestý den v řadě, index PX stoupl o 0,65 % na 1 026,98 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína podle vlády odstraní obchodní restrikce pro zahraniční banky
Čína podle vlády odstraní obchodní restrikce pro zahraniční banky
včera v 16:31

Čína podle vlády odstraní obchodní restrikce pro zahraniční banky

Čína odstraní obchodní restrikce pro zahraniční banky, makléřské společnosti a firmy zabývající se správou majetku....
Čína Banky
Ze světa investičních doporučení (16. října)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (16. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Inflace v Kanadě v září meziročně stagnovala na 1,9 %
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září meziročně stagnovala na 1,9 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 1,9 %, a rostly tak stejným tempem jako v předchozím měsíci ...
Kanada Inflace
Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně klesly o 0,3 %
včera v 14:30

Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně klesly o 0,3 %

Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně klesly o 0,3 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Maloobchod
Italská vláda schválila tříprocentní digitální daň
Italská vláda schválila tříprocentní digitální daň
včera v 14:05

Italská vláda schválila tříprocentní digitální daň

Italská vláda schválila jako součást zákona o rozpočtu na příští rok i digitální daň, která začne automaticky platit...
Itálie Daně
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 11. října stoupl o 0,5 % …
včera v 13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 11. října stoupl o 0,5 % (předchozí týden: +5,4 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 11. října po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Hypotéky Americký realitní trh Nemovitosti
Čistý zisk Bank of America klesl, ale předčil očekávání analytiků
Čistý zisk Bank of America klesl, ale předčil očekávání analytiků
včera v 12:45

Čistý zisk Bank of America klesl, ale předčil očekávání analytiků

Čistý zisk společnosti Bank of America se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o 21 procent na 5,27 miliardy dolarů....
Bank of America Výsledková sezóna Americké banky
EK nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody
EK nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody
včera v 12:28

EK nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody

Evropská komise ve sředu nařídila americkému výrobci čipů Broadcom, aby přestal uplatňovat některá obchodní...
Americké akcie Technologie Evropská unie