Jan Maňák: Budoucnost kolektivního investování je v sociální odpovědnosti, matematice a umělé inteligenci
|

Jan Maňák: Budoucnost kolektivního investování je v sociální odpovědnosti, matematice a umělé inteligenci

Investiční web letos slaví desáté výročí svého vzniku. Při této příležitosti jsme se zeptali několika osobností z českého finančního trhu na to, co se za uplynulou dekádu změnilo a co podle nich čekat do budoucna. Nabízíme několik postřehů Jana Maňáka, ředitele obchodu pro ČR, Polsko a Slovensko v BNP Paribas Asset Management.

Podílové fondy Sociálně odpovědné investování Regulace Úrokové sazby Rozhovor

Jak se změnilo chování investorů za posledních deset let?

Češi mají mnohem více zainvestováno. Podle aktuální zprávy Asociace pro kapitálový trh objem majetku ve fondech poprvé překonal 500 miliard korun, na konci roku 2009 to bylo jen 212 miliard. Je pravda, že akciové trhy v USA od té doby narostly podobným tempem, nicméně český investor byl a je mnohem konzervativnější - akcie reprezentují pouze zhruba pětinu portfolií českých fondových investorů.

Před 10 lety bylo téměř 65 % majetku českých podílníků ve fondech peněžního trhu (34 %) a zajištěných fondech (29,4 %). Tyto kategorie jsou v současnosti téměř zanedbatelné, peněžní trh spravuje pouze 1 % a strukturované fondy, nástupci zajištěných fondů v prostředí nízkých úrokových sazeb, asi 5 % majetku českých investorů. Většina prostředků je ve smíšených (35 %) a dluhopisových fondech (25 %) a také v kategorii, která před 10 lety teprve začínala, ve fondech nemovitostních. Řeč je ale pouze o fondech určených k veřejné nabídce.

Za posledních 10 let vyrostl celý sektor fondů kvalifikovaných investorů, který je dostupný pouze bonitní klientele. Dříve byly dostupné od 3,25 milionu, v posledním roce a půl již od 1 milionu korun. Majetek v tomto typu fondů představuje dalších asi 160 miliard korun, nicméně není jasné, kolik z těchto fondů bylo založeno pro jediného investora a kolik jich je aktivně distribuováno v neveřejné nabídce. Portfoliomanažer takového fondu má volnější ruce v tom, do čeho může investovat, a předpokládá se, že investor má znalosti a zkušenosti na to, aby posoudil, co od takového fondu očekávat, pokud jde o výnosy i rizika. Strategie zabalené do fondů kvalifikovaných investorů mohou být podobné jako strategie více regulovaných fondů, častěji v nich však najdete různé nemovitostní strategie, alternativy, obvykle s omezenou likviditou.

Zejména období měnových intervencí ČNB (umělého oslabení české měny) přineslo dočasný, ale o to nekompromisnější požadavek investorů na zajišťování fondů do místní měny. Jak už to tak ale bývá, když celý trh něco čeká, obvykle se nedočká. Koruna po dubnu 2017 posílila méně, než se čekalo, a v současnosti trh poprvé začíná sázet spíše na její oslabení. Nicméně nabídka korunových fondů se díky tomu významně rozšířila. Navíc fondy zajišťované z eura do koruny vydělávají aktuálně až 2 % ročně na rozdílu úrokových sazeb.

Jak se změnil trh s podílovými fondy? Co se změnilo k lepšímu, a co se podle vás naopak nepovedlo?

Velký vliv na trh měly nízké úrokové sazby. Před 10 lety zuřila globální ekonomická krize a centrální banky s ní bojovaly jak konvenčními, tak nekonvenčními metodami. Základním nástrojem centrální banky jsou úrokové sazby, které v celém vyspělém světě poklesly k nule, někde i pod ni. V tomto prostředí fondy peněžního trhu a také některé konzervativní dluhopisové fondy nedokázaly zajistit klientům kladné zhodnocení. Investoři, kteří požadovali vyšší výnos, se museli poohlédnout po rizikovějších strategiích.

Zajištěné fondy byly před 10 lety investiční hit, ale v prostředí nízkých nebo záporných sazeb bylo obtížné (nebo i nemožné) je provozovat. Proto jich v posledních letech mnoho nevzniklo a někteří hráči je zcela zastavili.

Narostlo využívání kvantitativních modelů. Výkon výpočetní techniky roste, data jsou dostupnější, požadavky na řízení rizika vyšší. To vše přineslo vyšší využití modelů při správě portfolia. Dovolím si tvrdit, že na správu většiny majetku ve fondech má matematické modelování velký vliv. Některé fondy mají nad kvantitativními modely portfoliomanažera, který může výsledek modelu korigovat, jiné fondy jsou čistě systematické a vybírají tituly či třídy aktiv výhradně na základě výsledků modelu. Pro někoho je systematická správa marketingem, ale i tak se domnívám, že rozdíly mezi kvantitativně a fundamentálně spravovanými fondy je menší, než si investorská veřejnost myslí.

Dalším fenoménem posledních 10 let jsou ETF a pasivní investování. ETF fungují od konce 80. let, ale nebývalého rozšíření se dočkaly právě v uplynulé dekádě. Zatímco aktivní správce potřebuje aparát na výběr titulů, správce pasivního fondu se snaží pouze replikovat výkonnost vybraného indexu s co nejmenší odchylkou a náklady. Proto si může za takovou správu (nebo lépe administraci) říkat o výrazně nižší poplatek než správce aktivního fondu. Zejména při správě majetku pro velké pojišťovny nebo penzijní fondy se pasivní správa prosazuje. ETF jsou pak fondy obchodované na burze. Často jsou právě ETF zároveň pasivní fondy, i když se v posledních letech objevují také ETF, které v sobě mají element aktivní správy, například právě ve formě nějakého kvantitativního modelu.

Jakým byly trhy a trendy na nich ovlivněny změnami v regulaci?

Regulace se výrazně změnila, zejména co se týče fondů určených k široké distribuci. Například za poklesem zájmu investorů o fondy peněžního trhu se rovným dílem podělily nízké úrokové sazby a regulace tohoto segmentu trhu, která nedovoluje fondům nakupovat dluhopisy s nižší kvalitou nebo příliš dlouhodobé bondy. V prostředí záporných úrokových sazeb v eurozóně fond prakticky nemá kde vytvořit kladný výnos.

Od roku 2011 platí regulace UCIT IV, která přinesla zjednodušenou distribuci investičních nástrojů napříč Evropskou unií, ale také možnost přeshraničních fúzí. Zjistilo se totiž, že trhy v EU jsou rozdrobené, kdy i přes zhruba třetinový trh oproti USA je v Evropě srovnatelné množství fondů. Regulace umožnila snadnější fúze mezi správci i mezi jednotlivými fondy stejných správců. Za posledních 10 let fondový průmysl zažil celou řadu velkých spojení - naše BNP Paribas Investment Partners a Fortis Investments, později spojení Janus a Henderson nebo spojení Société Générale AM a Crédit Agricole AM a později začlenění Pioneer Investments do Amundi. Při tlaku ze strany ETF je celý průmysl více než kdy dříve o velikosti, úsporách z rozsahu a řízení nákladů a rizik.

Na druhé straně vzniká spousta specializovaných butiků s jedním nebo několika specializovanými produkty pro specifickou klientelu, v ČR často pod hlavičkou fondů kvalifikovaných investorů. Malá velikost často umožňuje takovým investičním butikům operovat na méně likvidních trzích, na něž se velká společnost nemůže pustit. Cílem takových fondů bývá dosahování absolutního výnosu bez ohledu na vývoj na hlavních kapitálových trzích (akciových, dluhopisových či komoditních). Teprve čas ukáže, které produkty budou úspěšné i během medvědích trendů, kdy je omezený přístup k likviditě.

Regulace se dotkla i distribuce. Během posledních 10 let regulace výrazně přitvrdila jak vůči správcům fondů, tak vůči těm, kteří se podílejí na jejich distribuci. Regulace MiFID platila od roku 2007 a od počátku roku 2018 byla novelizována. Například v Česku nyní musejí mít poradci a bankéři licenci, pokud chtějí nabízet investiční produkty. Náročné zkoušky a poplatek za různé typy produktů donutil některé poradce ke specializaci. Aktuálně seznam ČNB eviduje okolo 18 tisíc vázaných zástupců, kteří mohou nabízet investiční služby.

Jakým směrem se podle vás bude fondový byznys vyvíjet v následujících deseti letech?

Podílové fondy se ukázaly být životaschopným nástrojem na budování bohatství českých domácností. Aktuálně se na trhu nabízí bezmála 250 domácích podílových fondů oproti 140 před deseti lety a 1 715 zahraničních podílových fondů oproti necelým 1 500 před 10 lety. Ještě více vzrostla nabídka fondů v české koruně, vedle růstu počtu domácích fondů (zejména v koruně) je aktuálně na trhu již okolo stovky zahraničních fondů, které nabízejí třídy v české koruně, případně (častěji) do české koruny zajištěné. Přicházejí noví správci, přinášejí nové investiční strategie nebo větší konkurenci do těch zavedených. Investoři mají více z čeho vybírat, ať už hledají v oblasti tradičních tříd aktiv, nebo alternativ, ať už preferují fundamentální analýzu, systematický přístup, nebo pasivní investici.

Trend je směrem k investičním nástrojům, které budou garantovat určitou míru sociální odpovědnosti, což je již nyní cítit na mnoha evropských trzích. Bude posilovat využívání matematiky a možná i umělé inteligence při správě majetku. Správci také budou nabízet více tématických investic, ať už v oblasti ekologických fondů, fondů zaměřených na stárnutí populace, nebo naopak na vstup generace mileniálů na spotřebitelské trhy. V posledních letech se zdá, že po 30 letech globalizace ekonomiky se svět odvrací od další integrace, a pokud se tento trend potvrdí, tak to bude mít nepochybně dopady i na nabídku fondů velkých investičních společností.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
18. 9. 2020 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
18. 9. 2020 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
18. 9. 2020 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
18. 9. 2020 11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
18. 9. 2020 10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
18. 9. 2020 09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR