US MARKETOtevírá za: 0 h 49 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Už Ježíš nenáviděl bankéře!

Nenávist k bankéřům je v různých podobách jedním z nejstarších předsudků. Jakmile vznikly peníze, byl oheň na střeše. Už Ježíš vyhnal z chrámu kupce a trhovce, kteří mimo jiné směňovali peníze z různých krajů. Jejich činnost měla chrám znesvěcovat. Divíte se mu?

Nejen Ježíš viděl v penězích problém. I další významní muži dávné (náboženské) historie chápali jejich temné stránky.

V prvním listu Timoteovi mimo jiné stojí: "Kdo chce být bohatý, upadá do osidel pokušení a do mnoha nerozumných a škodlivých tužeb, které strhují lidi do zkázy a záhuby. Kořenem všeho toho zla je láska k penězům." Mohamed zakázal lichvu. Podle Židů byly úroky nebezpečnou zbraní. Katolická církev je zakázala v roce 1311. Dante umístil ty, kdo půjčují peníze, do sedmého kruhu pekla, kde kromě nich byli například obyvatelé Sodomy.

Historicky byli ti, kdo půjčovali peníze, v nemilosti států. Když například cestovali, komu pak měli zaplatit daně? Že by kořeny globální finanční sítě?

Bez peněz nelez nejen do hospody

Po staletí budovaná nenávist k těm, kteří měli a půjčovali peníze, se historicky ukázala jako nebezpečná. Bez financování se totiž kola obchodu postupně zasekávala. Prosperovaly naopak země, které půjčování peněz oddémonizovaly.

Příkladem byla severní Itálie v 15. století, nebo protestantské země, které na základě Lutherova a Kalvínova učení povolily půjčování peněz jako běžné ekonomické chování. Oproti Evropě tak hospodářsky zaostával arabský svět, kde dodnes finanční instituce s obtížemi pracují s Mohamedovým zákazem (vysokých) úroků.

Rozvoj bankovnictví souvisel s rozvojem západní civilizace. To by si měli uvědomit i ti, kdo dnes viní banky ze všech ekonomických problémů. A že jich je na světě požehnaně. Mohutná finanční centra ovšem s sebou nesla i rozvoj kultury - proto byly vždy tak významné umělecké komunity právě v New Yorku nebo Londýně.

Mějme rádi své bankéře?

Předsudky vůči finančníkům mohou vyvolat i jiné než ekonomické škody. Původně se Židé v Evropě, ale také například Číňané v Asii "chytili" ve sféře peněz proto, že byla "vznešenými" občany považována za nečistou. Následně byla jejich prosperita trnem v oku těm, kteří by původně do této sféry "profesně" nebo "životně" nikdy nešli. A postupně to vyvolalo nenávist etnickou.

Ve středověku nebyli Židé v Evropě perzekvováni jen proto, že nebyli křesťané, ale také proto, že zabít nebo vyhnat svého věřitele znamenalo se "elegantně" zbavit dluhů. V různých podobách se nenávist a omezování práv Židů i zmíněných Číňanů opakovaly po staletí - až do toho dvacátého.

Současné protesty hnutí Occupy Wall Street (nebo úplně aktuálně Occupy Davos) samozřejmě nejsou etnicky motivované. Jsou spíše motivovány demograficky a "třídně" - mladá generace a střední třída cítí beznaděj a nespravedlnost. Finanční svět podle nich začal fungovat sám pro sebe.

Opravdu Wall Street ovládli šílenci?!

Opravdu Wall Street ovládli šílenci?!

Bouře proti "hornímu procentu" zhmotněnému bankami jako Goldman Sachs ovšem mohou přerůst v emoce, které lze těžko zvládnout. Ještě v roce 2009 vinila čtvrtina Američanů bez židovského původu z finanční krize právě spoluobčany s hebrejskými kořeny. Typičtější to bylo pro voliče demokratů než pro republikánsky (více pravicově) smýšlející Američany.

Etnické nepokoje se nevyhnuly Asii v době tamní finanční krize v letech 1997 a 1998. Například v Indonésii útočili obyvatelé na tamní čínskou komunitu, která byla z větší části zapojena do fungování bank.

Nemocná světová ekonomika proto dnes potřebuje silný lék. Banky musejí obchodovat zodpovědněji, s menším pákou (proto vyšší požadavky na kapitál a povinné rezervy). Lidé si musejí zvyknout na "nový normál". Démonizace bankéřů ovšem nic neřeší. Promiň, Ježíši!

Zdroj: The Economist

BankyHistorieSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika