US MARKETOtevírá za: 58 h 13 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Jak se baví analytici? Neztraťte se v moři zkratek a amerikanismů - 1. díl

Pro ty, kdo se začínají ve finančním slangu analytiků tak trochu ztrácet, připravila Česká spořitelna přehledný "slovníček". Odteď už pro vás nebude problém vyhledat si, co se za kterým "tajemným slovíčkem" skrývá. V prvním dílu přinášíme "překlad" finančních zkratek od A do C.

ABS ("asset-backed security")

Dluhopis krytý (zajištěný) aktivy. Těmito aktivy mohou být finanční pohledávky skoro jakéhokoli druhu. ABS jsou výsledkem procesu sekuritizace, což je proces, ve kterém se z nelikvidních aktiv (půjčky atd.) stávají obchodovatelné cenné papíry.

ASW ("asset swap spread")

Rozdíl mezi výnosem dluhopisu a výnosem swapu se stejnou splatností. V podstatě se tak jedná o měřítko kreditního rizika spojeného s dluhopisem.

B/C ("bid/cover")

Poměr, který určuje poptávku po daném cenném papíru v aukcích a úpisech. Vypočítává se jako podíl počtu (nebo hodnoty) přihlášených nabídek ke koupi daného cenného papíru ("bid") k počtu (nebo hodnotě) akceptovaných nabídek. Čím vyšší je tento ukazatel, tím vyšší je zájem o daný cenný papír při jeho primárním prodeji.

BASEL III

Souhrn pravidel, kterými se musejí řídit všechny banky působící v zemích, které tato pravidla přijaly. Hlavními sledovanými ukazateli jsou množství kapitálu a likviditní pozice banky. Jak už číselné označení napovídá, jedná se už o třetí verzi těchto pravidel, která budou do praxe uvedena postupně v letech 2013 až 2019. Pravidla BASEL I byla dohodnuta v roce 1988 a prvních 10 zemí je začalo používat od roku 1992. Pravidla stanovuje Basilejský výbor (odtud název BASEL), který je tvořen zástupci centrálních bank vybraných zemí – aktuálně sedmadvaceti.

ESM, EFSF, EFSM a spol.: Průvodce dluhovou krizí v Evropě plnou zkratek

ESM, EFSF, EFSM a spol.: Průvodce dluhovou krizí v Evropě plnou zkratek

Bearish (medvědí)

Slangový výraz pro podmínky podporující pokles cen (původně akcií). Bear (medvěd) je investor věřící v pokles cen.

Bias

"Vychýlení" ve prospěch nějaké varianty. Výraz je používán v souvislosti s hodnocením měnové politiky. Bankovní rada centrální banky může naznačovat, jakým směrem se nejspíše pohnou úrokové sazby.

Bps, bips ("basis points")

Bazické body. Jeden bazický bod je 0,01 %, 100 bps = 1 %.

BR ČNB

Bankovní rada České národní banky odpovědná například za nastavení úrokových sazeb.

BRIC

Zkratka pro skupinu velkých rozvíjejících se zemí: Brazílie, Rusko, Indie a Čína.

Bullish (býčí)

Výraz pro podmínky podporující růst cen (původně akcií). Bull (býk) je investor věřící v růst cen.

CDO ("collateralized debt obligations")

Strukturovaný finanční produkt, který je ve své podstatě dluhopisem krytým aktivy (tzv. ABS – "asset-backed security" – viz výše), takže cash-flow z CDO je závislé na tom, jak se vyvíjí cash-flow podkladových aktiv (kterými ve finále mohou být hypotéky, úvěry z leasingu, kreditních karet, jiné CDO, CDS kontrakty apod.). Rozdíl proti ABS je v tom, že u CDO jsou rozlišovány (a investorům prodávány) tranše lišící se navzájem senioritou (tedy pořadím, ve kterém jsou vypláceny). V jednoduchosti se dá říci, že CDO jsou příslibem entity, která je emituje, vyplácet podle předem stanovených pravidel (podle seniority) cash-flow z podkladových aktiv, která vlastní.

CDS ("credit default swap")

Instrument podobný pojištění. Kupující CDS výměnou za pravidelné platby ("pojistné") získává právo od prodávajícího v případě smluvně definované události požadovat plnění (u dluhopisů v případě nesplácení například zaplacení nominálu). Oproti klasickému pojištění je rozdíl v tom, že kupující CDS nemusí dané aktivum vlastnit (tzv. nahé CDS – například možnost uzavřít sázku na nesplacení dluhopisů Řecka bez toho, aby tyto byly ve vlastnictví dané strany kontraktu). To však platilo pouze do roku 2011, kdy byly tyto CDS kontrakty v EMU zakázány.

Pojistit se proti krachu? CDS na odpis, protože Řecko przní trh

Pojistit se proti krachu? CDS na odpis, protože Řecko przní trh

Cross-currency basis swap ("XCCY basis swap")

Swap ("dohoda o výměně") mezi dvěma stranami, ve které dochází k výměně plovoucích úrokových nákladů denominovaných v rozdílných měnách. Používá se jako způsob změny úrokové expozice z jedné měny do druhé nebo jako způsob získávání prostředků v jiné měně než ve měně financování. Cena basis swapu závisí na relativní dostupnosti financování v daných měnách pro referenční banky (lze jej tedy vnímat jako likviditní prémii) a na relativní rizikovosti nezajištěného financování v daných měnách. Na rozdíl od úrokového swapu (fixní sazba za plovoucí) dochází k výměně nominálních sum na začátku kontraktu.

Cut

Termín užívaný pro snížení úrokových sazeb.


Další díl seriálu o zkratkách přineseme v sobotu 10. 3. 2012.

Zdroj: Česká spořitelna

Finanční gramotnost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast