10 důvodů, proč Wall Street neodvrátí svůj úpadek

Z roku 2008 se nepoučili. Nyní je čekají tvrdé Volckerovy reformy. Koho? Tým gamblerů z Wall Street vedený jedním procentem superbohatých: vrcholnými manažery, lobbisty a s nimi spřízněnými politiky. Podle Paula B. Farrella, redaktora MarketWatch a bývalého investičního bankéře Morgan Stanley, je jen otázkou času, kdy Wall Street opět zasáhne pohroma. Dříve nebo později k ní dojde, nehledě na to, kdo bude dalším prezidentem a kolik dluhů se ještě podaří navalit na daňové poplatníky.
Téměř každý asi potkal někoho, kdo se chytil do pasti závislosti. Zničilo mu to rodinu, kariéru či zdraví a odradilo všechny přátele. Byl posedlý, zaslepený a závislosti se nemohl zbavit.
Krize z roku 2008 srazila na kolena celou Ameriku. Wall Street ovšem trpí výpadky paměti.
Na Wall Street nejde jen o klasický gambling. Závislost tu má své specifické rysy, ale místní "závisláky" s těmi obyčejnými spojuje potřeba léčby, kterou odmítají, protože si myslí, že mají vše pod kontrolou. Nechtějí se vzdát svého byznysu, i když je patrné, že má nedozírné dlouhodobé negativní následky pro celou společnost. Dokud nebude vyléčena Wall Street, nezačne v Americe udržitelné oživení. Jestliže se tento stát ve státě bude bránit reformám, hrozí, že s další (ještě ničivější) krizí stáhne opět dolů celý zbytek Ameriky.
1. Nepoučitelní: Od krize 2008 se paměť Wall Street vymazala
Jak upozorňuje americký ministr financí Tim Geithner, "banky vymazávají z paměti extrémní krize. Nepomýšlejí na to, co se může stát, když podstupují příliš velké riziko". Bankovní insideři jsou krátkozrací a dlouhodobé náklady nezapočítávají - ty půjdou na vrub daňových poplatníků a budoucích generací.
2. Přehnaně optimističtí: Wall Street ráda nafukuje bubliny
Od internetové bubliny v roce 2000, kdy Dow Jones dosáhl vrcholu na 11 722 bodech, se index za více než desetiletí horko těžko dobelhal na dnešní úrovně kolem 13 000. Inflačně očištěno připravil běžného Američana o 20 % úspor.
Ani vyhlídky nejsou růžové. Ekonom Gary Shilling neočekává v příštích dekádách růst, Nouriel Roubini varuje před desetiletím temných dní, šéf PIMCO Bill Gross předpovídá přechod k "novému normálu" nízkých výnosů a Martin Weiss se obává katastrofy, která převrátí současný svět naruby. Přesto Wall Street žije nadále ve svém světě fantazie, ignoruje varovné signály, prosazuje nové obrovské IPO a rizikové junk bondy.
3. Infantilní: Narcistické "královské dítě"
Wal Street ještě stále nedospěla a nikdy nedospěje. Když něco chce, chce to hned. Nepřemýšlí o tom, že budoucím generacím zanechá 70bilionové dluhové břemeno. Možná plýtvání Wall Street zastaví až vzbouření mladí rebelové. Arabské jaro proti tomu bude vypadat jako piknik.
4. Chamtiví: "Chamtivost je stále dobrá"
Douglasův slavný výrok je dnes snad ještě výstižnější než v době vzniku filmu. Wall Street se stala bezduchou amorální kulturou, která se nestará o důsledky své honby za bohatstvím. Etika, integrita, solidarita? Takové pojmy nezná. Investor je až na druhém místě – insideři na prvním. Dokud Wall Street nespadne na dno, podobně jako v 30. letech, a nedočká se zásadních reforem, změny se nedočkáme.
5. Lháři: Nevěřte ničemu, co se vám snaží podstrčit
Když Wall Street prohlašuje, že jsou "investoři na prvním místě", "můžete nám důvěřovat" nebo "střežíme zájmy americké společnosti" - jsou to jen lži. je loajální jen insiderům, nikomu jinému.
6. Nenasytní: Více není nikdy dost
Lidé z Wall Street nemají naději. Jsou jako narkomani, kteržm pomůže jedině "zlatá rána". Ročně biliony dluhů, obrovské bonusy, nulové úspory, další "záchranné" půjčky od Fedu, který Wall Street jen krmí levnými penězi. Zapomeňte na reformy. Dokud banky nepadnou na skutečné dno, nic se nezmění.
7. Neomylní: Nechtějí si připustit prohru
Drogově závislí nepřiznají vlastní slabost. Největší škody byznysu paradoxně nenapáchá slabý management, ale ten, který je tvrdohlavý a odmítá konfrontaci s realitou. Stejně tak ani insideři z Wall Street nechtějí připustit své největší chyby, morální pochybení a katastrofické nedomyšlení důsledků, které spustily krizi 2008.
8. Nepředvídaví: Wall Street neví o budoucnosti vůbec nic
Pohled na vzestupy a pády za posledních dvě stě let odhaluje, že je trh nahodilý. U 75 % pohybů, které spustily dlouhodobá období zisků, nebo naopak ztrát, nebylo možné zjistit racionální příčiny přesného načasování. Na Wall Street neumějí krachy predikovat, dokážou je jen vytvářet.
9. Iracionální: Wall Street bohatne na iracionalitě investorů
Behaviorální ekonomie je psychologie investičních rozhodnutí, kterou představil ekonom Daniel Kahneman. Prokázal v ní, že jsou investoři iracionální, a to již v roce 2002. Iracionální je jak Wall Street, tak i Main Street.
Je rok 2012 a my stále chceme věřit tomu, že jednáme racionálně? Wall Street potřebuje ty, kteří jsou iracionální, žalostně neinformovaní, mají nepochopitelné preference nebo mají zájem na nadhodnocení některých aktiv. Iracionální naivita Main Street dělá z Wall Street superboháče.
10. Krátkozrací: Honba za rychlým ziskem vyvolá další krizi
Závislost na krátkodobém zisku vtáhne svět do další krize, ale do horší, než byly všechny předešlé. Způsobí globální katastrofu a sebedestrukci kapitalistické ideologie.
V historii přežily vždy jen ty společnosti, jež se soustředily na dlouhodobé cíle. Ty ostatní, které se zaměřovaly pouze na to, jak vyplout z krize na dalších 90 dní, čekal bolestivý pád. Nesedí to právě na Wall street a její čtvrtletní výsledky, roční bonusy, 1% úrokové sazby a odmítání jakýchkoli pravidel?
Zdroj: MarketWatch
Aktuality
