US MARKETZavírá za: 1 h 36 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co Twitter dal: Prchá Musk z burzy, nebo je to podvod?

O tom, že Elon Musk chce stáhnout akcie automobilky Tesla z burzy a o tom, co by to znamenalo pro něj, pro trhy a samotné investory. Dále také o tom, jak se Mezinárodní měnový fond mýlil ohledně Řecka, co bylo před bilionem dolarů tržní kapitalizace Applu a důvodech toho, že muzikanti na své hudbě nebohatnou.

Daniel Kuchta
Daniel Kuchta
8. 8. 2018 | 12:00
Tesla

1. Tesla mimo burzu?

Apple svým akciím pomáhá zpětnými odkupy, Elon Musk je ale daleko větší borec. Pomohl jim totiž rovnou oznámením o možnosti stažení z trhu za 420 dolarů za kus. Prostředky na to prý má. Investoři prý mohou akcie prodat, nebo zůstat akcionáři privátní firmy, jejíž akcie se neobchodují na burze, tak jako tomu bylo před vstupem na veřejný trh.

Vzhledem k tomu, že cena akcie byla před oznámením výrazně níže než 420 USD, pohyb kurzu byl tak výrazný, že muselo být pozastaveno obchodování. Po opětovném otevření trhu s titulem se cena dostala až nad 385 dolarů, ale nakonec uzavřela pod 380 dolary. Tomu se říká "short squeeze" v přímém přenosu. 

Jmění Elona Muska podle Bloombergu vzrostlo díky jedinému tweetu o 900 milionů dolarů. Ztráty shortařů sázejících proti Tesle se mohou vyšplhat na půl miliardy dolarů.

Problém je, že podle regulátora trhu (SEC) může jít o podvod, což samozřejmě napadlo asi každého, kdo sleduje Elona Muska a jeho nedávnou aktivitu na Twitteru.

Kdyby SEC nezareagovala, může se z toho stát precedens, který by umožňoval insiderům manipulovat s trhem, jak se jim zachce.

2. Předpovědi MMF

O schopnosti analytiků předvídat události jsme psali již několikrát. Dnes se můžeme podívat na to, jak jsou na tom ekonomové z MMF. A není překvapením, že špatně.

3. Co bylo před bilionem Applu

Apple je první americkou firmou s tržní kapitalizací bilion dolarů. Jak ale vypadalo překonávání milníků v minulosti? Mimochodem, první na seznamu jsou banky, které svého času plnily úlohu centrální banky, a měly to tedy poměrně jednoduché. Naopak taková GE bylo největší firmou v době, kdy bylo na trhu nejvíce firem v historii, takže to měla mnohem složitější. Dnes je na amerických burzách ani ne polovina tehdejšího počtu firem. Při pohledu na to, jak se složení i zaměření akciového trhu mění, je v podstatě jisté, že první firmou s hodnotou 10 bilionů dolarů nebude Apple.

4. Kdo vydělává na muzice

Vydavatelské společnosti sice mají plno řečí o tom, jak je piráti okrádají o zisky, ale skutečnost je taková, že autoři hudby, z níž tyto firmy žijí, jsou na tom dlouhodobě mnohem hůře. Z příjmů ze svého díla dostanou něco přes 10 %, což je hodně nespravedlivé. Rozšíření streamování na tom prakticky nic, alespoň co se muzikantů týče, nezměnilo.

Americké akcieAppleMezinárodní měnový fondRegulaceŘeckoTesla
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika