Co Twitter dal: Musk má problém

Tentokrát se podíváme na úrokové sazby a na pokračující příběh společnosti Tesla a Elona Muska. Také se podíváme na to, proč nás krize na trzích i příště překvapí a kolik peněz z daňových úlev dávají americké firmy na investice. A chybět nebude ani malé historické okénko.
1. Nejen Fed a ČNB hýbou se sazbami
Centrem pozornosti finančního světa sice byla ve středu americká centrální banka, v Česku se pak hodně psalo o zvyšování sazeb ze strany ČNB. To ale nebyly jediné centrální banky, které řešily pohyb sazeb. Tabulka hezky naznačuje, jak to vypadá v jednotlivých ekonomikách. Zajímavostí je fakt, že jen čtyři centrální banky nyní drží úroky pod nulou, ale záporné reálné sazby (po zohlednění inflace) jsou ve více než polovině zemí na seznamu.
2. SEC vs. Musk
Americká komise pro cenné papíry a burzy obvinila Elona Muska z podvodu kvůli jeho tweetu o možném stažení akcií firmy z burzy. Akcie Tesly na to reagovaly dalším propadem a Musk prohlášením, že svým vyjádřením o možném stažení firmy z burzy jednal s úmyslem dosáhnout toho nejlepšího pro akcionáře Tesly.
3. Historie a krize
Tentokrát možná není až tak zajímavý graf, ale výrok. "Mnoho lidí bude očekávat další krizi tam, kde se odehrála ta poslední, ale neuvědomují si, že v řešení minulých problémů jsme vlastně celkem dobří. Jsme velice dobří také v tom, jak přehlížíme nové problémy, které se rozvíjejí, zatímco jsme zaneprázdněni těmi starými." A pak se divme, proč nás krize a medvědí trendy vždy překvapí.
4. Daně a investice
Daňová reforma měla americkým firmám umožnit zvýšit mzdy zaměstnancům a mít více peněz na investice. A i když díky ní společnosti stáhly ze zahraničí miliardy dolarů svých zisků, na investice z nich šlo pouze 5 %. Většina byla použita na odkupy akcií a splácení dluhů.
5. Historický exkurz
Barry Ritholtz opět vytáhl několik historických milníků. 25. září 1926 oznámil kontroverzní podnikatel Henry Ford zavedení pětidenního pracovního týdne a osmihodinové pracovní doby. Poté, co v roce 1914 zavedl pětidolarovou minimální denní mzdu (více než dvojnásobek tehdejších mezd) pro kvalifikované pracovníky, to byl další poměrně revoluční krok geniálního podivína.
26. září 1955 klesl index Dow o 6,54 % poté, co prezident Eisenhower dostal infarkt.
A 27. září 1974 položili pánové Amos Tversky a Daniel Kahneman ve své práci Judgment Under Uncertainty: Heuristics and Biases základy odvětví známého jako behaviorální finance. Kahneman dokonce za svou práci dostal v roce 2002 Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela (mylně označovanou za Nobelovou cenu za ekonomii).
Aktuality
