Co Twitter dal: Kdo za to může?

Tentokrát něco o výnosové křivce, o tvrdém brexitu a Česku, o tom, že za všechno mohou ti druzí, o socialismu v Německu, o zbytečné dostupnosti dat a prvním tweetu.
1. Výnosová křivka v USA
O spreadech u amerických dluhopisů jsme psali již v prosinci, nyní je téma opět velice aktuální. Tentokrát jde o rozdíl výnosů 3měsíčních a 10letých dluhopisů, který se dostal do mínusu poprvé od roku 2007. Přestože vypovídací hodnota výnosové křivky v posledních letech již není tak velká, investoři ji vždy bedlivě sledují.
2. Brexit a ČR
O negativním vlivu brexitu na samotné Spojené království se hovoří neustále, ale i my to nakonec, zejména v případě tvrdého brexitu, můžeme pocítit. Přestože se zatím tato alternativa odkládá, její pravděpodobnost je stále velká.
3. Kdo může za zpomalení ekonomiky
Tak nějak to vypadá, když si nikdo nechce přiznat, že dělá chyby, případně že je na tom zkrátka špatně. Chybějícím čtvrtým do party je Rusko.
4. Socialismus v Německu
Rostoucí sociální nerovnost vede k tomu, že by lidé rádi zdaňovali hlavně ty nejbohatší. Na jednu stranu to má logiku, ale stejně je to takový novodobý socialismus. Možná překvapující je fakt, že právě v Německu jsou tyto nálady tak rozšířené.
5. Data jako zbraň
O současné dostupnosti dat se nám ještě před pár lety ani nesnilo. I tak je ale snadné s nimi manipulovat tak, že to chce hodně času, aby se člověk v konkrétním tématu dopátral pravdy. Množství zdrojů se stává kontraproduktivním a lidé nemají zájem věnovat čas tomu, aby si zjistili skutečnost. I díky tomu nám vládnou lidé jako Babiš, Trump a další.
6. První tweet
Před třinácti lety poslal Jack Dorsey svůj první tweet. Nebýt jeho, tento článek nečtete (nebo by se jmenoval jinak). Původně mělo jít o alternativu k SMS, i proto je délka tweetu omezena. Právě to z Twitteru dělá tak zajímavý nástroj pro sdílení názorů.
Aktuality
