Co Twitter dal: Marihuana jede

Tentokrát něco o expresním investování v Číně, o chudých bohatých Američanech, o akciích marihuanových firem, které jsou "really high", o nemocničních pokojích na Amazonu a také o bezbranných centrálních bankách a zlatě jako poslední ochraně.
1. 10 miliard za 10 hodin
Číňané na to jdou zhurta a investují do akcií ve velkém. Nový čínský fond Foresight byl uzavřen pro nové investory již deset hodin po otevření poté, co se mu prý podařilo vybrat od investorů 70 miliard jüanů (zhruba 10 miliard dolarů). Možná je to tím, že manažerem fondu je Chen Guangming (na českou transkripci Čchen Kuang-ming asi v médiích příliš často nenarazíte), kterému se povedlo v předchozím fondu od roku 2009 vydělat 700 % (index Shanghai Composite vydělal za tu dobu jen něco přes 30 %). Celkově je poptávka po akciích v Číně velká a Shanghai Composite letos přidal hodně přes 20 %.
2. Chudáci boháči
Takhle nějak to dopadá, když si rodina, která vydělá ročně 500 000 dolarů, stěžuje na to, že málo ušetří. Na první pohled to může vypadat, že jsou životní náklady v USA asi fakt vysoké, ale při pozornějším pohledu na jednotlivé položky je jasné, proč si dnes bohatí lidé nepřipadají tak bohatí. Není to vysokými náklady.
3. Zhulené marihuanové akcie
Akcie firem prodávajících marihuanu jsou důkazem toho, že je buď na trhu strašná bublina, nebo zkrátka ocenění firem nemá být založené na historických výsledcích. V prvním případě to možná skončí jako menší technologická bublina, v tom druhém jsou možná investoři do marihuany chytřejší než ostatní.
4. Amazon a nemocnice
Na Amazonu je možné koupit prakticky vše. Už i nemocniční pokoj.
5. Bezbranné centrální banky a zlato
Bývalá šéfka Fedu Janet Yellenová si myslí, že centrální banky v čele s tou americkou již nemají dostatečné nástroje na boj s možnou krizí. Další kvantitativní uvolňování a negativní sazby již nebudou stačit, takže by bylo dobré jim dovolit nakupovat akcie a firemní dluhopisy. Pokud za současným růstem cen akcií stojí peníze od centrálních bank, těžko si představit, co se bude dít, až centrální banky budou akcie přímo nakupovat.
Danielle DiMartino Boothová, která devět let pracovala pro dallaský Fed, si pak myslí, že centrální banky jsou v současnosti již ze hry, takže jedinou možnou ochranou pro investory je nákup zlata.