Co Twitter dal: Elektrická bublina

Tentokrát něco o boomu elektrických aut v Číně, inflaci, IPO ztrátových firem a nákupní horečce na akciovém trhu. A nakonec malá vzpomínka na doby, kdy světu hudby vládla cédéčka.
1. Další bublina v Číně
V Číně se to bublinami jen hemží. Jednou z nich je ta na trhu s elektrickými auty, jejichž výroba je v zemi oblíbeným byznysem. 486 společností vyrábějících elektrická auta, hit dnešní doby (a nemusí to trvat dlouho), s největší pravděpodobností nebude fungovat věčně, zejména když k tomu připočteme další firmy, které se na tomto trendu budou chtít svézt.
2. Zaostřeno na inflaci
Nejdříve něco o tom, co stojí za inflací v Česku.
A pak něco o tom, kde vlastně je ta inflace, protože centrální banky stále řeší nízkou inflaci jako jeden z důvodů udržování nízkých sazeb. Jenže nízké sazby vedou k inflaci cen investičních aktiv, ne v reálné ekonomice. Trochu bezvýchodné.
3. IPO ztrátových firem
Po (zatím) nepříliš povedeném IPO firmy Lyft a očekávaném IPO společnosti Uber nabízíme graf toho, kolik se na burze objeví společností, které jsou ve ztrátě. Trend z posledních let se až nehezky podobá trendu v době před prasknutím technologické bubliny. Lidi jako kdyby nezajímala udržitelnost byznysu, ale to, zda je ta která firma "in". To není dobrá investiční strategie.
4. Třpytivé akcie
Akciové trhy jsou opět v euforii. Investoři lijí peníze do ETF sledujícího index S&P 500.
Otázka je, proč to dělají. Případně, jak se ptá Joe Weisenthal, co bude dalším katalyzátorem růstu?
5. Staré hudební časy
Když někomu pod 30 let řeknete, že se kdysi za jedno CD dávalo klidně i 600 korun, bude si ťukat na čelo. A možná ani ne proto, že je to hodně, ale proto, že nebude vědět, co je CD (o kazetách nemluvě). Ještě štěstí, že se vracejí LP. Jít do obchodu a vybírat si desku bez toho, že byste věděli, co přesně hledáte, a narazit přitom na skvělý sběratelský úlovek? To je pocit, kterému ti dnešní mladí nemohou rozumět.
Aktuality
