Co Twitter dal: Deutsche Bad Bank

Tentokrát něco o odmazání dluhů americkým studentům, udržitelné ziskovosti Tesly, o Deutsche Bad Bank, budoucnosti Fedu a historii spekulování.
1. Demokratické neplacení dluhů
Studentské půjčky v USA jsou dlouhodobý problém a senátorka Elizabeth Warrenová v něm cítí velký politický potenciál. Jakkoli její plány na škrtání dluhů ze studentských půjček působí vznešeně (kvalitní vzdělání pro každého zdarma), jde o čirý populismus. Když Fed zachraňoval zadlužené banky, protože byly příliš velké na to, aby padly, kritici mluvili o morálním hazardu, soukromých ziscích a veřejných dluzích. Měli pravdu. Anulování dluhů ze studentských půjček je totéž v bleděmodrém. Vzdělání je fajn a investice do něj mají smysl, ale když někdo chce dobré vzdělání, aniž by si dokázal spočítat, kolik ho to bude stát, je to jeho problém. Ti, co nešli na vysokou školu, protože si spočítali, že na to nemají, nebo ti, kteří si na vysokou naspořili (a museli se tak možná vzdát něčeho jiného), vlastně doplatí na svou zodpovědnost.
2. Sliby Elona Muska
Elonovi Muskovi jsem vždycky tak trochu fandil, ale dnes se už divím lidem, kteří berou jeho optimistické předpovědi vážně. A je jedno, zda jde o lety na Mars, nebo něco tak pozemského, jako je ziskovost společnosti Tesla.
3. Deutsche Bad Bank
Šéfové Deutsche Bank přemýšlejí o tom, že by vytvořili novou společnost, do níž by převedli špatná aktiva. Je takřka nemožné být v takové ztrátě poté, co prakticky všechna aktiva za posledních deset let zpevnila. Ale Deutsche Bank to dokázala.
4. Budoucnost Fedu a akcií (zatím) s humorem
Vtipkování na úkor nezávislosti Fedu. Třeba to za pár let už taková legrace nebude.
5. Posedlost investicemi
A nakonec něco z historie. Často píšeme o tom, jak jsou krátkodobé investování, spekulace a každodenní sledování cen akcií škodlivé, a to nejen co do výkonnosti, ale i po psychické stránce. Není to žádná novinka, vědělo se to už před sto lety.