Co Twitter dal: Býk, nebo medvěd?

Tentokrát něco o tom, že (ne)potřebujeme penzijní reformu, co je potřeba k úspěchu v rámci strategie "kup a drž", čeho se bojí manažeři fondů, o tom, zda je dnes lepší být medvědem, nebo býkem, a nakonec něco o ratingu.
1. (Ne)potřeba důchodové reformy
Člověk by si o našich ministrech skoro pomyslel, že jsou úplně hloupí. Ale ono to tak není, jen je jim zkrátka jedno, co bude za nějakých dvacet let a že my a naše děti již od státu nejspíše žádné důchody nedostaneme.
2. Jak (ne)funguje strategie "kup a drž"
Po delší době lekce toho, jak strategie "kup a drž" může fungovat a že na býčích trzích vypadá skutečně skvěle. Ovšem ti, kdo ji chtějí praktikovat, potřebují často pořádnou dávku trpělivosti.
3. Strach manažerů
Ano, na začátku roku 2018 měli manažeři fondů podle pravidelného průzkumu Bank of America Merrill Lynch největší strach z příliš rychlého zpřísňování měnové politiky a propadu trhu s dluhopisy. Pak přišel Donald Trump, zprudil centrální bankéře a začal si hrát na vyjednávače. A dnes je vše jinak.
A s těmi dluhopisy to také není až tak horké.
4. Býk, nebo medvěd?
Máme být medvědy, protože to nyní vypadá jako v roce 2007? Nebo spíše býky, protože to vypadá jako v roce 2016? Zapeklitá situace, díky které zde máme další díl občasného seriálu "udělejme to tak, aby nám to vyšlo".
5. Dluhopisový trh se splašil
Objem dluhopisů s ratingem BBB je poprvé v historii vyšší než objem dluhopisů s ratingem A a vyšším. Jak připomněl jeden z diskutujících, jsou tři možnosti:
- Ratingové agentury se poučily z finanční krize a nedávají vysoký rating na počkání.
- Ratingové agentury se nepoučily a stále dávají rating BBB i firmám, které měly dávno zkrachovat.
- Trh je plný prašivých dluhopisů.
Podle toho, zda jste optimisté, pesimisté, nebo realisté, si vyberte možnost, která vám sedí nejvíce.