Co Twitter dal: Předběžná opatrnost

Tentokrát něco o tom, co táhne americké akcie na historická maxima, že evropské akcie jsou na tom špatně, že uzavření jaderných elektráren nadělá více škody než jeden výbuch a že by se Američané neměli bát socialismu. A nakonec něco z historie.
1. Historická maxima v USA
Americké akcie jsou opět na historických maximech. Jenže podle Barron's jen 27 % manažerů fondů očekává v nejbližším roce další růst cen.
Po dobrém začátku výsledkové sezóny již ani zisky firem nelze považovat za jasný katalyzátor růstu.
Poměr titulů, které jsou za poslední rok v zisku, vůči těm, které jsou ve ztrátě, také není nijak vysoký. Podle Bloombergu táhne index S&P 500 zejména pět společností, a to Apple, Microsoft, Visa, Mastercard a Oracle.
2. Evropské akcie ve stínu
Americké akcie na rekordech mohou vyvolávat různé reakce, investoři do evropských akcií ale mohou každopádně jen závidět. Ve srovnání se světem je to za posledních několik let v Evropě celkem bída.
3. Předběžná opatrnost
Německo by si z Japonska mělo vzít příklad a přehodnotit svůj závazek zavřít jaderné elektrárny.
4. O socialismu
Určitá forma socialismu je možná pro mnoho lidí přijatelná, již proto, že jim současný kapitalismus může ležet v žaludku. Ovšem pokud chce Bernie Sanders bojovat o Bílý dům takto, mnoho šancí mít nebude.
5. Černé dny před 90 lety
Před devadesáti lety začínal nejhlubší propad v historii akciových trhů. 29. říjen 1929 byl posledním "černým" dnem v sérii propadů, které začaly 24. října ("černý čtvrtek", -11 %). Následovaly dva dny růstu, aby opět přišly pády v pondělí 28. října ("černé pondělí", -13 %) a v úterý 29. října ("černé úterý", -12 %).